Skip to content

TV’nizi Harici Ses Sistemine Nasıl Bağlayabilirsiniz?

19 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

 • RCA / Aux: RCA kablolarını TV ses çıkışından hoparlör sisteminin girişine kadar geçirin. Ses çıkışını TV ayarlarından ayarlayın.
 • Dijital Optik veya HDMI-ARC: Optik ve HDMI farklıdır ancak her ikisi de kabloyu TV’den hoparlöre geçirerek bağlanır.
 • Bluetooth: TV’yi ve Bluetooth hoparlörü açın. Ardından TV’deki Bluetooth ayarlarına gidin ve bağlanmak için eşleştirme işlemini başlatın.

4K ve UHD teknolojisinin gelişiyle, TV görüntü kalitesi önemli ölçüde arttı, ancak herhangi bir ev eğlence sistemi için eşit derecede önemli olan ses kalitesi. Bu makalede, çoğu LG, Samsung, Panasonic, Sony ve Vizio tarafından üretilenler de dahil olmak üzere bir TV’yi harici bir ses sistemine bağlamanın beş yolunu açıklıyoruz.

TV’nizi Harici Ses Sistemine Bağlamanın Beş Yolu

Bir TV’nin dahili hoparlörlerine daha iyi bir alternatif, seti harici bir ses sistemine bağlamaktır. TV’nin markasına veya modeline bağlı olarak, bir TV anteninden, kablo kutusundan veya akış cihazından soundbar, home-the-in-a gibi harici bir ses sistemine ses göndermenize olanak tanıyan beş adede kadar seçenek vardır. kutu sistemi, stereo alıcı veya ev sinema alıcısı.

RCA

TV dinlemeyi iyileştirmek için en temel seçenek, bir TV’nin analog stereo çıkışlarını (RCA çıkışları olarak da bilinir) mevcut bir harici ses sistemine bağlamaktır. İşte temel adımlar:

 1. RCA kablolarını TV’nin analog ses çıkışına bağlayın.

 2. RCA kablolarının diğer uçlarını bir soundbar, kutu içinde ev sineması sistemi, stereo alıcı, ev sineması alıcısı veya elektrikli hoparlörler üzerindeki bir dizi karşılık gelen analog ses girişine bağlayın.

  Soundbar Analog Ses Girişleri

 3. Her şey takıldıktan sonra, ses çubuğunu, alıcıyı veya kullandığınız herhangi bir ses cihazını açın, ardından TV’nizin harici ses kurulum talimatlarını izleyin.

  TV Ses Ayarları Menü Örneği - Analog Ses Çıkışı

 4. Sesi duymak için ses sisteminizde TV’nin bağlı olduğu girişi seçin. RCA bağlantı çıkışları, TV’den harici ses sistemine iki kanallı bir stereo çıkış gönderir.

Analog bağlantı seçeneğini bir ses çubuğu ile kullanıyorsanız, ses çubuğunun daha sürükleyici bir dinleme deneyimi için ses sahnesini genişletebilen sanal surround ses gibi herhangi bir ses geliştirme özelliğine sahip olup olmadığını kontrol edin. Kutu içinde bir ev sineması veya ev sineması alıcısına bağlıysa, Dolby Prologic II / IIx veya DTS Neo: 6 gibi ek ses ayarlarını kontrol edin. Öyleyse, stereo giriş sinyalinden bir surround ses sinyali çıkarmaya devam edebileceksiniz. Birçok yeni TV’de RCA veya 3,5 mm analog bağlantılar artık mevcut değildir. Bu, yeni bir TV satın alıyorsanız ve ses çubuğunuzda veya ses sisteminizde yalnızca analog ses girişleri varsa, satın aldığınız TV’nin analog ses çıkış seçeneğine sahip olduğundan emin olmanız gerektiği anlamına gelir. Değilse, aşağıdakilerden birini sağlayan bir ses çubuğu veya ses sistemi almanız gerekebilir. dijital optik ses veya HDMI-ARC sonraki iki bölümde tartışılan bağlantı seçenekleri.

Dijital Optik

TV’nizden harici bir ses sistemine ses göndermek için daha iyi bir seçenek, dijital optik ses çıkışı bağlantısıdır.

