Skip to content

Temizliğin Önemli Olduğu CES 2021’e Hoş Geldiniz

10 de Mayıs de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Düzgün ucubeler bu yılki Tüketici Elektroniği Fuarı’nda doyacak.
  • Üreticiler, virüs öldüren bir buzdolabından kendi kendini temizleyen bir elektrikli süpürgeye kadar her şeyi açıklıyor.
  • LG Electronics, yüksek temaslı, yoğun trafik alanlarını dezenfekte etmek için ultraviyole ışık kullanacak otonom bir robot geliştiriyor.
imaginima / Getty Images
Germafobların bu yılki Tüketici Elektroniği Fuarı’nda dört gözle bekleyecekleri çok şey var. Üreticiler, virüs öldüren bir buzdolabından kendi kendini temizleyen bir elektrikli süpürgeye kadar her şeyi açıklıyor. İşte geleceklerin bir tadı.

Mikrop Öldüren Robotların Saldırısı

Yüzme havuzları, salgın sırasında insanlar sosyal olarak uzaklaşırken rahatlamanın bir yolunu bulmaya çalıştıkları için çok önemlidir, ancak bir havuzu temiz tutmak çok fazla iş gerektirir. Ariel, havuzları güneş enerjisi ve algoritmalar kullanarak temizleyen bir robot. Üreticisi Pivot-Solar Breeze, Ariel’in enkaz çürümeden ve dibe çökmeden önce kir, yaprak, polen, toz, saç, yağ ve diğer iğrenç şeyleri% 95’e kadar temizlemek için manevra yapabileceğini iddia ediyor. Bir haber bültenine göre “Ariel sahipleri ağdan arınmış bir dünyanın, daha az bakteri ve yosun büyümesinin, daha az filtreleme ve sanitasyon ihtiyacının ve daha az havuz pompası çalışma süresinin tadını çıkarıyor”.

Sudan ziyade karada temizlik yapan bir başka robot da CES’te duyuruluyor. LG Electronics, yüksek temaslı, yoğun trafik alanlarını dezenfekte etmek için ultraviyole ışık kullanacak otonom bir robot geliştirdiğini söylüyor. Robotu kamusal alanlarda kullanmak üzere işletmelere satmayı planlıyor. LG, robotun masalar, sandalyeler ve diğer mobilyaların etrafında kolayca hareket edebileceğini, genellikle bir odanın dokunulabilir yüzeylerini 15-30 dakika içinde ışınlayacağını ve tek bir pil şarjıyla birden fazla alanı dezenfekte edebileceğini söylüyor. LG Business Solutions USA başkan yardımcısı Michael Kosla, “Otel konukları, sınıflardaki öğrenciler veya restoranların ve diğer işletmelerin müşterileri olsun, LG otonom UV robotunun zararlı bakteri ve mikroplara maruz kalmalarını azaltmaya yardımcı olacağından emin olabilirler.” bir haber bülteninde söyledi. Çinli şirket Unipin de robot oyununa giriyor. Halka açık alanlardaki yüzeyleri temizlemek için ultraviyole ışık kullanan bir robotu taklit ediyor. Üretici, robotunun yaklaşık 3.000 fit kareyi 100 dakikada dezenfekte edebileceğini iddia ediyor.

Bu Yüzeyleri Temizleyin

Etrafta gezinen bir robot istemeyenler için Targus, masanıza oturan ve klavyenizi ve farenizi otomatik olarak dezenfekte eden bir ışığa sahiptir. Işık yanar ve mikroorganizmaların DNA’sını parçalamak için her saat 5 dakika çalışır.

Targus UV-C LED Dezenfeksiyon Işığı, klavye ve fare ile birlikte

Targus
Otomatik dezenfeksiyon döngüsü başladığında, ışık kullanımda olduğunu gösteren mor bir ortam tonu yayar. UV-C LED daha sonra etkinleştirilir ve aktif dezenfeksiyon alanındaki patojenlerin DNA’sını parçalamaya başlar. Hareket sensörlerini kullanan bir otomatik kapanma özelliği dahil olmak üzere, ışığa güvenlik önlemleri yerleştirilmiştir. Güvenlik bölgesi içinde veya doğrudan aktif temizleme alanının dışında herhangi bir hareket algılanırsa, UV-C LED otomatik olarak devre dışı bırakılır. Ayrıca iHome’dan, içine koyduğunuz her şeyi dezenfekte ettiğini iddia eden bir bölmeye sahip bir çalar saat var. Şirketin söylediği 12 LED ışığı var, 3 dakika içinde kompartımandaki herhangi bir öğe üzerinde tam bir temizleme işlemi gerçekleştirecek. Ayrıca bir geri sayım sayacı da vardır, böylece eşyalarınız hazır hale gelmeden önce ne kadar süre kaldığını bilirsiniz. Steri-Write, kalemleri dağıtan ve ultraviyole ışıkla temizleyen bir tezgah üstü kalem dezenfektanı satıyor. Okullar için veya insanların yazı gereçlerini paylaşabileceği herhangi bir yerde dezenfektanı teşvik ediyor. Düzenli zeminleri seviyorsanız, ancak elektrikli süpürgenizi temizlemekten nefret ediyorsanız, LG sizi kendi kendini temizleyen yeni CordZeroThinQ A9 Kompressor + ile kaptırabilir. Bu model, çöp kutusunu otomatik olarak temizleyen ve kullanımdan sonra vakumu yeniden dolduran yeni bir şarj istasyonu standına sahiptir.

LG'nin CordZero ThinQ Vakumunun bir oturma odasında konsept görüntüsü

LG Electronics
Şirket, “Değiştirilebilir nozullarıyla, LG CordZeroThinQ A9 Kompressor +, ataşmanları değiştirerek sadece saniyeler içinde vakumdan paspasa ve tekrar geri döndürülebilir,” diye iddia ediyor. Koronavirüs salgını sırasında evde mahsur kalan insanlar temizlikten bıkabilir. Bilim insanlarının, yeni koronavirüsün havadan geldiğini söylediğini ve yüzeyleri temizlemenin sizi korumak için mutlaka fazla bir şey yapmayacağını unutmayın. Ancak gönül rahatlığı uzun bir yol kat edebilir.