Skip to content

Touch ID Çalışmıyor mu? İşte Ne Yapmalı

7 de Mayıs de 2021

Touch ID, bir iPhone veya iPad’de kimliğinizi doğrulamak için kullanılan bir yöntemdir. Touch ID çalışmadığında, cihazınıza girmek için parmak izinizi kullanamazsınız veya App Store gibi yerlerde alışveriş yapmak için parmak izinizi tarayamazsınız. İPhone veya iPad’inizde Touch ID kurmayı zaten denediyseniz ve kurulumu tamamlamanıza izin vermiyorsa veya parmak izinizi taramanıza izin vermiyorsa, Touch ID’nin çalışması için neler yapabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Touch ID Sorunları Nasıl Onarılır

Touch ID’nin çalışması için bir dizi şeyin tam olarak doğru olması gerekir ve sorunlara neden olması için yalnızca bir şeyin kapalı olması gerekir. Daha karmaşık yönlere geçmeden önce daha kolay olanları tamamlayarak aşağıdaki adımları sırasıyla izleyin. Çalışıp çalışmadığını görmek için her adımdan sonra Touch ID’yi tekrar deneyin. Touch ID’yi bile etkinleştiremiyorsanız, aşağıdaki sonraki bölüme geçin.

 1. Parmak izi okuyucunun ve parmağınızın kuru ve temiz olduğundan emin olun. Parmağınızda veya cihazınızda olabilecek, parmak izi okuyucuyu kesintiye uğratan her şeyi temizlemek için tüy bırakmayan bir bez kullanabilirsiniz. Bazen çok az su veya ter bile iPhone veya iPad’inizin parmak izinizi okumasını zorlaştırabilir. Ana Sayfa düğmesinde çok fazla kir varsa, Ana Sayfa düğmesinin kenarını dairesel hareketlerle temizleyin ve ardından olabildiğince temizlemek için tersi yapın.

 2. Parmak izinizi doğru şekilde tarayın: Ana Ekran düğmesine yalnızca hafifçe dokunun ve baskınızı okumak için en fazla birkaç saniye verin, düğmeye çok fazla basmayın, tüm parmağınızın okuyucu üzerinde olduğundan emin olun ve parmağınızı hareket ettirmeyin. tararken etrafta parmakla. Bazı durumlarda, cihazınızın kilidini Touch ID ile açarken, parmağınızı okuyucunun üzerine koymanız ve ardından iPhone / iPad’inizin kilidini açmak için Ana Ekran düğmesine bir kez basmanız gerekebilir. Bu özelliği kapatabilir ve etkinleştirebilirsiniz Açmak için Parmağınızı Dinlendirin içinde Ayarlar > Genel > Ulaşılabilirlik > Ana menü tuşu.

 3. Parmak izi tarayıcısının önündeyse kılıfınızı ve / veya ekran koruyucunuzu çıkarın. Durum sadece yolda değil, aynı zamanda çok fazla ısıyı hapsediyor ve Touch ID sensörünün parmak izinizi doğru bir şekilde okumasını engelliyor olabilir.

 4. Cihazınızı yeniden başlatın. Touch ID sorunu geçici olabilir ve iyi bir yeniden başlatma ile çözülebilir.

 5. Git Ayarlar > Dokunmatik Kimlik ve Şifre ve gördüğünüz tüm seçenekleri devre dışı bırakın (aşağıdaki resimde kırmızı kutu içindekiler). Ardından iPhone’unuzu veya iPad’inizi yeniden başlatın ve açmak istediğiniz özellikleri yeniden etkinleştirin. Örneğin, telefonunuzun kilidini Touch ID ile açmak için, iPhone Kilidi Açma App Store’dan uygulama indirmek için açık olması ve parmak izinizi kullanmanız gerekiyorsa, iTunes ve App Store seçeneğinin açılması gerekiyor.

  İPad'de Dokunmatik Kimlik ve Parola ekranının ekran görüntüsü

 6. Mevcut parmak izinizi silin ve ardından cihazınızı yeniden başlatın. İPad tekrar açıldığında yeni bir parmak kaydedin. İlk Touch ID kurulumu başarıyla tamamlanmamış olabilir.

