Skip to content

Teredo Kalifiye Olamadığında Nasıl Onarılır

16 de Haziran de 2021

Oyuncular için Xbox çok oyunculu sunucularında oturum açamamaktan daha sinir bozucu bir şey olamaz. Konsolunuzda “Teredo uygun değil” mesajı alırsanız, bunun ne anlama geldiği ve nasıl onarılacağı aşağıda açıklanmıştır.

Teredo Nedir?

Teredo, bu bağlamda Teredo tünellemenin kısaltmasıdır. Teredo’yu İnternet Protokolü’nün (IP) farklı sürümleri arasında, özellikle sürüm 4’ten (IPv4) sürüm 6’ya (IPv6) arasında bir çevirmen olarak düşünün. Tüm internet zaman içinde yavaş yavaş sürüm 6’ya yükseltiliyor, ancak bu, birçok kişinin eski protokol. Teredo tünelleme, yönlendiricinin arkası gibi tünelin bir uç noktasının özel olduğu durumlarda kullanılır. Bu şekilde, iki protokol arasında sorunsuz bir şekilde çeviri yaparak veri paylaşmalarına olanak tanır.

Microsoft

‘Teredo Kalifiye Edilemez’ Ne Demektir?

Bu hata, Xbox’ın bir Teredo IP adresini güvenli hale getiremediği anlamına gelir. Başka bir deyişle, internet trafiğini nereye göndermesi gerektiğini belirleyemiyor.

Xbox’ım Teredo’yu Ne Zaman Kullanıyor?

Teredo tünelleme yalnızca oyun içi sohbet ve çevrimiçi çok oyunculu özellikler için kullanılır. Video akışı ve çevrimiçi mağazayı kullanma gibi diğer çevrimiçi özellikler genellikle etkilenmez, bu nedenle bu özellikleri kullanana kadar hatayı fark etmeyebilirsiniz.

Xbox’ımın Teredo Kullanıp Kullanmadığını Nasıl Belirlerim?

Genel olarak Teredo kullanımı, internet servis sağlayıcınızın protokol seçimine göre belirlenir. IP adresinizi çevrimiçi olarak veya Xbox’ınızla aynı ağa bağlı bir bilgisayarın ayarlarında kontrol etmek, bir IPv4 veya IPv6 bağlantınız olup olmadığını size söyler. Bunlar iki ayrı IP adresidir; IPv6 bağlantısı yoksa IPv4’tesiniz demektir. IPv6 bağlantınız varsa, doğrudan bağlanır.

Xbox Teredo Hatasının Nedeni Nedir?

Xbox Teredo hataları genellikle daha karmaşık bir şeymiş gibi görünen bağlantı hatalarıdır. Hata, genellikle bir Xbox’ın çevrimiçi olmasının önüne bir şey geçtiğinde ortaya çıkar; bu, Microsoft’un sonunda değil, ev ağınızdaki bir sorun anlamına gelir. Basit bir Wi-Fi sorunu, kaçırılan bir güncelleme veya ev ağı yapılandırmasıyla ilgili bir şey olabilir.

Xbox Teredo Hatası Nasıl Onarılır

Artık Teredo’nun ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anladığınıza göre, “Teredo kalifiye olamadı” hatasıyla karşılaşırsanız ortaya çıkabilecek sorunları giderebilirsiniz. İşte yardımcı olabilecek bazı şeyler:

 1. Yönlendiricinin Windows sertifikalı olup olmadığını belirleyin. Bu bilgiler yönlendiricinin kutusunda veya belgelerinde olmalıdır. Sertifikalı olmayan bir yönlendirici, Teredo için birden çok konsolu doğru şekilde dengeleyecek yazılıma sahip olmayabilir.

 2. Modemi ve yönlendiriciyi yeniden başlatın. Konsolu yeniden başlatmak da zarar vermez. Yeniden başlatma veya yeniden başlatma, tüm hataları veya hatalı işlemleri temizleyebilir ve hatayı düzeltebilir.

 3. Xbox’ı doğrudan modeme veya yönlendiriciye bağlayın. Bir ağ geçidi veya Wi-Fi genişletici kullanıyorsanız konsolu doğrudan modeme veya yönlendiriciye bağlayın. Bu, sinyal hızını artırarak kalifikasyonu kolaylaştırır. Ayrıca olası başarısızlık noktasını daraltmaya yardımcı olur.

 4. Ethernet kablosuyla bağlanın. Bir kablosuz parazit, gerçek internet hızından daha yavaş olabilir. Bir Ethernet kablosu aracılığıyla bağlanmak, cihazların bağlantıdan tam olarak yararlanmasını sağlar.

 5. Aygıt yazılımı güncellemesi için yönlendiriciyi kontrol edin. Bellenim, genellikle, tünel oluşturma dahil olmak üzere, bir aygıttaki işlemlerde yararlı iyileştirmeler içerir. Konsolda güncelleme olup olmadığını kontrol etmek de iyi bir fikirdir.

 6. VPN’nizi devre dışı bırakın. İnternete erişmek için sanal bir özel ağ kullanıyorsanız, devre dışı bırakın ve yeniden bağlanmayı deneyin. VPN’ler, oturum açma kimlik bilgilerinin sağlanmasına veya tünel oluşturma işlemine müdahale edebilir.

 7. Yönlendiriciyi fabrika ayarlarına sıfırlayın. Belirli özel ayarlar tünel açmayı engelleyebilir ve fabrika varsayılanına sıfırlamak bu özel ayarları temizleyebilir ve işlerin yeniden hareket etmesini sağlayabilir.

 8. IP adresini kontrol edin. Teredo tünelleme, bağlanmak için her iki uçta da genel bir IP gerektirdiğinden IP adresinizin genel olup olmadığına bakın. Yönlendiricinin ayarlar uygulamasını açın ve kullanmakta olduğunuz IP adresini aramak için başka bir cihaz kullanırken IP adresini arayın. Adresler eşleşirse, bu bir genel IP adresidir. Değilse, internet servis sağlayıcınızdan bir tane isteyin.

 9. Ağ Adresi Çevirisi tablosunu kontrol edin. Yönlendiricide Evrensel Tak ve Çalıştır’ı (UpnP) devre dışı bırakın ve yeniden etkinleştirin. Ardından konsolu yeniden başlatın ve Xbox Kılavuzu açmak için düğmesine basın. git sistem > Ayarlar > Genel > Ağ ayarları ve Ağ Adresi Çevirisi (NAT) tablosunu kontrol edin. ayarla Açık zaten değilse.

 10. Yönlendiricide bağlantı noktası ileterek kullanım için bağlantı noktalarını açın. Belirli bağlantı noktalarının seçilmesi tünel açma işlemine yardımcı olabilir. Xbox’ta, seçin sistem > Ayarlar > Genel > Ağ ayarları > Gelişmiş Ayarlar > IP Ayarları > Manuel ve seçtiğiniz statik IP adresini, Alt Ağ Maskesini ve Varsayılan Ağ Geçidini girin. Seç DNS Ayarı > Manuel ve varsa birincil DNS’yi ve ikincil DNS’yi girin.

 11. Yönlendiricide DMZ veya çevre ağ ayarlarını etkinleştirin. Bu, genel IP’lere daha fazla erişim sağlar.

 12. Bir Ethernet kablosu kullanarak Xbox’ı doğrudan modeme bağlayın. Her şey başarısız olursa, yönlendiriciyi denklemden çıkarmak sorunu çözebilir.