Skip to content

TikTok’ta Nasıl Canlı Yayına Girilir?

15 de Mayıs de 2021

TikTok, video paylaşma ve oluşturma ile sosyal ağı başka bir seviyeye taşıyor. TikTok’un basit araçlarını kullanarak takipçilerinizle paylaşmak için kendi eğlenceli ve benzersiz videolarınızı oluşturabilirsiniz. Ayrıca, 2018’de TikTok, bazı kullanıcıların uygulamanın içinden canlı yayın yapmasına izin veren TikTok Live aracını yayınladı. İşte TikTok’ta canlı yayına nasıl başlayacağınız. Bu makaledeki talimatlar hem iOS hem de Android cihazlar için geçerlidir. Talimatlar ayrıca geçerli bir TikTok hesabınız olduğunu varsayar.

Chesnot / Getty Images

TikTok Canlı Sınırlamalar

Live özelliğinin kullanımı son derece basit olsa da, gizlilik ve güvenlik açısından belirli sınırlamalar vardır. Örneğin, 16 yaşın altındaki kullanıcılar, TikTok aracılığıyla bir canlı akışa ev sahipliği yapamaz. Canlı yayın özelliğini kullanmak için, bu sayı dünyanın farklı ülkelerinde farklılık gösterse de en az 1.000 takipçinizin olması gerekir. Ayrıca, özelliğin hala test aşamasında olduğu düşünüldüğünden, canlı bir akışın ne kadar uzun olabileceğine dair bir zaman sınırı olup olmadığı açık değildir.

TikTok’ta Nasıl Canlı Yayına Girilir?

Gerekli gereksinimleri karşılıyorsanız, TikTok’ta canlı yayına geçmek basit ve hızlıdır.

  1. TikTok uygulamasını başlatın, ardından Artı ekranınızın altında.

  2. Video ekranında, simgesine dokunun. Canlı kayıt düğmenizin yanındaki seçeneği.

  3. Canlı yayınınız için bir başlık girin. Başlığınız hazır olduğunda Canlı Yayına Geç canlı yayınınıza başlamak için. “Bağış”, “takip et” gibi bazı anahtar kelimeler artık TikTok’ta sansürleniyor. Canlı yayınlarınıza nasıl başlık koyacağınız konusunda akıllı olun ve tıklama tuzağı terimlerinden uzak durun.

TikTok Canlı Güvenlik İpuçları

TikTok kullanarak canlı yayına geçmeyi mi planlıyorsunuz? Bunu yaparken çevrimiçi güvenliğinizi ve gizliliğinizi göz önünde bulundurmanız önemlidir. Canlı videolarınızı oluştururken hatırlamanız gereken bazı yararlı ipuçları:

  • Kişisel bilgilerinizi koruyun: Canlı yayın yaparken adınız, adresiniz, telefon numaranız gibi kişisel bilgileri başkalarına vermekten kaçının. Ayrıca, videolarınızın arka planında veya size verebilecek herhangi bir manzara veya manzarada kişisel bilgilerinizin bulunmadığından emin olun. bulunduğunuz yerden uzaklaşın.
  • Konum hizmetlerini kapatın: Konum hizmetlerini kapatmak, başkalarının akış sırasında tam konumunuzu tam olarak belirlemesini engeller.
  • Özel bir hesap deneyin: Videolarınızın yabancılar tarafından görülmesinden endişe ediyorsanız, özel bir hesap deneyebilirsiniz. Bu ayarla, yalnızca onayladığınız kişiler canlı yayınınızı görüntüleyebilir.
  • Dikkatiniz dağılmış canlı yayından kaçının: Araba sürerken veya hareket eden herhangi bir şeyi çalıştırırken canlı yayın yapmayın. Bu ciddi kazalara neden olabilir.