Skip to content

Tüketici veya Ticari Sınıf Bilgisayar Almalısınız?

28 de Nisan de 2021

İş için bilgisayar satın alırken göz önünde bulundurulması gereken önemli bir nokta, bir tüketici modeli mi yoksa iş için özel olarak tasarlanmış bir makine mi satın almanız gerektiğidir. Birçok bilgisayar üreticisi, hem evlerinde hem de iş bölümlerinde aynı bilgisayar markası ve modeli gibi görünen şeyleri sunar, ancak bu bilgisayarlar aynı değildir. Tüketici sınıfı ve iş sınıfı bilgisayarlar arasındaki farklar ve eviniz veya mobil ofisiniz için hangi türden almanız gerektiği hakkında bilmeniz gerekenler.

Tara Moore / Getty Images

İş ve Kişisel Kullanım Yüzdesi

İlk olarak, bilgisayarı iş için ne sıklıkla kullanacağınızı belirleyin. Seyrek olarak evden çalışıyorsanız (örneğin, yalnızca nadir şiddetli hava koşullarında), makinenin işiniz için uygun uygulamalara ve kaynaklara sahip olması koşuluyla, tüketici sınıfı bir bilgisayar iyi durumda olmalıdır. Benzer şekilde, eğer onu kişisel eğlence için% 90 oranında ve sadece% 10 iş için kullanırsanız, bir tüketici bilgisayarı daha uygun olabilir. Tüketicilere satılan bilgisayarlar genellikle kurumsal bilgisayarlardan daha ucuzdur ve birçok perakendeci tüketici bilgisayarları satar.

Dayanıklılık ve Güvenilirlik

Özel iş kullanımı için, uzun vadede tüketicinin muadilinden daha fazla değer sunan işletme sınıfı bir bilgisayara yatırım yapın. İş bilgisayarları, daha titizlikle test edilen daha yüksek kaliteli bileşenlerle uzun süre dayanacak şekilde üretilir. Tüketici bilgisayarları için kullanılan parçalar jenerik veya ucuza üretilebilirken, profesyonel kullanım için tasarlanan makineler tipik olarak daha yüksek kaliteli malzemeler ve markalı parçalar içerir. Dayanıklılığa yapılan bu vurgu, işletme sınıfı bir dizüstü bilgisayar veya masaüstü bilgisayarın birkaç yıl dayanması gerektiği anlamına gelir.

İşletmeye Uygun Özellikler

İş sınıfı bilgisayarlar, parmak izi okuyucular, uzak masaüstü kontrol yazılımı ve şifreleme araçları gibi profesyonel işler için daha fazla özellik sunar. Ayrıca, iş bilgisayarlarındaki profesyonel işletim sistemi sürümü, çalışanlar için ev sürümünden daha uygundur. Diğer bir avantaj, iş bilgisayarlarının genellikle birçok tüketici bilgisayarını batıran bloatware içermemesidir.

Servis ve Garanti

İş bilgisayarı sistemleri daha iyi destek seçenekleriyle birlikte gelir ve işvereninizin BT departmanı tarafından daha kolay desteklenebilir. İş bilgisayarları için varsayılan garanti, genellikle tüketici modellerindekilerden daha kapsamlıdır. İş kullanıcıları ayrıca özel bir destek hattı aracılığıyla öncelikli destek alma eğilimindedir ve haftalar sürebilecek şekilde bilgisayarınızı onarım için göndermek zorunda kalmadan birkaç saat içinde yararlanabileceğiniz yerinde teknik desteği seçebilirsiniz.

Kapanış Düşünceler

İşletme sınıfı bilgisayarlar, şirketlerin kritik güvenilirlik ve performans ihtiyaçlarını yansıtmak ve desteklemek için tasarlanmıştır. Para kazanmak veya iş amacıyla bir dizüstü bilgisayar veya masaüstü bilgisayar satın alıyorsanız, iş kullanıcıları için tasarlanmış bir bilgisayara yatırım yapın. Yatırım, daha iyi güvenilirlik, daha kolay sorun giderme ve daha profesyonel özellikler açısından karşılığını vermelidir. İlgilendiğiniz bir tüketici modeli bulursanız, üreticinin kendi iş bölümünde benzer bir model sunup sunmadığını öğrenin.