Skip to content

Tüm Zamanların En İyi MS-DOS Oyunları

19 de Mayıs de 2021

Genel olarak PC oyunlarının ve video oyunlarının manzarası, klasik DOS oyunlarının ve IBM PC’nin ilk günlerinden itibaren önemli ölçüde değişti. Hem PC’lerde hem de video oyunlarında donanım ilerlemelerinden yazılım geliştirmeye kadar pek çok ilerleme olmuştur, ancak oyun ne kadar güzel veya gelişmiş olursa olsun, bir oyunun gerçek testi tek bir temel ilkeye bağlıdır; Oyun oynamak eğlenceli mi? Oynaması son derece eğlenceli olan retro tarzı oyunlarda bir canlanma oldu, ancak en iyi oyunlardan bazıları hala klasik DOS oyunlarında bulunabilir. Aşağıdaki liste, oynaması hala eğlenceli olan ve minimum gereksinimleri karşılamaya değer en iyi DOS oyunlarını içerir. Oyunların çoğu, GOG ve Steam gibi video oyunu dijital indirme sitelerinde bulunabilirken, diğerleri ücretsiz olarak yayınlanmıştır. Bunların hepsi DOS oyunları olduğundan, onları çalıştırmak için DOSBox gibi bir DOS emülatörüne ihtiyacınız olabilir. Eski PC oyunlarını çalıştırmak için DOSBox’ı kullanma konusunda iyi bir rehber ve öğretici var. Ayrıca A’dan Z’ye Ücretsiz Oyunlar listesinde, çoğu eski ticari DOS oyunlarının ücretsiz sürümleri olan çok sayıda ücretsiz PC oyunu özelliği vardır.

Wasteland PC Oyunu

Buhar
Yayın tarihi: 1988
Tür: Rol yapma oyunu
Tema: Kıyamet Sonrası Orijinal Wasteland, 1988 yılında MS-DOS, Apple II ve Commodore 64 bilgisayarlar için piyasaya sürüldü. Oyun, başarılı Kickstarter kampanyasından ve 2014’te Wasteland 2’nin piyasaya sürülmesinden bu yana yeniden canlandı, ancak uzun zamandır PC oyun tarihinin en iyi oyunlarından biri ve klasik bir DOS oyunu olarak övgü aldı. 21. yüzyılın sonlarında geçen oyuncular, Las Vegas ve Nevada çölünü çevreleyen alanlardaki gizemli karışıklıkları araştıran ABD Ordusu’nun nükleer savaş sonrası kalıntıları olan bir Çöl Korucuları grubunu kontrol ediyor. Oyun, sağlam bir karakter oluşturma ve geliştirme sistemi, karakterler için özelleştirilebilir beceriler ve yetenekler ile zengin ve ilgi çekici bir hikaye ile zamanının ötesindeydi. Oyun ve bir dizi ücretsiz ve terk edilmiş yazılım oyun sitesinde bulunabilir, ancak teknik olarak hiçbir zaman ücretsiz yazılım olarak piyasaya sürülmemiştir. Bu sürümler DOSBox gerektirecektir. Oyun ayrıca Steam, GOG, GamersGate ve diğer indirme platformlarında da mevcuttur.

X-COM: UFO Savunması (Avrupa’da Bilinmeyen UFO Düşmanı)

X-COM'dan ekran görüntüsü: UFO Savunması

Buhar
Yayın tarihi: 1994
Tür: Sıra Tabanlı Strateji
Tema: Sci-Fi X-COM: UFO Defense, 1994 yılında piyasaya sürülen Microprose’un sıra tabanlı bir bilim kurgu strateji oyunudur. Oyuncuların kontrol ettiği iki farklı oyun modu veya aşaması içerir, biri temelde temel yönetim olan Geoscape modu ve diğeri, oyuncuların, uzaylıların çarpışmalarını ve şehir istilalarını araştıran bir görevde bir asker ekibini donatacakları ve kontrol edecekleri Battlescape modudur. Oyunun Geoscape kısmı son derece ayrıntılıdır ve oyuncuların kaynakları, üretim, bütçeleme ve daha fazlası için tahsis etmesi gereken araştırma / teknoloji ağacını içerir. Battlescape, kadrodaki her askeri kontrol eden oyuncuların zaman birimlerini kullanarak siper almak, uzaylılara ateş etmek veya haritanın henüz keşfedilmemiş kısımlarını ortaya çıkarmak için olduğu kadar ayrıntılı. Oyun, beş doğrudan devam filmi ve bir dizi klon, homebrew remake ve ruhani halefleri ile hem ticari hem de kritik olarak piyasaya sürüldüğünde çok büyük bir başarıydı. 11 yıllık bir aradan sonra, seri 2012’de Firaxis Games tarafından geliştirilen XCOM: Enemy Unknown sürümüyle yeniden başlatıldı. X-COM: UFO Defense, piyasaya sürülmesinden bu yana 20 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen hala harika bir oyun sunuyor. İki oyun asla aynı olmaz ve teknoloji ağacının derinliği her oyunda yeni bir yaklaşım ve strateji sağlar. Oyunun ücretsiz indirilmesi, birçok terkedilmiş yazılım veya DOS’a özel web sitesinde bulunabilir, ancak bu ücretsiz değildir. Orijinal oyunun ticari sürümleri, tümü modern işletim sistemleriyle birlikte çalışan ve oyuncuların DOSBox konusunda yetkin olmasını gerektirmeyen bir dizi dijital dağıtıcıdan edinilebilir.

