Skip to content

TH ve TD HTML Tablo Etiketleri Arasındaki Fark Nedir?

7 de Mayıs de 2021

Web tasarımında masalar uzun zamandır kötü bir şöhrete sahip. Yıllar önce, HTML tabloları düzen için kullanılıyordu ve bu açıkça amaçlandıkları gibi değildi. CSS, web sitesi düzenleri için popüler kullanıma yükseldikçe, “tabloların kötü olduğu” fikri tutuldu. Ne yazık ki, birçok kişi bunu, HTML tablolarının her zaman kötü olduğu anlamına gelecek şekilde yanlış anladı. Durum hiç de böyle değil. Gerçek şu ki, HTML tabloları, gerçek amaçları dışında, yani tablo verilerini (elektronik tablolar, takvimler, vb.) Görüntülemek için kullanıldıklarında kötüdür. Bir web sitesi oluşturuyorsanız ve bu tür tablo verileri içeren bir sayfanız varsa, sayfanızda bir HTML tablosu kullanmaktan çekinmemelisiniz.

ve

Ne Yapar?

etiketi veya “tablo verileri” etiketi, bir HTML tablosundaki bir tablo satırında tablo hücreleri oluşturur. Bu, herhangi bir metin ve resim içeren HTML etiketidir. Temel olarak, bu, tablonuzun en üst düzey etiketidir. Etiketler HTML tablosunun içeriğini içerecektir.

etiketi veya “tablo başlığı” birçok yönden

etiketine benzer. Aynı tür bilgileri içerebilir (bir görüntüyü

içine koymasanız da), ancak bu belirli hücreyi bir tablo başlığı olarak tanımlar. Çoğu web tarayıcısı, yazı tipi ağırlığını kalın olarak değiştirir ve içeriği bir hücre içinde ortalar. Elbette, bu tablo başlıklarının yanı sıra etiketlerinizin içeriklerinin, oluşturulmuş web sayfasında görünmelerini istediğiniz herhangi bir şekilde görünmesini sağlamak için CSS stillerini kullanabilirsiniz.

Yerine

Ne Zaman Kullanmalısınız?

Hücredeki içeriği o sütun veya satır için başlık olarak belirlemek istediğinizde

etiketi kullanılmalıdır. Tablo başlık hücreleri tipik olarak tablonun üstünde veya yan tarafında bulunur – temelde sütunların üstündeki başlıklar veya en soldaki başlıklar veya bir satırın başlangıcı. Bu başlıklar, altındaki veya yanlarındaki içeriğin ne olduğunu tanımlamak için kullanılır, bu da tablonun ve içindekilerin gözden geçirilmesini ve işlenmesini çok daha kolay hale getirir.

kullanmayın hücrelerinizi biçimlendirmek için. Tarayıcılar tablo başlık hücrelerini farklı şekilde görüntüleme eğiliminde olduğundan, bazı tembel web tasarımcıları bundan yararlanmaya çalışabilir ve içeriğin kalın ve ortalanmış olmasını istediklerinde etiketi kullanabilir. Bu, birkaç nedenden dolayı kötüdür:

  1. İçeriği her zaman bu şekilde görüntüleyen web tarayıcılarına güvenemezsiniz. Gelecekteki tarayıcılar, rengi varsayılan olarak değiştirebilir veya içeriğin üzerinde hiçbir görsel değişiklik yapmayabilir. Hiçbir zaman yalnızca varsayılan tarayıcı stillerine güvenmemelisiniz ve varsayılan olarak nasıl “göründüğünden” dolayı bir HTML öğesi kullanmamalısınız.
  2. Anlamsal olarak yanlış. Metni okuyan kullanıcı aracıları, bir hücresinde olduğunu belirtmek için “satır başlığı: metniniz” gibi sesli biçimlendirme ekleyebilir. Ek olarak, bazı web uygulamaları tablo başlıklarını her sayfanın üst kısmına yazdırır; bu, hücre aslında bir başlık değilse, bunun yerine yalnızca biçimsel nedenlerle kullanılıyorsa sorunlara neden olur. Sonuç olarak – etiketleri bu şekilde kullanmak, birçok kullanıcı için, özellikle site içeriğinize erişmek için yardımlı cihazları kullananlar için erişilebilirlik sorunlarına neden olabilir.
  3. Hücrelerin nasıl görüneceğini tanımlamak için CSS kullanmalısınız. Stil (CSS) ve yapının (HTML) ayrılması, uzun yıllardır web tasarımında en iyi uygulama olmuştur. Bir kez daha, o hücrenin içeriği bir başlık olduğu için a kullanın, tarayıcının bu içeriği varsayılan olarak oluşturma olasılığını beğendiğiniz için değil.