Skip to content

The SSL_ERROR_NO_CYPHER_OVERLAP Hatası: Nedir ve nasıl düzeltilir

23 de Mayıs de 2021

SSL_ERROR_NO_CYPHER_OVERLAP, Firefox bağlanmaya çalıştığınız bir web sitesinden uygun güvenlik bilgilerini alamadığında ortaya çıkan bir hatanın adıdır.

Firefox SSL_ERROR_NO_CYPHER_OVERLAP Nasıl Görünüyor?

Unsplash
Bu SSL_ERROR_NO_CYPHER_OVERLAP hatası, güncellenmiş güvenlik kimlik bilgilerine sahip olmayan eski bir web sitesine bağlandığınızda görünebilir, bu nedenle kısaltması olan SSL kısaltması Güvenli Yuva Katmanı. Güvenli Yuva Katmanı, bilgisayarınız ve bir internet sunucusu arasındaki şifrelemeyi ifade eder, ancak Firefox tarayıcınız birden fazla siteye bağlanırken hatalarla karşılaşıyorsa, yerel bir sorun olabilir. Aşağıdaki hata mesajını gördüğünüzde SSL_ERROR_NO_CYPHER_OVERLAP ile karşılaştığınızı anlarsınız:

(IP adresi adı) ile bağlantı sırasında bir hata oluştu. Eş ile güvenli bir şekilde iletişim kurulamıyor: ortak şifreleme algoritmaları yok. Hata kodu: SSL_ERROR_NO_CYPHER_OVERLAP.

Ayrıca, “alınan verilerin gerçekliğinin doğrulanamayacağını” açıklayan bir ipucu göreceksiniz ve bu konuda onları bilgilendirmek için web sitesinin sahipleriyle iletişime geçebilirsiniz. Verilmişse, bu bir web sitesi sorunu olmayabilir –– hata kodu, Firefox sürümünüz yanlış yapılandırılmışsa veya güncel değilse de görünecektir.

SSL_ERROR_NO_CYPHER_OVERLAP Firefox Hatasının Nedeni

Potansiyel olarak sunucu tarafı SSL sorunları yaşayan bir web sitesinin yanı sıra, Firefox ayarlarınızın web sitesi sunucusu ile bilgisayarınız arasında bir yanlış iletişime neden olması olasıdır. Birçok farklı web sitesi SSL_ERROR_NO_CYPHER_OVERLAP hata kodunu atıyorsa, bu çok daha benzer bir durumdur. Her zaman Firefox’u her zaman güncel tutmalısınız, ancak Firefox’un eski bir sürümü, SSL_ERROR_NO_CYPHER_OVERLAP görünen Firefox hatasının olası bir nedenidir. TLS veya SSL3 devre dışı bırakılırsa veya Firefox TLS ayarlarınızda yanlış yapılandırılırsa, hata kodu da yaygın olarak ortaya çıkar. Son olarak, kullanan herhangi bir web sitesi RC4 (Rivest Şifreleme 4) şifrelemede ne olursa olsun Firefox TLS ile ilgili sorunlarla karşılaşacaktır. Bunun nedeni, RC4’ün 2015 yılında TLS’den yasaklanmış olmasıdır.

SSL_ERROR_NO_CYPHER_OVERLAP Nasıl Onarılır

Bu hata göründüyse, sorunu düzeltmek ve göz atmaya geri dönmek için yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

  1. Firefox’u güncelleyin. Her zaman Firefox’u her zaman güncel tutmalısınız, ancak Firefox’un eski bir sürümü, Firefox’un SSL_ERROR_NO_CYPHER_OVERLAP hatasının olası bir nedenidir.

  2. Firefox TLS ayarlarını 1.3’e zorlayın. Yeni bir sekme açın ve yazın about: config URL çubuğuna. Firefox sizi bir uyarı sayfasına yönlendirirse, şunu seçin: Riski Kabul Et ve Devam Et. İndiğinde Gelişmiş Tercihler sayfa, tür tls normal Firefox URL çubuğunun altındaki arama çubuğuna. Sonuçlarda arıyorsun security.tls.version.max, normal şartlar altında 4 olarak ayarlanmalıdır. Başka bir şeye ayarlanmışsa, kalem en sağındaki simge security.tls.version.max ve sayıyı 4 olarak değiştirin.

  3. Firefox şifreleme protokolünü gevşetin. Firefox hata kodunu SSL_ERROR_NO_CYPHER_OVERLAP durdurmanın bir başka yolu da Firefox’un güvenli olmadığını düşündüğü web sitelerine erişimini engelleyen korumayı devre dışı bırakmaktır. Bunu yapmak için, Seçenekler menü> Gizlilik ve Guvenlikaşağı kaydırın Güvenlik, ardından seçin Tehlikeli ve aldatıcı içeriği engelleyin devre dışı bırakmak için.