Skip to content

Tumblr’da Özel Etki Alanı Adı Nasıl Kurulur (GoDaddy Kullanarak)

9 de Mayıs de 2021

Tumblr, kullanımı ücretsiz olan popüler bir blog platformudur. Tüm Tumblr bloglarının şuna benzeyen bir alan adı vardır: blogname.tumblr.com, ancak alan adınızı bir alan adı kayıt kuruluşundan satın aldıysanız, Tumblr blogunuzu web’deki özel alan adında (örneğin blogname.com, blogname.org, blogname.net ve benzeri). Özel bir alan adına sahip olmanın avantajı, onu Tumblr alanıyla paylaşmak zorunda kalmayacağınızdır. Ayrıca hatırlaması daha kolaydır ve blogunuzun çok daha profesyonel görünmesini sağlar.

Önce Neye İhtiyacınız Var?

Bu eğiticiye devam etmeden önce en az iki şeye ihtiyacınız var:

  • Bir Tumblr blogu. Bir hesabınız yoksa, kurmak için bu talimatları izleyin.
  • Bir alan adı kayıt şirketinden satın aldığınız bir alan adı. Bu özel eğitim için GoDaddy ile bir alan adı kullanacağız çünkü en popüler kayıt şirketlerinden biridir. Başka bir kayıt şirketiyle bir alan adınız varsa, ilgili adımlar oldukça genel olduğundan, bu talimatları izleyerek özel alan adınızı nasıl yapılandıracağınızı yine de öğrenebilirsiniz.

Alan adları, hangi kayıt şirketi ile gitmeye karar verirseniz verin oldukça ucuzdur ve bunları ayda 2 dolardan daha düşük bir fiyata alabilirsiniz, ancak hangi planı seçtiğinize ve satın aldığınız alan türüne bağlı olacaktır.

GoDaddy Hesabınızda DNS Yöneticisine Erişin

Tumblr’a özel alan adınızın ne olduğunu söylemeden önce, alan adınızı Tumblr’a yönlendireceğini bilecek şekilde bazı ayarları yapılandırmak için alan adı kayıt kuruluşu hesabınıza gitmeniz gerekir. Bunu yapmak için, etki alanı kayıt şirketi hesabınızdaki DNS Yöneticisine erişmeniz gerekir. GoDaddy hesabınızda oturum açın ve ardından DNS Tumblr blogunuza yönlendirmek için ayarlamak istediğiniz etki alanının yanındaki düğmesini tıklayın. Her alan adı kayıt kuruluşunun farklı şekilde ayarlandığını unutmayın. Alanınıza farklı bir kayıt operatöründen nasıl erişeceğinizi bilmiyorsanız, yararlı makaleler veya eğiticiler için Google veya YouTube’da arama yapmayı deneyin.

A Kaydı için IP Adresini Değiştirin

GoDaddy.com'un ekran görüntüsü.

Şimdi bir kayıt listesi görmelisiniz. Merak etmeyin – burada sadece küçük bir değişiklik yapmanız yeterli. Gösteren ilk satırda A yazın ve İsim @, ile işaretlenmiş düzenle düğmesini seçin kalem simgesi en sağa. Satır, size birkaç düzenlenebilir alan gösterecek şekilde genişleyecektir. Etiketli alanda görünen IP adresini silin Noktalar: ve şununla değiştir 66.6.44.4, Tumblr’ın IP adresi. Diğer tüm seçenekleri rahat bırakabilirsiniz. Maviyi tıklayın Kayıt etmek Değişikliği yaptıktan sonra düğmesine basın.

Tumblr Blog Ayarlarınıza Alan Adınızı Girin

Tumblr.com'un ekran görüntüsü.

Artık GoDaddy’nin ucunda her şeyi ayarladığınıza göre, işlemi bitirmek için Tumblr’a etki alanının ne olduğunu söylemeniz gerekiyor. Web üzerinden Tumblr hesabınızda oturum açın ve küçük insan Seçeneklerin bir açılır menüsünü görmek için sağ üst köşedeki simgesine tıklayın. Seçiniz Ayarlar ve sonra seç blog adınız altında listelenmiştir Bloglar (sağ kenar çubuğunda bulunur) blog ayarlarınıza erişmek için. Göreceğiniz ilk şey Kullanıcı adı mevcut kullanıcı adınızın altında küçük harflerle yazılmış mevcut URL’nizin bulunduğu bölüm İle işaretlenmiş düzenle düğmesini seçin. kalem simgesi sağında görünüyor. Etiketli yeni bir düğme görünecektir Özel bir alan kullanın. Açmak için tıklayın. Alanınızı verilen alana girin ve ardından tıklayın Test alanı işe yarayıp yaramadığını görmek için. Etki alanınızın artık Tumblr’ı gösterdiğini bildiren bir mesaj görünürse, Kayıt etmek sonlandırmak için düğmesine basın. Etki alanınızın Tumblr’ı göstermediğini söyleyen bir mesaj alırsanız ve yukarıda verilen tüm doğru bilgileri girdiğinizi (ve kaydettiğinizi) biliyorsanız, birkaç dakikadan birkaç saate kadar beklemeniz gerekebilir. Tüm değişikliklerin tam olarak yürürlüğe girmesi biraz zaman alabilir.

Hala Alan Adınızla Tumblr Blogunuzu Görmüyor musunuz?

Alan testi işe yaradıysa, ancak alanınızı tarayıcınıza girdiğinizde Tumblr blogunuz görünmüyorsa paniğe kapılmayın! Bunu kurduktan hemen sonra Tumblr blogunuzu yeni etki alanınızda göremeyebilirsiniz. Sizi Tumblr blogunuza yönlendirmek 72 saate kadar sürebilir, ancak çoğu insan için genellikle yalnızca birkaç saat sürer. Tumblr’ın özel alan adları hakkında daha fazla bilgi için, Tumblr’ın resmi talimat sayfasına buradan bakabilirsiniz. Tumblr’ın kurulum talimatlarını otomatik olarak görmek için arama alanına “özel alan adı” yazmanız yeterlidir.