Skip to content

Temiz Teknoloji Nedir?

6 de Haziran de 2021

Greentech veya cleantech olarak da bilinen temiz teknoloji, çevre üzerindeki olumsuz etkisini iyileştirmeyi ve/veya azaltmayı amaçlayan herhangi bir teknolojidir. Şirketler bunu kaynakları sürdürülebilir bir şekilde kullanarak, çevreyi koruyarak veya geliştirme sırasında önemli enerji verimliliği iyileştirmelerinden yararlanarak yapabilir. Esasen, her şey şirketlerin daha çevre dostu olmasıyla ilgili.

Temiz Teknoloji Nedir?

Temiz teknoloji, birçok alanda hızla büyüyen bir kavramdır. Genel terim başlangıçta Amerikan finans sektöründe ortaya çıktı ve aynı zamanda yeşil enerji veya eko-teknoloji olarak da bilinir. Temiz teknoloji, şirketlerin yenilenebilir enerji kaynakları kullanarak, yeni geri dönüşüm yöntemleri uygulayarak veya kullandıkları kaynakların sürdürülebilir bir şekilde değiştirilmesini sağlayarak çevre üzerindeki olumsuz etkilerini azaltabilecekleri bir süreçtir. Genel bir terim olduğu için, şirketlerin işletmelerini nasıl yürüttükleri konusunda çevresel açıdan daha bilinçli olmanın bir yolu olduğu için herhangi bir iş veya şirket biçimine uygulanabilir.

Temiz Teknolojinin Önemi Nedir?

İklim değişikliği ve küresel ısınma küresel olarak büyüyen bir sorundur ve şirketler sorunu en aza indirmek için yenilenebilir enerjiye ve temiz teknolojiye yatırım yapmaya isteklidir. Birleşmiş Milletler tarafından 2018 yılında yayınlanan bir rapor, yenilenebilir enerjiye yapılan küresel yatırımın 2017’de 200 milyar doları aştığını ve 2004’ten bu yana güneş ve rüzgar enerjisi gibi kaynaklara 2,9 trilyon dolar yatırım yapıldığını buldu. Daha güvenli bir dünya için bu önemlidir, ancak temiz teknoloji iş arayanlar için de geçerlidir. . Yahoo Finance, güneş paneli montajcısı gibi pozisyonların 2018’de sekiz farklı eyalette en hızlı büyüyen iş kategorisi olduğunu bildirdi. Bu tür işlerin sayısının 2026’ya kadar iki katından fazla olacağı düşünülüyor.

Temiz Teknoloji Beni Nasıl Etkiler?

Temiz teknoloji olduğunu gerçekten fark etmeyeceğiniz birçok farklı yeşil teknoloji örneği var. İşte şu anda hayatınızı etkilemesi muhtemel çeşitli temiz teknoloji biçimlerine bir göz atın.

  • Enerji. Enerji tasarrufu, mevcut fosil yakıtlardan daha çevre dostu alternatif yakıt kaynakları arayan birçok enerji şirketi ile temiz teknolojinin en önde gelen biçimlerinden biridir. Bunlara güneş, rüzgar ve hidroelektrik barajları dahildir. Starbucks gibi şirketler bile mağazalarına güç sağlamak için rüzgar ve güneş enerjisine yatırım yaptı.
  • geri dönüşüm. Doğru bir şekilde geri dönüştürüldüğü takdirde birçok kaynağı birden çok kez yeniden kullanabiliriz. Örnekler, üretim sürecinde gıda veya geri dönüşüm suyu veya atık için kullandığınız bir kapta defalarca yeniden kullanılan plastikleri içerir.
  • Temiz Su. Temiz ve yeşil teknoloji, kirli suyun güvenli hale getirilmesi veya deniz suyundan tuzun uzaklaştırılması için su kaynaklarını arıtarak temiz ve güvenli içme suyunun mevcudiyetini artırabilir.
  • Temiz hava. Karbon emisyonlarını ve gazları azaltarak havayı arındırmak, işleri bizim için daha güvenli ve çevremizdeki çevre için daha iyi hale getirir.