 1. TV’nizdeki dijital optik çıkışa bir dijital optik kablo bağlayın.

  TV Dijital Optik Ses Çıkışı Örneği

 2. Kablonun diğer ucunu bir soundbar, kutu içinde ev sineması sistemi veya ev sineması alıcısı üzerindeki karşılık gelen bir dijital optik girişe bağlayın.

  Soundbar Dijital Optik Ses Girişleri

 3. Kabloyu bağladıktan sonra, TV’nizin ve ses sisteminizin kurulum prosedürlerini izleyin.

  TV Ses Ayarları Menü Örneği - Dijital Ses Çıkışı

 4. Sesi duymak için kaynağınız olarak dijital optik girişi seçin. TV’nizin markasına / modeline bağlı olarak, bu seçenek yalnızca iki kanallı bir stereo sinyal sağlamakla kalmaz, aynı zamanda iki veya 5.1 kanallı kodlanmamış ses sinyali de sağlayabilir. Giderek artan sayıda TV programı Dolby Digital olarak (2 veya 5.1 kanal) yayınlanır veya yayınlanır ve bazı sinyaller ayrıca bir DTS 2.0+ kodlanmış sinyal içerebilir.

 5. Dijital optik bağlantıyı kullanarak TV’den gelen harici ses sisteminizde herhangi bir ses duymadığınızı fark ederseniz, TV’nizin ses çıkış ayarlarına gidin ve PCM olarak adlandırılan bir seçeneği kontrol edin. Bu sorunu çözebilir. Bu, dijital optik ses girişi seçeneğine sahip olan ancak yerleşik Dolby Digital veya DTS 2.0+ kod çözme özelliği olmayan bazı ses çubuklarında meydana gelir.

HDMI-ARC

TV’nizden sese erişmenin başka bir yolu, Ses Dönüş Kanalı’dır (ARC). Bu seçenekten yararlanmak için, HDMI-ARC etiketli bir HDMI bağlantı girişine sahip bir TV’niz olması gerekir.

TV HDMI-ARC Bağlantısı

Bu özellik, TV’den gelen ses sinyalinin HDMI-ARC donanımlı bir ses çubuğuna, kutuda ev sineması sistemine veya ev sinema alıcısına, ayrı bir dijital veya analog ses bağlantısı yapmak zorunda kalmadan aktarılmasına izin verir. TV’den ses sistemine.

HDMI-ARC Bağlantı Örneği - Ev Sineması Alıcısı

Şu şekilde çalışır: TV’nin HDMI girişine (HDMI-ARC etiketli) bağlanan aynı kablo sesi alır ve TV ile soundbar veya ev sinema alıcısı arasında iletir. Bu, TV ile soundbar veya ev sineması alıcısı arasında ayrı bir ses bağlantısı yapmanız gerekmediği anlamına gelir ve kablo karmaşasını ortadan kaldırır.

Ses Dönüş Kanalı Gösterimi

Ses Dönüş Kanalı Gösterimi.
HDMI.org tarafından sağlanan görüntü

Ses Dönüş Kanalından yararlanmak için, hem TV’nizin hem de ev sinema alıcınızın veya ses çubuğunuzun ARC uyumlu olması ve etkinleştirilmeleri gerekir (TV’nizi ve ses sistemi kurulum prosedürlerini kontrol edin).

Bluetooth

TV’nizden harici bir ses sistemine ses göndermenin başka bir yolu da Bluetooth’dur. Buradaki ana avantajı kablosuz olmasıdır. TV’den uyumlu ses sistemine ses almak için kablo gerekmez. Ancak, bu özellik sınırlı sayıda televizyonda, çoğunlukla Samsung (Sound Share) ve LG (Sound Sync) ‘den seçilmiş TV’lerde mevcuttur. Ayrıca, Samsung ve LG Bluetooth seçenekleri birbirinin yerine kullanılamaz. Diğer bir deyişle, Bluetooth uyumlu Samsung TV’ler için benzer şekilde donatılmış bir Samsung ses çubuğuna sahip olmanız gerekebilir; aynısı LG için de geçerli. Menü ve kurulum adımları modelden modele değişiklik gösterse de temel bilgiler şunlardır:

 1. Hem TV’nizi hem de uyumlu Bluetooth özellikli hoparlörü, ses çubuğunu, ses sistemini veya kulaklıkları açın.

 2. TV’nizin ses kurulum menüsüne gidin, Bluetooth ve eşleştirme işlemini başlatın.

  TV Ses Ayarları Menü Örneği - Bluetooth Ses Çıkışı

 3. TV ve ses sisteminin eşleştiğinin onaylanmasını bekleyin.

Bluetooth, videoyla birlikte kullanıldığında senkronizasyon sorunlarına duyarlı olabilir.