Aydınlık Havuzu (Altın Kutu)

Aydınlık Havuzu

SGK
Yayın tarihi: 1988
Tür: Rol yapma oyunu
Tema: Fantasy, Dungeons & Dragons Pool of Radiance, PC için Advanced Dungeons & Dragons masaüstü rol yapma oyununu temel alan ilk bilgisayar rol yapma oyunudur. Strategic Simulations Inc (SSI) tarafından geliştirilmiş ve yayınlanmıştır ve dört bölümlük bir dizinin ilkidir. Aynı zamanda SSI tarafından altın renkli bir kutuya sahip D&D oyunlarının geliştirildiği ilk “Altın Kutu” oyunudur. Oyun, Moonsea şehri Phlan içinde ve çevresinde popüler Forgotten Realms senaryosunda geçiyor. Pool of Radiance, Advanced Dungeons & Dragons’ın ikinci sürüm kural setini izler ve oyuncular, karakter yaratımıyla birlikte herhangi bir AD&D veya D&D oyunu başladığında oyuna başlar. Oyuncular, çeşitli ırklardan ve karakter sınıflarından en fazla altı karakterden oluşan bir parti oluşturur ve ardından Phlan’a gelerek ve kötü canavarlar tarafından istila edilmiş bölümleri temizlemek, eşyaları elde etmek ve genel gibi şehir için görevleri tamamlayarak maceralarına başlar. bilgi toplama. Karakter seviyelendirme ve ilerleme, AD&D kurallarını takip eder ve oyun ayrıca birçok büyülü öğe, büyü ve canavar içerir. Yayınlanmasından bu yana geçen yıllara rağmen, Pool of Radiance’daki oyun ve karakter gelişimi hala birinci sınıf ve karakterleri devam filmlerine taşıma yeteneği, tüm altın kutu oyun serisini yeniden oynamayı çok daha eğlenceli hale getiriyor. Oyun ayrıca GOG.com gibi bir dizi dijital dağıtım sitesinde Unutulmuş Diyarlar: Arşiv Koleksiyonu SSI’nin tüm altın kutu başlıklarını içeren iki açılan paket altında bulunabilir. Bu listedeki diğer oyunların birçoğu gibi, Pool of Radiance bir dizi terk edilmiş yazılım web sitesinde bulunabilir, ancak bu ücretsiz bir başlık değildir, yani indirmenin riski size aittir. Tüm sürümler oynamak için DOSBox gerektirir, ancak GOG sürümü yerleşik DOSBox’a sahip olacak ve herhangi bir özel kurulum gerektirmeyecektir.

Sid Meier’in Medeniyeti

Civilization I Ekran Görüntüsü

MicroProse
Yayın tarihi: 1991
Tür: Sıra Tabanlı Strateji
Tema: Historical Civilization, 1991’de piyasaya sürülen ve Sid Meier ve Microprose tarafından geliştirilen sıra tabanlı bir strateji oyunudur. Oyun, oyuncuların MÖ 4000’den MS 2100’e kadar bir medeniyete liderlik ettiği 4x tarzı bir strateji oyunudur. Oyuncular için birincil amaç, medeniyetlerini altı diğer AI kontrollü medeniyetle rekabet ederek çağlar boyunca yönetmek ve büyütmektir. Oyuncular, medeniyetin alanını genişleten ve sonunda diğer medeniyetlerle savaş ve diplomasi ile sonuçlanan şehirler kuracak, yönetecek ve büyütecek. Civilization, savaş, diplomasi ve şehir yönetimine ek olarak, oyuncuların medeniyetlerini ilerletmek için neyi araştırıp geliştireceklerini seçmekte özgür oldukları sağlam bir teknoloji ağacına da sahiptir. Ayrıca, Sid Meier’s Civilization veya Civ I olarak bilinen oyun, birçok kişi tarafından tüm zamanların en iyi PC oyunu olarak adlandırılırken, hem eleştirmenler hem de oyuncular tarafından büyük beğeni topladı. 1991’de piyasaya sürüldüğünden bu yana, oyun, ana seride altı oyunun piyasaya sürüldüğü multi-milyon dolarlık Civilization serisine, 2016’nın sonları için planlanan yedincisi ve çok sayıda genişleme ve spin-off oyununa yol açtı. Ayrıca, orijinal Civ I’in aynı yönlerinin çoğunu yeniden yaratan, hayranlardan ilham alan bir dizi yeniden yapım ve homebrew PC oyunu ortaya çıkardı. Bu özellikler, piyasaya sürülmesinden bu yana 20 yılı aşkın bir süredir bugün hala oynamaya değer kılan özelliklerdir. İki oyun birbirinin aynısı değildir ve teknoloji ağacının çeşitliliği, diplomasi ve savaş her seferinde onu farklı ve zorlu kılar. PC için piyasaya sürülmesinin yanı sıra, Mac, Amiga, Atari ST ve diğer birçok sistem için de piyasaya sürüldü. Ayrıca, çevrimiçi olarak başkalarıyla oynamak için çeşitli yöntemler içeren CivNet adlı çok oyunculu bir sürüm de yayınlandı. Şu anda, orijinal Civilization yalnızca terk edilmiş yazılım web sitelerinde mevcuttur ve DOSBox gerektirir, alternatif olarak, bir Civ I veya Civ II modunda çalışabilen ve orijinal ticari oyunları çok yakından taklit eden FreeCiv dahil olmak üzere bir dizi ücretsiz yeniden yapım vardır.