  İPad'de parmak izinin nasıl silineceğini gösteren ekran görüntüsü

 7. Aygıtınızı kablosuz olarak veya iTunes aracılığıyla güncelleyin. Touch ID ile ilgili olarak Apple’ın bir güncelleme yoluyla çözmüş olduğu bir hata veya başka bir sorun olabilir.

  Bekleyen bir iPad yazılım güncellemesinin ekran görüntüsü

 8. Cihazınızın ağ ayarlarını sıfırlayın. Bazı kullanıcılar, Touch ID’nin çalışmamasını düzeltmek için sadece ağ ayarlarını sıfırlama şansına sahipti.

 9. Tüm yazılımı tamamen silmek ve sıfırdan başlamak için cihazınızı sıfırlayın. Sıfırlamayı tamamlamadan önce yukarıdakilerin hepsini denediğinizden emin olun. Bu tam sıfırlama sırasında tüm uygulamalarınız, fotoğraflarınız, videolarınız vb. Silinecek.

 10. Arızalı bir Touch ID sensörünün olası onarımıyla ilgili olarak Apple ile iletişime geçin.

 11. Cihaza yakın zamanda kendiniz servis verdiyseniz, hasar olup olmadığını kontrol edin. Örneğin, kameralardan birini veya başka bir donanımı değiştirdiyseniz ve şimdi Touch ID çalışmıyorsa, esnek kabloya, bir konektöre veya Touch ID’nin çalışması için gerekli olan başka bir şeye zarar vermiş olabilirsiniz.

Touch ID’yi etkinleştiremiyor musunuz?

Touch ID etkinleştirilmezse ve bir “Touch ID kurulumu tamamlanamıyor.” hatası veya Touch ID gri renkte görünüyorsa, yukarıdaki sorun giderme adımlarının çoğu size pek iyi gelmeyecektir. Ancak, herhangi bir sorun giderme senaryosunda yeniden başlatma yararlı bir adım olduğundan, devam edin ve cihazınızı yeniden başlatın (yukarıdaki 4. Adım). Ayrıca, iOS’u güncelleme ve ağ ayarlarını sıfırlama gibi yapabileceğiniz diğer adımları da tamamlayın. Yukarıdaki talimatlarla elinizden geleni yaptığınızda, ek yardım için buraya geri dönün:

 1. Cihazınızın fişini çekin. Sebep ne olursa olsun – kablo, aşırı ısınma veya iOS yazılımıyla ilgili bir sorun olsun – bazı kullanıcılar, yalnızca iPhone veya iPad’i güç kaynağından veya bilgisayarın USB bağlantı noktasından çıkararak Touch ID etkinleştirme sorunlarını çözme şansına sahip oldular.

 2. Parolanızı şu yolla kapatın: Parolayı Kapat içinde Dokunmatik Kimlik ve Şifre ayarların alanı. Parolayı devre dışı bıraktığınızda, cihazınıza güvenlik ayarlarını yazılımdan sıfırlama şansı vermiş olursunuz. Touch ID’yi kullanmak için parolayı yeniden etkinleştirmeniz gerekecek, ancak işlem sırasında, perde arkasındaki şeyler, Touch ID’yi düzeltmek için yeterli olabilecek bir tür güç döngüsü gerçekleştirecek.

  Ayarlarda iPad şifresinin nasıl devre dışı bırakılacağını gösteren ekran görüntüsü

 3. Apple Kimliğinizden çıkış yapın ve ardından tekrar giriş yapın. Bunu yapmak için şuraya gidin: Ayarlar, en üstteki adınıza dokunun ve ardından Oturumu Kapat altta. Ekrandaki adımları izleyin ve ardından bu seçenek mevcut olduğunda tekrar oturum açın.

  İPad'de bir Apple hesabından nasıl çıkış yapılacağını gösteren ekran görüntüsü

 4. Onarım seçenekleriniz hakkında bilgi almak için Apple ile iletişime geçin. Arızalı veya bozuk bir Touch ID sensörünüz olabilir.