Skip to content

Tweetstorm nedir?

27 de Haziran de 2021

“Tweetstorm” terimi (Tweet Storm değil) Silikon Vadisi’nin ünlü yatırımcısı ve girişimcisi Marc Andreessen tarafından icat edildi ve ünlendi. Bir Tweetstorm, tek Tweetler için 280 karakter sınırı için çok uzun olan düşünce ve yorumları paylaşmanın bir yoludur.

Tweetstorm’un Avantajları ve Dezavantajları

Bir Tweetstorm, bir sayı ve eğik çizgi ile başlayan bir kişiden gelen tweet dizisidir. İlk sayı, tweet’in tek bir konuyu kapsayan bir tweet satırında göründüğü sıradır. Eğik çizgiden sonraki sayı, aynı yazarın tweet sayısıdır. Bir Tweetstorm, okuyucuların kaç tane tweet beklemeleri gerektiğini bilmelerini sağlar. Yüzeyde, bu harika bir fikir gibi görünüyor, ancak bazı tartışmalar kazandı.

Tim Martin / Getty Images
Tweetstorm’a karşı birincil argüman, Twitter’ın kısa bilgi veya fikir paylaşımı patlamaları için tasarlanmasıdır. Bir kişiden gelen bir dizi tweet, özellikle uzun bir dizi, spam olarak görülebilir. Kimse spam’den hoşlanmaz ve bu, takipçileri kaybetmenin kolay bir yolu olabilir. Ancak, ara sıra Tweetstorm’un bir yeri var. Bir vaka, bir kasırga uyarısı hakkında tweet atan bir haber spikeri veya Puppy Bowl’u canlı tweetleyen bir yayıncı olabilir. Twitter, küçük bilgi parçaları ve kısa sohbetler iletmekle tanınır. Tweetstorm’un neden tartışmalı ve spam içerikli olarak görüldüğünü anlamak kolay. Ancak son Twitter yeniden tasarımları, istenmeyen posta göndermemeleri veya kullanıcıların zaman çizelgelerinde yer kaplamamaları için Tweetsorm’lara veya dizilere yer açtı.

Neden Tweetstorm yapmalıyım?

Bu soru o kadar kolay cevaplanmıyor. Tweet atarken size ayrılan 280 karakteriniz nadiren tükeniyor mu? Eğer öyleyse, asla bir Tweetstorm yapmanız gerekmeyebilir. Tweetlerinizin çoğunu Twitter formatına uyacak şekilde mi düzenliyorsunuz? Belki bu senin için. Çoğu şeyde olduğu gibi, bu mutlaka ya hep ya hiç yaklaşımı değildir.

Tweetstorm Nasıl Gönderilir

Twitter, Tweetstorm’ları veya seri Tweet’leri kolaylaştırır. Yeni bir Tweet oluştururken, + simgesi (Twitter uygulamasının sağ alt köşesinde veya Cıvıldamak Twitter masaüstü sitesindeki düğme). Seçerek bir dizi Tweet oluşturabilir ve diziyi tek seferde yayınlayabilirsiniz. Tümünü Tweetle. Tek tek göndermeyi tercih ederseniz, ilk tweet’inizi gönderin, ardından ilk tweet’i yanıtlayarak sonraki Tweetleri ekleyin.