Yıldız Savaşları: X-Wing

Yıldız Savaşları X-Wing

LucasArts
Yayın tarihi: 1993
Tür: Uzay Simülasyonu
Tema: Bilim Kurgu, Star Wars Star Wars: X-Wing, LucasArts’ın PC için sunduğu ilk uzay uçuşu simülatör oyunuydu. Eleştirmenler tarafından büyük beğeni topladı ve piyasaya sürüldüğü yıl olan 1993’ün en çok satan oyunlarından biriydi. Oyuncular, uzay savaşında İmparatorluğa karşı savaşırken Rebel Alliance için bir pilot rolünü üstlenirler. Oyun, her biri 12 veya daha fazla görev içeren üç tura bölünmüştür. Oyuncular, bir sonraki göreve ve tura geçmeden önce birincil hedefi tamamlamak amacıyla görevlerde bir X-Wing, Y-Wing veya A-Wing dövüşçüsünü kontrol edecekler. Oyunun zaman çizelgesi Yeni Bir Umut’tan hemen önce belirlendi ve bu hikayenin sonuna kadar Luke Skywalker’ın Ölüm Yıldızı’na saldırmasıyla devam ediyor. Ana oyuna ek olarak, A New Hope’tan The Empire Strikes Back’e kadar hikayeyi sürdüren ve B-Wing savaşçısını yeni bir uçulabilir gemi olarak tanıtan Imperial Pursuit ve B-Wing adlı iki genişleme paketi yayınlandı. Star Wars: X-Wing, GOG.com ve Steam üzerinden ana oyunu ve her iki genişletme paketini içeren Star Wars: X-Wing Special Edition olarak satın alınabilir. Steam ayrıca serideki tüm oyunları içeren bir X-Wing Bundle’a sahiptir.

Warcraft: Orklar ve İnsanlar

Warcraft: Orklar ve amp;  İnsan

Kar fırtınası
Warcraft: Orcs & Humans, 1994 yılında piyasaya sürülen ve Blizzard Entertainment tarafından geliştirilen fantastik tabanlı gerçek zamanlı bir strateji oyunudur. Sonunda son derece popüler olan devasa çok oyunculu çevrimiçi RPG World of Warcraft’a yol açan Warcraft serisindeki ilk oyundu. Oyun, RTS türünde bir klasik olarak kabul edilir ve o zamandan beri piyasaya sürülen neredeyse tüm gerçek zamanlı strateji oyunlarında bulunan birçok çok oyunculu yönün popülerleşmesine yardımcı oldu. Warcraft: Orcs & Humans’da oyuncular ya Humans of Azeroth’u ya da Orcish işgalcileri kontrol ediyor. Oyun hem tek oyunculu bir kampanya hem de çok oyunculu çatışmalar içeriyor. Tek oyunculu modda, oyuncular tipik olarak üs inşası, kaynak toplama ve rakip fraksiyonu yenmek için bir ordu inşa etmeyi içeren bir dizi hedefe dayalı görevden geçecekler. Oyun piyasaya çıktığında çok iyi karşılandı ve bu güne kadar iyi dayanıyor. Blizzard, sırasıyla 1995 ve 2002’de Warcraft II ve Warcraft III ve ardından 2004’te World of Warcraft olmak üzere iki devam filmi yayınladı. Oyun, Blizzard’s Battle.net aracılığıyla mevcut değil, ancak bir dizi üçüncü taraf web sitesinden edinilebilir. Bu sitelerin çoğu oyunu terk edilmiş yazılım olarak listeliyor ve orijinal oyun dosyalarını indirilmek üzere sunuyor ancak oyun teknik olarak “ücretsiz” değil. Oyunun fiziksel kopyaları hem Amazon hem de eBay’de bulunabilir.