Skip to content

TLDR Yasası, Hizmet Şartlarını Anlamanıza Yardımcı Olabilir

27 de Temmuz de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • ABD’li milletvekilleri, web uygulamalarını ve hizmetlerini Hizmet Şartlarının özetlerini oluşturmaya zorlamak için bir yasa tasarısı sundu.
  • Özetler, esasen önemli ayrıntıların bir madde işareti listesi olacaktır.
  • Sektör uzmanları bu hareketi memnuniyetle karşıladı ve hizmetleri daha şeffaf hale getireceğini savundu.

Varsa, çok azımız, günlük olarak kullandığımız sayısız web hizmeti için Hizmet Şartları (ToS) sözleşmelerini okumak için gerçekten zaman harcıyor. Bir grup ABD’li yasa koyucu bu konuda bir şeyler yapmak için bir yasa tasarısı önerdi ve alan uzmanları bunun iyi bir başlangıç ​​olduğunu düşünüyor.

Uygun bir şekilde Hizmet Şartları Etiketleme, Tasarım ve Okunabilirlik (TLDR) Yasası olarak adlandırılan yasa tasarısı, çevrimiçi uygulamaları ve hizmetleri, yasallıklarını tüm anlamlı ayrıntılar ve hiçbir şey olmadan sindirilebilir parçalar halinde özetlemeye zorlamayı amaçlıyor.

Comforte AG’nin ürün müdürü Trevor Morgan, Hayateli ile e-posta yoluyla “Hukuk dilinde olumsuz terimleri gizlemek hepimizin alıştığı bir şey ama bu onu doğru veya iyi bir uygulama yapmaz” dedi. “Ortalama bir kullanıcı arayan yasa koyuculara teşekkür ederiz.”

Daha Azına Daha Fazlasını Söylemek

Şeffaflık savunucuları, Electronic Frontier Foundation’ın (EFF) bunları (Ab)Kullanım Koşulları olarak adlandıracak kadar ileri gitmesiyle, ToS’yi ortalama bir kişi için makul ve anlaşılır kılmak için uzun süredir kampanya yürütüyor. Güvenlik sağlayıcısı Egress’in CEO’su Tony Pepper aynı fikirde. Pepper, Hayateli’a e-posta yoluyla “Şu haliyle, tüketiciye yönelik işletmeler, birçok tüketicinin okumaya ve anlamaya vaktinin olmadığı karmaşık ve uzun hizmet sözleşmeleri kullanıyor” dedi.

Hukuk dilinde olumsuz terimleri gizlemek hepimizin alıştığı bir şeydir, ancak bu onu doğru veya iyi bir uygulama yapmaz. Bu gerçek, tasarının yazarlarında kaybolmaz. Kongre Üyesi Lori Trahan, Senatör Bill Cassidy ve Senatör Ben Ray Luján yaptıkları açıklamada, yasalarının ToS’yi tüketiciler için daha erişilebilir, şeffaf ve anlaşılır hale getirmeyi amaçladığını savundu.

Morgan, Hayateli’a verdiği demeçte, “Bu, çoğu kullanıcının şartlar ve koşullar hakkındaki şüpheciliğinin özüne isabet eden gerçekten büyüleyici bir yasa teklifidir.” “Her birimiz Kabul Et düğmesini tıklamadan önce durakladık ve ‘aslında neyi kabul ediyorum?’ diye merak ettik.” Paralel çizen Morgan, genellikle yeni bir araba için kredi belgeleri imzalamak gibi yasal sözleşmelerin olduğunu söyledi.

bayilik, bizi etkileyebilecek kritik satır öğeleri ve koşulların üst düzey bir çevirisini ve açıklamasını verin. Ancak birçok teknoloji ürünü, yazılım ve hatta sosyal medya, kullanıcılara aynı nezaketi göstermez.

Üzerinde şartlar ve koşullar olan cep telefonu tutan kırpılmış el

Morgan, “Sinsi şüphe, bizi inanılmaz derecede uzun hukuk kurallarını kabul etmeye zorlayan bu kuruluşların, bilgilerimiz ve kullanım kalıplarımızla, çoğu makul insanın itiraz edebileceği veya en azından durup yeniden düşünebileceği şeyler yapmaya niyetli olmalarıdır” dedi.

Tasarı, anlaşılması kolay ve makine tarafından okunabilen kısa biçimli ToS Özet ifadeleri oluşturmak için çeşitli gereksinimleri listeler. Bilgiler arasında özet, şartların nasıl geliştiğini kaydeden değişiklik günlüklerini ve önceki üç yıldaki veri ihlallerinin bir listesini içermelidir.

Yanlış Yaklaşım?

Yine de herkes etkilenmez. “Yasa koyucular, hizmet şartlarını bilerek fazla uzatmak için yazdığımızı mı düşünüyorlar?” diye sordu Twilio Inc’de Yönetici ve Kıdemli Gizlilik Danışmanı Hannah Poteat, bir Twitter gönderisinde. “Sıkıldık ve insanların kafasını karıştırmak istiyoruz, bu yüzden sadece [in] Herhangi birinin fark edip etmediğini görmek için Anna Karenina’dan birkaç parça?”

Küçük baskı okuma büyüteçli işadamı

Poteat, hizmet şartlarını kimsenin okumamasının bir sorun olmasına rağmen TLDR faturasının sorunu çözmenin yolu olmadığını kabul etti. “Yükü yanlış yere, yani kullanıcılara yüklemeye devam eden, yanlış yönlendirilmiş bir karmaşa.” Poteat eklendi. “Beni yanlış anlama.

Ben bir özet için varım. Yazdığım /hiç/ herhangi bir Hizmet Şartları veya gizlilik beyanına bakın, bunlar çok düzeyli, her yerde özetler.” Bununla birlikte, 200’den fazla dijital platform için Hizmet Şartlarında yapılan değişiklikleri takip eden Açık Terimler Arşivi (OTA) projesinden Matti Schneider yanıtladı Poteat’e TLDR faturasının yazarlarının faturayı tek başına kaleme almadığını ve OTA projesi de dahil olmak üzere Hizmet Şartlarına şeffaflık eklemek için çalışanlara ulaştığını söyleyerek.

Şeffaflık Ekleme

Morgan araya girdi ve veri gizliliği ve veri güvenliğinin giderek temel insan hakları olarak görüldüğünü ve hukuk danışmanına başvurmadan veya kabul etmeden önce sözleşmeyi saatlerce incelemek zorunda kalmadan üst düzey bir özet istemenin adil olduğunu söyledi.

Tasarının ideal sonucunun, özellikle teknik olmayan kullanıcılar için, özellikle özel verilerin kullanımı açısından ne beklenmesi gerektiği, özellikle de teknik olmayanların, hüküm ve koşulların ana etkilerini bir madde işareti listesi aracılığıyla anlamaları olacağını düşündü. bu kişisel verilere uygulanan güvenlik önlemleri.

Biber kabul etti. “Günlük kullanıcılar için en büyük gelişmelerden biri, işletmelerin verilerini nasıl kullanacaklarının daha net anlaşılması olacaktır. Bu bilgileri daha erişilebilir hale getiren Kanun, tüketicilerin veri özneleri olarak haklarını destekleyecek ve onların nasıl yapılacağı konusunda bilinçli kararlar vermelerini sağlayacak. verilerinin kullanılmasından memnunlar.”