Skip to content

Tilde İşareti Nasıl Yazılır

14 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

  • Mac’te: Basın Opsiyon+N, ardından vurgulamak istediğiniz harfi yazın.
  • Windows PC’de: Num Lock’u etkinleştirin, tuşunu basılı tutun Alt, ardından karakterin belirli numara kodunu yazın (aşağıya bakın).
  • iOS veya Android cihaz: Bir, Nveya Ö sanal klavyedeki tuşuna basın ve ardından yaklaşık işareti seçeneğini seçin.

Bu makale, Ã, ã, Ñ, ñ, Õ ve õ gibi belirli ünsüzler ve ünlülerin üzerinde görünen küçük dalgalı bir çizgi olan tilde sembolünün nasıl yazılacağını açıklar. Talimatlar Windows PC’leri, Mac’leri, iPhone’ları, Android cihazları ve HTML’yi kapsar.

Klavye Kısayolunu Kullanarak Tilde İşareti Nasıl Yazılır

En yaygın işletim sistemleri ve platformlar için yaklaşık işareti sembolünün nasıl ekleneceği aşağıda açıklanmıştır.

Tilde İşareti için Mac Klavye Kısayolu

Şunu tut Opsiyon tuşuna basın, harfe basın N, ardından her iki tuşu da bırakın. Altı çizili bir boş alanın üzerinde yaklaşık işareti görünür. Şimdi vurgulanacak mektubu yazın. Aksanlı harfin büyük olmasını istiyorsanız, Vardiya tuşuna ve herhangi bir harfi büyük yazacağınız gibi yazın.

Cankurtaran / Derek Abella
Klavye kısayolları, platforma ve işletim sistemine göre değişir. Çoğu klavyede yaklaşık MÖ 3000’de olduğu gibi satır içi yaklaşık işaretleri için yaklaşık işareti tuşu bulunur, ancak bu tuş bir harfi vurgulamak için kullanılamaz.

Tilde için Windows PC Klavye Kısayolları

Num Lock’u etkinleştirin, basılı tutun Alt tilde aksan işaretli karakterler oluşturmak için sayısal tuş takımına uygun numara kodunu girin. Büyük harfler için sayı kodları aşağıdaki gibidir:

  • Alt+0195 = Ã
  • Alt+0209 = Ñ
  • Alt+0213 = Õ

Küçük harfler için sayı kodları aşağıdaki gibidir:

  • Alt+0227 = ã
  • Alt+0241 = ñ
  • Alt+0245 = õ

Klavyenin sağ tarafında sayısal tuş takımı yoksa, karakter haritasından aksanlı karakterleri yapıştırın. Windows 10’da karakter haritasını bulmak için şunu seçin: Başlat > pencereler Aksesuarlar > Karakter haritası. Alternatif olarak, Windows görev çubuğundaki arama kutusuna gidin ve girin karakter haritası. İstediğiniz mektubu seçin ve üzerinde çalıştığınız belgeye yapıştırın. Windows’un eski sürümleri için şu adrese gidin: Başlat > Tüm Programlar > Aksesuarlar > Sistem Araçları > Karakter haritası karakter haritasını açmak için.

Windows Karakter Haritası

HTML

HTML’de, tilde işaretli karakterleri & (ve işareti simgesi), ardından (A, N veya O) harfi, kelime tilde, sonra noktalı virgül (;) karakterler arasında boşluk bırakmadan. Örneğin:

ñ =
ñ

Õ =
Ö

HTML’de, yaklaşık işaretli karakterler, çevreleyen metinden daha küçük görünebilir. Bazı durumlarda bu karakterler için yazı tipini büyütmek isteyebilirsiniz.

iOS ve Android Mobil Cihazlar

Bir mobil cihazdaki sanal klavyeyi kullanarak tilde dahil olmak üzere aksan işaretli özel karakterlere erişin. Tuşunu basılı tutun. Bir, Nveya Ö çeşitli aksanlı seçenekler içeren bir pencere açmak için sanal klavyedeki tuşuna basın. Parmağınızı tilde olan karaktere kaydırın ve seçmek için parmağınızı kaldırın.

İOS klavyesinde dalga işareti nasıl bulunur.