Skip to content

TikTok’un Gizlilik Kaygıları Uzaklaşmıyor

20 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • TikTok’a Amerikalı bir alıcı bulması için başka bir erteleme hakkı verildi ve bu da Başkan Trump’ın uygulamayı yasaklamasını daha da geciktirdi.
  • Uzmanlar, yürütme yasağının sadece garanti edilmediğini, aynı zamanda TikTok kullanıcılarının farkında olması gereken gizlilik endişelerini de vurguladığını söylüyor.
  • Nihayetinde, bireyler hükümeti değil, kendi gizlilik seçimlerini yapar.

Görünüşe göre, Başkan Donald Trump’ın TikTok’u güvenlik endişeleri nedeniyle yasaklama emri yakın zamanda gerçekleşmeyecek. Ancak siber güvenlik uzmanları, viral uygulama konusunda hala endişelenmemiz gerektiği konusunda uyarıyor. TikTok, geçen hafta ABD hükümeti tarafından Çin merkezli uygulama için Amerikalı bir alıcı bulması için iki haftalık bir erteleme hakkı aldı ve son tarihini Trump’ın başlangıçta aylar önce verdiği yasağa kadar uzattı. Bir yasaktan bahsedilse de, sanki yönetim viral uygulamayı tamamen unutmuş gibi. Bununla birlikte, Trump’ın yürütme emri, TikTok’un birçok güvenlik sorunu ve Amerikalıların kendi mahremiyetlerini nasıl ele aldıklarıyla ilgili daha önemli konu hakkında farkındalık yarattı. “[TikTok] West Florida Üniversitesi Siber Güvenlik Merkezi müdür yardımcısı Guy Garrett bir telefon röportajında, bir uygulama almaya başladığınızda, Şartlar ve Koşulları okumanız gerektiğine kesinlikle dikkat çekti, “dedi.

TikTok’un Gizlilik Sorunları

TikTok’un gizlilik sorunları açıkça görülebiliyor, ancak genellikle göz ardı ediliyor: uygulamayı indirdiğinizde Şartlar ve Koşullar anlaşmasında. Garrett, insanların bunu tamamen okumayı atlamasının son derece yaygın olduğunu söyledi. “Hüküm ve koşulları okumadığınızı biliyorlar” dedi. “TikTok ile sorun, insanların neyi kontrol ettiklerinin farkında olmamasıdır.”

Gözlük takan ve cep telefonuna yakından bakan biri.

Göre Wall Street Journal, TikTok’u indirmeyi seçtiğinizde, uygulama GPS konumunuz, telefonunuz ve sosyal ağ kişileriniz, yaşınız ve telefon numaranız gibi kişisel bilgileriniz ve kullandığınız cihaz türü ve hatta ödeme bilgileriniz gibi şeyleri toplayabilir. Garrett “TikTok mantıklı olmayan şeylere erişiyor” dedi. “Bu kadar basit bir uygulamanın bu tür bilgileri alması mümkün değil.” Garrett, yelpazenin siyasi tarafında, TikTok’un Çin merkezli bir uygulama olmasının federal hükümet ve siber güvenlik uzmanları için geçerli bir endişe olduğunu ve Trump’ın ilk yasağının abartılı olmadığını söyledi. “Gizliliğiniz tamamen sizin kontrolünüzdedir; soru ne kadar bilgi paylaşmak istediğinizdir.” “Hükümette başvurunun yasaklanmasına gelince, kesinlikle gerekliydi ve yapılması gerekiyordu.” Dedi. TikTok, Amerikalıların telefonlarında kalmak için savaşacağını ve bilgi toplarken Çin hükümetine vermediğini açıkça belirtti. TikTok sözcüsü Ashley Nash-Hahn, “Kullanıcılarımızın verilerinin gizliliğini korumak TikTok için son derece önemlidir,” dedi. Washington Post. “TikTok, alanımızdaki birçok şirketten çok daha az ABD kullanıcı bilgisi toplar ve bunları ABD ve Singapur’da saklar. Bunu Çin hükümetine vermedik ve vermeyeceğiz.”

TikTok’un Geleceği

Seçilmiş Başkan Joe Biden, uygulamayı “gerçek bir endişe konusu” olarak nitelendirdi. CBS Haberleri, bu nedenle uygulama şimdilik net olsa da, federal hükümetin uygulama ile ilgili endişeleri bitmiş değil. Garrett, bir sonraki yönetimin Çin ile ilişkileri söz konusu olduğunda TikTok ile ilgili siber güvenlik sorunlarının farkında olmasının çok önemli olduğunu söyledi. Hindistan, Çin’in mülkiyeti nedeniyle uygulamayı Haziran ayında tekrar yasakladı. Bununla birlikte, Garrett, kullanıcıların gerçekten endişelenmeleri ve TikTok’un nelere erişebildiğinin ve mahremiyetinin çok daha bireysel bir ölçekte nasıl etkilendiğinin farkında olmaları gerektiğini söyledi.

Bir kalem ve üzerinde bir çift gözlük bulunan örnek web sitesi hüküm ve koşullarını listeleyen bir kağıt.

Ve bu sadece TikTok değil – uygulama şu anda gizlilik sorunları konusundaki tartışmaların merkezinde yer alsa da, Facebook, Twitter ve Instagram da gizlilik sorunlarından paylarını aldılar. Bir kez daha, bu şirketlerin topladığı veriler Hüküm ve Koşullarında listelenmiştir, ancak kullanıcılar yine de bu platformları indirmeyi ve kullanmayı seçmektedir. “Mahremiyet, tek başına bırakılma hakkını istiyorsan, bu hakkı kullanmak zorundasın ve dışarıda hangi seçimi yaptıkları konusunda sıkıntı yaşamak istemeyen pek çok genç insan var. çok geç olana kadar, “dedi Garrett. Garrett gibi siber güvenlik uzmanları, bir dahaki sefere bir uygulamayı indirdiklerinde, neye bulaştıklarını görmek için insanlara Şartlar ve Koşulları gerçekten okumaları için yalvarıyor. Bununla birlikte, Garrett, mahremiyetinizi nasıl idare edeceğiniz konusunda nihayetinde seçimin size ait olduğunu söyledi. “Bu şeyin ortaya çıkmasını umduğumuz şey, mahremiyetinizden sorumlu olmanız gerektiğinin farkında olmaktır,” dedi. “Gizliliğiniz tamamen sizin kontrolünüzdedir; soru ne kadar bilgi paylaşmak istediğinizdir.”