Skip to content

TEX Dosyası Nedir?

6 de Haziran de 2021

TEX dosya uzantısına sahip bir dosya, büyük olasılıkla LaTeX tarafından oluşturulan ve bir kitabın veya başka bir belgenin yapısını, örneğin bir makale biçimine, mektup biçimine, vb. haline getirilip getirilmeyeceği gibi tanımlamak için kullanılan bir LaTeX Kaynak Belge dosyasıdır. LaTeX Kaynak Belge dosyaları düz metindir ve yalnızca metin karakterlerini değil aynı zamanda sembolleri ve matematiksel ifadeleri de içerebilir. Bir TEX dosyası bunun yerine bir Doku dosyası olabilir. Bunlar, bazı video oyunlarının nesnelerin dokusunu diğer 2B veya 3B nesnelerden farklı görünecek şekilde depolamak için kullandığı görüntülerdir. Ölü Yükselen 2 ve Ciddi Sam TEX dosyalarını kullanan iki video oyunu örneğidir.

Bir TEX dosyasını bir metin dosyasıyla karıştırmak kolay olabilir, ancak bunların mutlaka aynı şey olması gerekmez.

TEX Dosyası Nasıl Açılır

TEX dosya uzantısını kullanan LaTeX Kaynak Belge dosyaları, yalnızca düz metin dosyaları olduklarından herhangi bir metin düzenleyicide görüntülenebilir ve düzenlenebilir. Windows’ta Notepad, Notepad++ ve Vim ve metin düzenleyici programlara bazı örnekler. TEX dosyaları bir metin düzenleyiciyle tamamen uyumlu olsa da, genellikle yalnızca LaTeX belgeleriyle çalışmak üzere tasarlanmış bir program bağlamında kullanılırlar. Windows, macOS ve Linux’ta bu, TeXworks veya Texmaker’ı içerebilir. Windows kullanıcıları bunun yerine LEd’i (LaTeX Editor) bir TEX dosya görüntüleyici ve düzenleyici veya proTeXt olarak kullanabilir. Bazı LaTeX Belge dosyaları bunun yerine LTX dosya uzantısını kullanır ancak TEX dosyalarıyla çalışan aynı yazılım programlarıyla açılabilirler. TEX dosya uzantısını kullanan doku dosyaları, IrfanView gibi genel bir resim görüntüleyici ile açılabilir, ancak muhtemelen önce dosyayı PNG veya JPG gibi programın desteklediği bir şeye yeniden adlandırmanız gerekir. Genel bir görüntü dosyası açıcı dosyayı okumazsa, özellikle video oyununun doku dosyalarını açmak için tasarlanmış bir programı deneyebilirsiniz. Örneğin, Dead Rising 2 Tools, o oyunla kullanılan TEX dosyalarını açabilmelidir (ancak yazılımın tanıması için önce .BIG dosya uzantısını kullanmak için yeniden adlandırmanız gerekebilir). yaratıcıları Croteam’den bir program kullanma şansınız olabilir. Ciddi Sam, bu tür bir TEX dosyasını açmak için. Bazı TEX doku dosyaları aslında DirectDraw Surface (DDS) dosya biçiminde kaydedildiğinden, XnView MP, Windows Texture Viewer veya GIMP gibi bir araç bir tanesini açabilir. Ancak bunun yalnızca *.TEX dosyasını *.DDS dosya uzantısına sahip olacak şekilde yeniden adlandırırsanız, bu programların dosyayı gerçekten tanıyabilmesi için işe yarayacağını unutmayın. Windows Texture Viewer, açmak için 7-Zip gibi bir dosya çıkarıcıya ihtiyaç duyacağınız bir RAR dosyası olarak indirilir. DDS dosyalarını GIMP ile kullanmak için DDS Eklentisi gerekir.

TEX Dosyası Nasıl Dönüştürülür

LaTeX dosyasını çok daha popüler PDF formatına kaydetmeniz gerekiyorsa, CloudConvert TEX’i PDF’ye dönüştürebilmelidir. Bunu pdfTeX ile de yapabilirsiniz. TEX dosyanız PNG’ye dönüştürmek istediğiniz bir denklem içeriyorsa latex2png veya iTex2Img kullanabilirsiniz. Her ikisi de, daha sonra bilgisayarınıza kaydedebileceğiniz bir görüntü oluşturmak için LaTeX kodunu bir metin kutusuna yapıştırmanızı sağlayan çevrimiçi TEX dönüştürücülerdir. Texmaker programı, bir TEX dosyasını BIB, STY, CLS, MP, RNW ve ASY gibi bir dizi diğer TeX ile ilgili dosya formatına dönüştürebilir. Bu tür bir TEX dosyasını farklı bir dosya formatına dönüştürmek için büyük olasılıkla yukarıdaki doku dosyası görüntüleyicilerinden birini kullanabilirsiniz. Bu işe yaramazsa, doku dosyasını .JPG veya .PNG olarak yeniden adlandırmayı ve ardından ücretsiz bir görüntü dosyası dönüştürücü ile dönüştürmeyi deneyin.

Hala Açamıyor musunuz?

Pek çok dosya biçimi, dosya uzantıları için yalnızca birkaç harf kullanır, bu nedenle dosya uzantısını yanlış okursanız bunları birbirleriyle karıştırmak kolaydır. Dosyanızı “.TEX” ile bittiğinden ve benzer bir şeyle bitmediğinden emin olmak için iki kez kontrol edin. Örneğin, yukarıdaki programlar doku dosyanızı açmak için çalışmıyorsa, bunun yerine .TEX0 dosya uzantısını kullanan bir Wii Doku dosyasıyla uğraşıyor olabilirsiniz. Bunlar BrawlTools’da bulunan bir araç olan BrawlBox’ta açılabilir. Veya bunun yerine .TXT veya .TEXT son ekini kullanan bir düz metin dosyanız olabilir ve bu yüzden açılmaz. Düz metin dosyaları bir metin düzenleyiciyle açılır, bu nedenle örneğin bir doku resmi görüntüleyiciyle bir tane okumaya çalışamazsınız. EXT, kolayca TEX olarak yanlış okunabilecek başka bir dosya uzantısıdır. EXT dosyanız varsa, bunların hiçbiri LaTeX veya doku dosyalarıyla ilgili olmayan bir Norton Commander Uzantı dosyanız veya genel bir e-posta ekiniz vardır. Sahip olduğunuz bir TEX dosyası değilse, nasıl açılacağı veya dönüştürüleceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için dosya uzantısını araştırın. Aslında yukarıdan programlarla açılmayan bir TEX dosyanız varsa, dosyayı okumak için bir metin düzenleyici kullanın ve dosyanızın hangi biçimde olabileceğini belirlemeye yardımcı olacak herhangi bir ifade veya kelime olup olmadığına bakın; bu, onu açmaktan sorumlu programı bulmanıza yardımcı olabilir.