Skip to content

Tumblr’da Nasıl Ücretsiz Blog Yapılır

14 de Mayıs de 2021

Tumblr, giderek daha fazla insan kullanım kolaylığının farkına vardıkça ve özelliklere karşı koymanın zor olduğunu fark ettikçe hızla büyüyor. Tumblr ana sayfasını ziyaret ederek ve verilen adımları takip ederek Tumblr ile sadece birkaç dakika içinde ücretsiz bir blog oluşturabilirsiniz. Bu sizin birincil Tumblr blogunuzdur, bu nedenle hesap kurulum işlemi sırasında ilk blogunuzu oluşturmak için kullandığınız ad, bağlantı ve avatar çok önemlidir. Diğer Tumblr kullanıcılarıyla etkileşim kurduğunuzda ve içerik paylaştıkça sizi her yerde takip ediyorlar. Birincil blogunuzu silemezsiniz. Bunun yerine, tüm Tumblr hesabınızı kapatmanız gerekir, bu yüzden baştan buna göre plan yapın.

Gizlilik ayarları

Wikimedia Commons
Tumblr’da ücretsiz bir blog oluşturduğunuzda, bu blog otomatik olarak herkese açık olur. Birincil Tumblr blog ayarınızı genelden özele çeviremezsiniz. Ancak, gelecekte birincil blogunuzda yayınlanacak belirli yayınları özel olarak ayarlayabilirsiniz. Sadece ayarla şimdi yayınla ayarlamak özel özel yayınınızı oluştururken. Tamamen özel bir Tumblr blogu oluşturmak istiyorsanız, birincil Tumblr blogunuzdan ayrı ikinci bir blog oluşturmanız ve onu şifreyle koruma seçeneğini belirlemeniz gerekir. Özel blogunuzu görüntülemek için ziyaretçilerin bilmesi ve girmesi gereken bir şifre girmeniz istenecektir.

Tasarım ve Görünüm

Tumblr hesabınızdan çıkmadan erişebileceğiniz ücretsiz Tumblr blogunuzu oluşturduğunuzda kullanabileceğiniz çeşitli Tumblr tema tasarımları bulunmaktadır. Sadece tıklayın Özelleştirmek bağlantı ve ardından Görünüm Tumblr blogunuzun görünüm ayarlarını görüntülemek için Tumblr panonuzdaki bağlantı. Tumblr blogunuzun renklerini, resimlerini, yazı tiplerini ve widget’larını değiştirebilir, ayrıca yorumlar ve performans izleme kodu ekleyebilirsiniz (her ikisi de bu makalenin ilerleyen kısımlarında ele alınacaktır).

Sayfalar

Daha geleneksel bir web sitesi gibi görünmesini sağlamak için Tumblr blogunuza sayfalar ekleyebilirsiniz. Örneğin, bir Hakkımda sayfası veya bir iletişim sayfası yayınlamak isteyebilirsiniz. Tumblr temaları kitaplığından bir tema kullanırsanız, bu tema, Tumblr blogunuza hemen sayfa ekleyebilmeniz için ayarlanacaktır.

Yorumlar (değiştir | kaynağı değiştir)

Ziyaretçilerin Tumblr blog yazılarınızda bıraktıkları yorumları görüntülemek istiyorsanız, blogunuzu bunları kabul edecek ve görüntüleyecek şekilde yapılandırmanız gerekir. Neyse ki yapmak çok kolay. Sadece tıklayın Görünüm Disqus yorum platformunu Tumblr blogunuza eklemek için Tumblr kontrol panelinizdeki bağlantı.

Saat dilimi

Tumblr blog yayınlarınızın ve yorumlarınızın içinde bulunduğunuz saat dilimiyle eşleşecek şekilde zaman damgalı olduğundan emin olmak için, Ayarlar Tumblr panonuzun üst gezinti çubuğundan ve saat diliminizi seçin.

Özel alan

Tumblr blogunuz için özel bir alan kullanmak istiyorsanız, önce bu alanı bir alan adı kayıt kuruluşundan satın almanız gerekir. Etki alanınızın güvenliğini sağladıktan sonra, etki alanınızı 72.32.231.8’i gösterecek şekilde değiştirmeniz gerekir. Bu adımda sorun yaşıyorsanız, alan adı kayıt kuruluşunuzdan ayrıntılı talimatlar alabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra, Ayarlar Tumblr panonuzun üst gezinti çubuğundan bağlantı ve kutuyu işaretleyin. Özel Etki Alanı Kullanın. Yeni etki alanınızı girin ve tıklayın Değişiklikleri Kaydet. Alan adı kayıt sitenizin, isteğiniz üzerine alanınızın A kaydını yeniden yönlendirmesinin 72 saate kadar sürebileceğini unutmayın. Tumblr panonuzdaki herhangi bir ayarı değiştirmeden önce, etki alanı A kaydı değişikliğinizin geçerli olduğundan emin olun.

Performans İstatistiklerini İzleme

İzleme kodunuzu Google Analytics’ten Tumblr blogunuza eklemek için, Görünüm Tumblr kontrol panelinizin üst gezinti çubuğundan bağlantı. Ancak, Tumblr temanız kontrol panelinizin Görünüm bölümünden Google Analytics’i desteklemiyorsa, onu manuel olarak eklemeniz gerekir. Bir Google Analytics hesabı oluşturun ve Tumblr alanınız için bir web sitesi profili ekleyin. Sağlanan özel kodu kopyalayıp Tumblr blogunuza yapıştırın. Özelleştirmek Tumblr panonuzun üst gezinti çubuğundan bağlantı. Sonra tıklayın Bilgi sekmesi. Google Analytics tarafından sağlanan kodu şuraya yapıştırın: Açıklama alan ve tıklayın Kayıt etmek. Google Analytics hesabınıza dönün ve tıklayın Bitiş. İstatistikleriniz bir veya iki gün içinde görünmeye başlamalıdır.