WiSA

Bluetooth kablosuz olmasına rağmen LG, seçkin WiSA-ready OLED ve NanoCell LED / LCD TV serisiyle TV’yi kablosuz hoparlör sistemine bağlamanın başka bir yolunu sunuyor. WiSA (Kablosuz Hoparlör ve Ses Birliği) ile ortaklık yapan seçkin LG TV’lerde, flash sürücüye benzeyen özel bir eklenti USB dongle ile iletişim kuran yerleşik ürün yazılımı bulunur. Donanım kilidi, TV’nin sesi bir veya daha fazla uyumlu kablosuz hoparlöre veya ses sistemine kablosuz olarak göndermesini sağlar.

WiSA USB Dongle

WiSA / LG Innotek
Hoparlörlerin çalışabilmesi için WiSA tarafından onaylanmış olması gerekir. Uyumlu hoparlörler Bang & Olufsen, Klipsch, Polk Audio, Enclave ve Axiim tarafından yapılmıştır. Kablosuz donanım kilidi takıldığında ve hoparlörler açıldıktan sonra, LG TV’nin ses kurulum menüsüne gidin ve Dışarı ses > WiSA Hoparlörler. Herhangi bir ek kurulum gerçekleştirmek için şu adrese gidin: Cihaz listesi > WiSA Hoparlörler. Bir Roku TV’niz varsa, Roku Kablosuz Hoparlörleri kullanabilirsiniz. Ancak bu hoparlörler diğer markalı TV’ler, ses sistemleri veya Roku akış cihazlarıyla kullanılamaz.

TV Hoparlörleriyle İlgili Sorun

Tüm TV’lerde dahili hoparlörler bulunur. Bununla birlikte, LCD, Plazma ve OLED TV’lerde sorun yalnızca hoparlörlerin ince kabinlere nasıl yerleştirileceği değil, aynı zamanda seslerinin gerçekten iyi nasıl çıkarılacağıdır. Hoparlörlerin kaliteli ses üretmek için yeterli havayı itecek alana ihtiyacı vardır. Bugünün TV’lerinin ses üretmek için çok fazla dahili alanı olmadığı açıktır, bu nedenle ses her zaman düz ve cansız bir şekilde biter. Bazı TV üreticileri, hoparlörlerindeki sesi iyileştirmek için çaba sarf ettiler, ancak genellikle yetersiz kalıyorlar. Alışveriş yaparken, DTS Studio Sound, Virtual Surround veya Dialog Enhancement ve Volume Leveling gibi ses geliştirme özelliklerini kontrol edin. LG, bazı OLED TV’lerinde yerleşik bir ses çubuğu içerir ve Sony, OLED setlerinde Acoustic Surface teknolojisine sahiptir ve TV ekranının hem ses hem de görüntü üretmesini sağlar.

Alt çizgi

Yerleşik TV hoparlörlerinin ince sesine katlanmak zorunda değilsiniz. Yukarıdaki beş seçenekten birini kullanarak TV şovları, içerik akışı, müzik veya TV’niz üzerinden yönlendirilen diğer herhangi bir medya için ses deneyiminizi yükseltebilirsiniz.

 • Bir kablo / uydu kutunuz, Blu-ray / DVD oynatıcınız veya başka bir harici kaynak cihazınız varsa ve soundbar, kutu içinde ev sinema sistemi veya ev sinema alıcısı gibi harici bir ses sisteminiz varsa, bu kaynak cihazların ses çıkışını doğrudan harici ses sisteminize bağlamak en iyisidir.
 • Kablosuz yayınlar gibi dahili olarak TV’nizden çıkan veya TV’nizden geçmesi gereken ses kaynakları için TV’nizi harici bir ses sistemine bağlayın. Smart TV’niz varsa, erişiminizin olabileceği yukarıdaki seçeneklerden birini kullanarak akış içeriğinden ses bağlayın.