Skip to content

Thunderbolt nedir?

6 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

  • Thunderbolt, Apple ve Intel tarafından geliştirilmiş bir donanım standardıdır.
  • Thunderbolt arayüzü, kullanıcıların iPhone’lar ve harici sabit sürücüler gibi cihazları bilgisayarlarına bağlamasına olanak tanır.
  • Thunderbolt 4 en son sürümdür. USB4 ile rekabet eder ve tamamen çapraz uyumludur.

Thunderbolt, akıllı telefonlar ve harici sabit sürücüler gibi çevresel aygıtların bir bilgisayara bağlanmasına izin veren bir donanım standardıdır. Intel tarafından Apple ile birlikte geliştirildi.

Thunderbolt Sürümleri

Veri aktarım hızlarında veya hızlarında istikrarlı bir şekilde gelişen yeni yinelemelerle Thunderbolt’un birkaç sürümü vardır. Thunderbolt’un başlangıçta Light Peak olarak adlandırılan ilk sürümü 2011’de piyasaya sürüldü. Standart ilk olarak Mac bilgisayarlarda bulundu, ancak o zamandan beri genellikle USB standardıyla rekabet eden PC’lere doğru yol aldı. Ancak, sertifikalandırılması gerekmeyen USB cihazlarının aksine Thunderbolt cihazlarının Intel tarafından onaylanması gerekir. Thunderbolt 4 olarak adlandırılan dördüncü nesil Thunderbolt, USB4’ün duyurulmasından aylar sonra 2020’de duyuruldu. USB4, Thunderbolt 3’e dayanır ve onunla uyumludur. Thunderbolt 3, USB-C bağlantı noktalarıyla uyumludur. Thunderbolt ve USB standartları genellikle birbiriyle uyumlu olsa da, teknik özellikleri tarihsel olarak farklı olmuştur. Thunderbolt bağlantı noktasına takılı bir USB cihazı çalışabilir, ancak büyük olasılıkla Thunderbolt hızları sağlamayacaktır. Transfer hızı en yavaş üye ile sınırlıdır. Geleneksel olarak bu USB idi. Ancak Thunderbolt 4’ün piyasaya sürülmesiyle protokol ve veri hızları Thunderbolt 3, USB 3.2 ve USB 2.0 ile geriye dönük uyumlu olan USB 4 ile tamamen uyumludur. Bu uyumluluk yakınsaması, USB’yi çapraz uyumlu standart haline getirir, ancak USB4 cihazlarının 2021’e kadar ortaya çıkması muhtemel değildir.

Thunderbolt’un Tarihi

Thunderbolt, gelişiminin ilk aşamalarında Light Peak olarak adlandırıldı. Light Peak başlangıçta bir optik arayüz standardı olarak tasarlanmıştı. Thunderbolt, hedefi daha geleneksel elektrik kabloları lehine düşürdü. Bu, Thunderbolt’un uygulanmasını kolaylaştırdı. Thunderbolt, yeni bir konektöre güvenmek yerine, mevcut DisplayPort teknolojisine ve mini konektör tasarımına dayanıyordu. Fikir, bir kablonun bir video sinyali ve standart bir veri sinyali taşımasına izin vermekti. DisplayPort, video arabirimleri arasında mantıklı bir seçimdi çünkü teknik özelliklerine yerleşik bir yardımcı veri kanalına sahipti. Diğer iki dijital ekran konektörü, HDMI ve DVI, bu özellikten yoksundu. Thunderbolt arayüzünün veri bağlantısı kısmını elde etmek için Intel, standart PCI-Express spesifikasyonunu kullandı. PCI-Express arabirimini kullanmak mantıklı bir hareketti çünkü bir işlemcideki dahili bileşenleri bağlamak için bir bağlayıcı arabirim olarak kullanıldı.

Thunderbolt, Apple ile Tanışın

Apple için Thunderbolt, kablo karmaşasını azaltmaya yönelik bir egzersizdi. MacBook gibi ultra taşınabilir dizüstü bilgisayarlar, harici çevre birimi konektörleri için sınırlı alan sunar. Apple, Thunderbolt ile veri ve video sinyallerini tek bir konektörde birleştirdi. Thunderbolt kablosunun veri sinyali bölümü, ekranın tek bir kablo üzerinden USB bağlantı noktaları, bir FireWire bağlantı noktası ve bir Gigabit Ethernet kullanmasına izin verdi.

Bir Bağlantı Noktasında Birden Fazla Cihaz

Thunderbolt, papatya zinciri işlevi nedeniyle tek bir çevresel bağlantı noktasından birden fazla cihazı çalıştırabilir. Bunun çalışması için Thunderbolt çevre birimlerinin bir gelen ve bir giden bağlayıcı bağlantı noktası olması gerekir. Zincirdeki ilk cihaz bilgisayara bağlanır. Zincirdeki bir sonraki aygıt, gelen bağlantı noktasını ilk aygıtın giden bağlantı noktasına bağlar. Daha sonra desen, zincirdeki sonraki her cihaz için tekrarlanır. Alternatif olarak, tek bir bağlantı noktası kullanarak birden çok aygıtı bilgisayarınıza bağlamak için bir Thunderbolt yuvası kullanabilirsiniz. Tek bir Thunderbolt bağlantı noktasında çalışabilen cihaz sayısının sınırları vardır. Standart (Thunderbolt 3 ve 4 dahil), altı cihaza kadar papatya dizimi yapılmasına izin verir. Çok fazla cihaz bağlarsanız, bant genişliğini doyurabilir ve çevre birimlerinin genel performansını düşürebilir.

