Skip to content

‘TTT’ Nedir ve ‘Bump’ ile Aynı mıdır?

22 de Nisan de 2021

TTT ve bump, bir tartışma dizisini yakın zamanda etkin olan listenin en üstüne çıkarmak için kullanılır. TTT’yi (To The Top’un kısaltması) göreceksiniz ve bazı kullanıcıların çok deneyimli olduğu ve belirli tartışma ilanlarına nasıl dikkat çekileceğini bildiği çevrimiçi tartışma forumlarında çarpma ifadeleri göreceksiniz. Çoğu çevrimiçi tartışma forumunda, son zamanlarda etkin olan tartışma başlıklarını gösteren düzenli olarak değişen bir liste olduğundan, deneyimli kullanıcılar bunu kendi avantajlarına kullanır. Bir sohbeti tanıtmak için, kullanıcılar bir yanıt göndererek belirli bir konuşma konusunu son listenin en üstüne itecekler; deneyimli kullanıcılar bunu, ‘TTT’ veya ‘çarpma’ sözcükleriyle çok kısa bir yanıt ekleyerek yapacaklardır. Sohbeti en üste itmek için herhangi bir şey yazabilirlerken, TTT ve bump en yaygın ifadelerden ikisidir.

 

TTT / Bump Kullanım Örnekleri

örnek 1

(Celehdring): TTT [theconsensusproject.com/ is a good place to see all the evidence of climate change organized for viewing]

(Omita): Buna çarptığın için teşekkürler Cele. İklim değişikliğini reddedenler o sayfadan nefret ediyor çünkü gerçeklerle başa çıkmayı bilmiyorlar, HAHA

Örnek 2

(Nalora): Yumruk! En üste git! [https://www.hayateli.com/free-and-public-dns-servers-2626062 has the updated list]

(Elfncrazy): Bunun için teşekkürler Nalora. URL’nin burada bir yerde olduğunu biliyordum!

(Niav): Bu bağlantıyı daha önce görmemiştim. Bunu zirveye çıkarmak için teşekkürler, Nalora

 

TTT ile İlgili İfadeler

  • OP (Orijinal Poster, çevrimiçi sohbeti başlatan kişi)
  • QFT (Quoted for Truth, bir tür adli tıp damgası veya bir argüman için destek ifadesi)
  • Dikmeler (Uygun Saygı ve Teşekkür, bir destek ifadesi)

 

Web ve Kısa Mesaj Kısaltmaları Nasıl Büyük Harf Yapılır ve Noktalanır?

Büyük harf kullanımı sorun teşkil etmezmetin mesajı kısaltmalarını ve sohbet jargonunu kullanırken. Tamamen büyük harf (örn. ROFL) veya tamamen küçük harf (örn. Rofl) kullanabilirsiniz ve anlamı aynıdır. Çevrimiçi konuşmada bağırmak anlamına geldiği için tüm cümleleri büyük harfle yazmaktan kaçının. Doğru noktalama, benzer şekilde çoğu metin mesajı kısaltması için sorun teşkil etmez. Örneğin, ‘Çok Uzun, Okunmadı’ kısaltması TL, DR veya TLDR olarak kısaltılabilir. Her ikisi de noktalama işareti içeren veya içermeyen kabul edilebilir bir biçimdir. Jargon harfleriniz arasında asla nokta (nokta) kullanmayın. Başparmak yazmayı hızlandırma amacını ortadan kaldırır. Örneğin, ROFL hiçbir zaman ROFL olarak yazılmaz ve TTYL hiçbir zaman TTYL olarak yazılmaz.

 

Web ve Mesaj Jargonunu Kullanmak İçin Önerilen Görgü Kuralları

Mesajlarınızda jargonu ne zaman kullanacağınızı bilmek, hedef kitlenizin kim olduğunu bilmek, bağlamın gayri resmi mi yoksa profesyonel mi olduğunu bilmek ve ardından sağduyu kullanmakla ilgilidir.. İnsanları iyi tanıyorsanız ve bu kişisel ve gayri resmi bir iletişimse, kesinlikle kısaltma jargonu kullanın. Diğer taraftan, diğer kişiyle bir arkadaşlığa veya profesyonel ilişkiye yeni başlıyorsanız, bir ilişki uyumu geliştirene kadar kısaltmalardan kaçınmak iyi bir fikirdir. Mesajlaşma, iş yerindeki biriyle veya şirketinizin dışındaki bir müşteri veya satıcıyla profesyonel bir bağlamdaysa, kısaltmalardan tamamen kaçının. Tam sözcük yazımlarını kullanmak, profesyonellik ve nezaket gösterir. Fazla profesyonel olmanın yanı sıra zamanla iletişiminizi gevşetmek tersini yapmaktan çok daha kolaydır.