Skip to content

TikTok Nasıl Kullanılır

3 de Mayıs de 2021

TikTok, kısa videolar yapmak ve paylaşmak için popüler bir sosyal uygulama ve platformdur. TikTok’a yeni başlıyorsanız, kendinizi bu komik, zeki, tuhaf ve bağımlılık yapan sosyal araca kaptırmak için bilmeniz gereken her şey burada.

angieyoyo / Twenty20

TikTok Nasıl Kullanılır

TikTok videoları Instagram veya Snapchat’ın içerik bloklarından daha uzundur, ancak TikTok ile diğer popüler sosyal uygulamalar arasındaki tek fark bu değildir. İşte bu benzersiz sosyal paylaşım aracında yolunuzu bulmak için bilmeniz gerekenler.

 1. Bir TikTok hesabı oluşturun. İOS veya Android için TikTok uygulamasını indirdikten sonra, hemen videolara göz atmaya başlayabilirsiniz. Ancak içeriğinizi yüklemek için bir TikTok hesabı oluşturmanız gerekir.

 2. Bir TikTok videosu hazırlayın. Doğrudan TikTok uygulamasından bir video oluşturmak veya bir TikTok videosunda kullanmak üzere telefonunuzdan video yüklemek kolaydır. Şunu tut Kayıt düğmesini veya TikTok geri sayım özelliğini kullanarak kaydı daha da kolaylaştırın. TikTok videolarının maksimum uzunluğu 15 saniyedir, ancak 60 saniyelik toplam kayıt için birden fazla klibi birbirine bağlayabilirsiniz.

 3. TikTok videonuza filtreler ve efektler ekleyin. Daha ilgi çekici ve eğlenceli hale getirmek için gerçek zamanlı olarak veya bir video kaydettikten sonra eğlenceli video filtreleri ve özel efektler ekleyin. Videoyu kaydetmeden önce belirli efektlerin ayarlanması gerekir.

 4. TikTok videolarınıza müzik ekleyin. TikTok, videolarınızda kullanabileceğiniz geniş bir ses kitaplığına sahiptir. Arayın, keşfedin, önizleyin ve videolarınıza anında müzik ve ses ekleyin.

 5. TikTok videonuzun bir taslağını kaydedin. TikTok videonuzu bitirmediyseniz ve daha sonra yüklemeden önce üzerinde daha fazla çalışmak istiyorsanız, bir taslak kaydetmek basit bir işlemdir.

 6. TikTok’ta canlı yayına girin. Facebook Live ve Instagram Live özelliğine benzer şekilde, takipçilerinize gerçek zamanlı olarak bir video yayınlamak için TikTok’ta canlı yayın yapın.

 7. Bir TikTok düeti oluşturun. Farklı yerlerde olsanız bile TikTok Duet özelliği ile bir TikTok performansı oluşturmak için bir arkadaşınızla güçlerinizi birleştirin. TikTok Duet özelliği yalnızca 15 saniye veya daha kısa videolarla çalışır ve Duet özelliğini kullanmak için herkese açık bir hesabınızın olması gerekir.

 8. TikTok profil resminizi ve kullanıcı adınızı değiştirin. Yeni bir TikTok kişiliği oluşturmak istiyorsanız, profil resminizi değiştirmek ve kullanıcı adınızı değiştirmek kolaydır. Kullanıcı adınız istediğiniz herhangi bir şey olabilir ve bu ada başka biri de sahip olsa bile onu kullanabilirsiniz.

 9. Bir TikTok videosunu silin. TikTok pişmanlıklarınız mı var? Bir videonun standartlarınıza uygun olmadığına karar verirseniz veya yeniden kaydetmek isterseniz, TikTok videolarınızdan birini, çoğunu veya tümünü silmek kolaydır.

 10. Bir TikTok videosunu kaydedin ve indirin. TikTok’un sosyal odağı nedeniyle, en sevdiğiniz TikTok videolarını istediğiniz zaman izlemek üzere kaydetmek ve indirmek için özel bir üçüncü taraf araca ihtiyacınız yok.

 11. TikTok hesabınızı özel yapın. Varsayılan olarak, bir TikTok hesabı oluşturduğunuzda, herkese açık olarak ayarlanır, böylece herkes videolarınızı görebilir. Tercih ederseniz, videolarınızı yalnızca onaylanan takipçilerinizin görebilmesi için hesabınızı özel olarak ayarlayın.

 12. TikTok videonuzu kimlerin görüntüleyebileceğini ayarlayın. Herkese açık bir hesabınız olsa bile, belirli bir videoyu yalnızca birkaç kişiyle paylaşmak isteyebilirsiniz. Yalnızca sizi takip eden arkadaşlarınızın görebilmesi için tek bir video ayarlamak kolaydır. Veya bir videoyu yalnızca size görünür hale getirin.

 13. Üçüncü taraf bir uygulama ile videonuzu daha da iyi hale getirin. TikTok videolarınızı bir sonraki seviyeye taşımak istiyorsanız, ek görsel efektler, filtreler, müzik ve daha fazlasını içeren bir TikTok video düzenleme uygulamasını deneyin.

 14. TikTok’ta jeton kullanın. Madeni paralar, genellikle başka bir TikTok kullanıcısını desteklemek için kullanılan TikTok’un dijital para birimidir. Örneğin, bir TikTok kullanıcısı yayına girerse, yayıncıya bir panda ifadesi gönderin ve değerin yarısını alırlar (elmasa dönüştürülür). Yeterince elmas topladıklarında, bunları PayPal aracılığıyla nakite dönüştürebilirler.

 15. Çocuğunuzu TikTok’ta güvende tutun. TikTok, TikTok deneyimini gençiniz için olabildiğince güvenli hale getirmek için bir dizi ebeveyn denetimi özelliği ve kaynağına sahiptir. TikTok kullanıcıları 13 yaşında veya daha büyük olmalıdır.

 16. Bir TikTok hesabını silin veya devre dışı bırakın. Uygulamanın üzerindeyseniz ve hesabınızı silmek istiyorsanız, önce kaydetmek istediğiniz videoları indirin. Hesabınızı sildiğinizde tüm içerik de silinir. Yalnızca ara vermeniz gerekiyorsa hesabınızı devre dışı bırakmayı düşünün. TikTok’tan çıkılsın mı? Bu uygulamalar en iyi alternatiflerdir.