Skip to content

Tim Cook kimdir?

29 de Mayıs de 2021

Tim Cook, 24 Ağustos 2011’de Apple, Inc.’in CEO’su oldu ve Apple’ın kurucu ortağı 5 Ekim 2011’de vefat ettikten sonra bu görevdeki Steve Jobs’un yerini aldı. Büyük ölçüde Apple’ın tedarik zincirini oluşturup optimize etmesiyle tanınan Cook Steve Jobs 2011’in başlarında tıbbi izin aldığında CEO olarak görev yaptı. Timothy D. Cook 1 Kasım 1960’da doğdu. Auburn Üniversitesi’ne devam ederek endüstri mühendisliği alanında lisans derecesi aldı. Eğitimine Duke Üniversitesi’nde devam etti ve işletme alanında yüksek lisans derecesi aldı. Mart 1998’de Apple tarafından işe alındı ​​ve dünya çapındaki operasyonlardan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı olarak görev yaptı. Cook, zayıf üretim ve dağıtım kanallarından muzdarip Apple’ın tedarik zincirini optimize etmek için işe alındı. Tedarik zincirini optimize etme yeteneği, Apple’ın rekabetçi fiyatlarla ürünler ortaya çıkarmasına izin verdi. Bu, en iyi 499 $ ‘lık giriş fiyatı ile piyasaya sürülen iPad’in piyasaya sürülmesiyle gösterildi. Cihazı bu kadar düşük bir maliyet noktasına satma ve yine de kâr etme yeteneği, rakip üreticilerin hem teknolojiyi hem de fiyatı eşleştirmeye çabalarken, tablet pazarındaki rekabeti ilk yıl boyunca uzak tutmaya yardımcı oldu.

Cankurtaran / Jamie Knoth

CEO olmak üzerine…

Cook, 2011 yılının Ocak ayında Apple’ın günlük operasyonlarını devraldı ve Steve Jobs tıbbi izin aldı. Steve Jobs pankreas kanserine yenik düştükten sonra Cook, resmi olarak Apple, Inc.’in CEO’su oldu. iPhone, iPad, iPod ve Mac’in yeni sürümlerini üretmenin yanı sıra Tim Cook, CEO pozisyonunu devraldığından beri birçok önemli etkinliği yönetti. Apple, ABD’de bazı Mac’ler inşa etmeye başlamak için 100 milyon dolar yatırım yaparak hisse başına 2,65 dolarlık nakit temettü açıkladı. Cook, iOS platformunun kıdemli başkan yardımcısı olan Scott Forstall’ın çıkışı da dahil olmak üzere kıdemli personeli yeniden yapılandırdı. iPad ve iPhone’a güç sağlar. Cook ayrıca şirketi on yıldan fazla bir süredir en zorlu sularında yönetti. Google’dan ayrılması, Apple’ın Google Haritalar’ı Apple’ın kendi harita uygulamasıyla değiştirmesine yol açtı ve bu, şirket tarafından büyük bir yanlış adım olarak kabul edildi. Apple Haritalar uygulaması, harita uygulamasının kullanımında bazı karışıklıklar yaratan ve Tim Cook’u sorunlar için özür dilemeye zorlayan kötü verilerle doluydu. Yavaşlayan iPad satışları, Apple’ın endüstri tahminlerini kaçırmasına neden oldu ve tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştıktan sonra, Apple’ın hisse senedi fiyatı 2012’nin sonlarından başlayıp 2013’ün ortalarında dibe vurdu. Hisse o zamandan beri toparlandı.

Tim Cook, Apple çalışanları ile bir Apple Store'da

Apple Watch, Apple için inanılmaz bir başarı oldu.
elma, Inc.

CEO olarak görev yaptığı dönemde Cook, hem iPhone hem de iPad serisini genişletti. iPhone artık normal boyutlu bir modele ve ekranın boyutunu çapraz olarak ölçülen 5,5 inç’e genişleten bir “iPhone Plus” modeline sahip. iPad serisi, 7.9 inç iPad “Mini” ve 12.9 inç iPad “Pro” tanıttı. Ancak Cook’un en büyük açıklaması, birkaç yıldır geliştirilmekte olduğu söylenen bir akıllı saat olan Apple Watch oldu. Apple Watch medyadan karışık tepkilerle karşılandı, ancak iPhone ile aynı baskıyı almasa da, Apple Watch sessizce en çok satan akıllı saat haline geldi ve 2017’deki tüm akıllı saat satışlarının yarısından fazlasını oluşturdu. 2 Ağustos 2018, Apple dünyadaki ilk trilyon dolarlık şirket oldu.

Çıkışta…

Eşcinsel evlilik ve işyerinde eşit haklar için devam eden mücadelenin ortasında Tim Cook, 30 Ekim 2014’te Bloomberg’de yayınlanan bir başyazıda gey olarak ortaya çıktı. Teknoloji çevrelerinde yaygın olarak bilinmesine rağmen, Tim Cook’un kararı onu dünyadaki en yüksek profilli eşcinsel erkeklerden biri yaptı.