DisplayPort Uyumluluğu

Thunderbolt bağlantı noktaları, geleneksel DisplayPort monitörlerle uyumluluğu korumak için DisplayPort standartlarıyla tamamen uyumludur. Bu, herhangi bir DisplayPort monitörünün Thunderbolt çevre bağlantı noktasına bağlanabileceği anlamına gelir. Ancak, kablodaki Thunderbolt veri bağlantısını çalışmaz hale getirir. Bu nedenle, Matrox ve Belkin gibi şirketler, bir DisplayPort geçişine izin veren bilgisayarlar için Thunderbolt baz istasyonları tasarladı. Bu şekilde, bilgisayar bir monitöre bağlanabilir ve Thunderbolt bağlantı noktasının Ethernet ve diğer çevre birimi bağlantı noktaları için veri özelliklerini kullanabilir.

PCI-Express

PCI-Express veri bant genişlikleriyle, tek bir Thunderbolt bağlantı noktası her iki yönde 10 Gb / sn’ye kadar taşıyabilir. (Thunderbolt 3 ve 4, DisplayPort sinyalini içeren 40 Gb / sn’ye kadar genel bant genişliğini destekler.) Bu, bir bilgisayarın bağlanacağı çoğu çevresel aygıt için fazlasıyla yeterlidir. Çoğu depolama aygıtı mevcut SATA spesifikasyonlarının altında çalışır ve katı hal sürücüleri bu hızlara ulaşamaz. Çoğu yerel alan ağı, 4 yollu bir PCIe bağlantısı tarafından sağlanan bant genişliğinin onda biri olan Gigabit Ethernet’e (1 Gbps) dayanır. Sonuç olarak, Thunderbolt ekranları ve baz istasyonları tipik olarak çevresel bağlantı noktaları sağlar ve harici depolama aygıtları için veri iletir.

Thunderbolt’un USB ve eSATA ile Karşılaştırması

USB 3.0, mevcut yüksek hızlı çevre birimi arabirimlerinin en yaygın olanıdır. Tüm geriye dönük USB 2.0 çevre birimleriyle uyumlu olma avantajına sahiptir. Ancak, bir USB hub kullanılmadıkça, cihaz başına bir bağlantı noktasıyla sınırlıdır. USB 3, tam çift yönlü veri aktarımları sunar, ancak hızlar, 4,8 Gb / sn’de Thunderbolt’un yaklaşık yarısı kadardır. Thunderbolt’un DisplayPort için yaptığı gibi özel olarak bir video sinyali taşımaz. Doğrudan bir USB monitör veya sinyali standart bir monitöre ayıran bir baz istasyonu cihazı aracılığıyla video sinyalleri için kullanılır. Olumsuz yanı, video sinyalinin DisplayPort monitörlü Thunderbolt’tan daha yüksek bir gecikmeye sahip olmasıdır. USB4, USB 3.0’ın aktarım hızlarını iki katına çıkarır. 40 Gbps’de, her ikisi de USB4 ile uyumlu Thunderbolt 3 ve 4 ile aynı temeldedir. Thunderbolt, eSATA çevre birimi arabiriminden daha esnektir. Harici SATA, yalnızca tek bir depolama cihazıyla kullanım için işlevseldir. Mevcut eSATA standartları, 10 Gbps Thunderbolt’a kıyasla 6 Gbps’de maksimuma çıkar.

Thunderbolt 3

2015 yılında piyasaya sürülen Thunderbolt 3, önceki sürümlerin fikirleri üzerine inşa edildi. Thunderbolt 3, DisplayPort teknolojisini kullanmak yerine, USB 3.1 ve yeni Type-C konektörünü temel alır. Bu, gücün yanı sıra veri sinyallerini aktarma yeteneği de dahil olmak üzere yeni olanaklar açtı. Tahmin edilebileceği gibi, Thunderbolt 3 bağlantı noktası kullanan bir dizüstü bilgisayar, kabloyu kullanarak bir monitöre veya baz istasyonuna video ve veri göndermek için kablo kullanarak güç sağlayabilir. Thunderbolt 3 için aktarım hızları 40 Gbps’de üst düzeydedir ve bu, birden çok cihazı aynı anda çalıştırmak için fazlasıyla yeterlidir.

Thunderbolt 4

2020’nin başlarında, cihazların yılın ilerleyen dönemlerinde raflarda görünmesiyle duyurulan Thunderbolt 4, Thunderbolt 3’e herhangi bir hız eklemedi. Yine de, teknik özellikleri çeşitli şekillerde iyileştirdi. Thunderbolt 4 protokolü, bir yerine iki 4K ekranı veya tek bir 8K ekranı destekleyebilir. Kordonlar iki metreye kadar uzunlukta olabilir. Ayrıca, yuvalar için uykudan uyanma desteği, dizüstü bilgisayar şarjı için güç derecelendirmeleri ve Thunderspy saldırılarına karşı koruma dahil olmak üzere çevresel aygıtlar için birkaç minimum standart içerir. Thunderbolt 4, USB4 protokolü ve veri hızlarıyla tamamen uyumludur. Bu çapraz uyumluluk, Thunderbolt 4, Thunderbolt 3 ve USB4 bağlantı noktalarının görsel olarak ayırt edilemez olması gibi kafa karışıklığına neden oldu.