Skip to content

Twitch Abonelikleri: Nasıl Çalışırlar?

23 de Mayıs de 2021

Twitch abonelikleri, izleyicilerin favori kanallarını desteklemelerinin bir yolu olarak Twitch İş Ortakları ve İştiraklerine yapılan aylık ödemelerdir. Abonelere, bir akışın sohbet odasında kullanmaları için özel ifadeler (ifadeler) gibi çeşitli premium ayrıcalıklar verilirken, yayıncı, yayın ve yaşam masraflarını ödemeye yardımcı olabilecek tekrar eden bir gelir kaynağı elde eder. Abonelikler, Twitch’te para kazanmanın en popüler yollarından biridir.

Abone Olmak Aşağıdakilerden Nasıl Farklıdır?

Twitch’e abone olmak ve takip etmek aynı şey değildir. Twitch’teki bir kanalı takip etmek, onu takip listenize ekleyecek ve yayınlandığında Twitch web sitesinin ve uygulamalarının ön sayfasında görüntüleyecektir. Instagram veya Twitter’da takip etmeye benzer ve tamamen ücretsizdir. Öte yandan abone olmak, düzenli aylık bağışlara katılarak bir Twitch kanalını finansal olarak desteklemenin bir yoludur.

Twitch Abonelik Avantajları: Görüntüleyici

Chelsea Damraksa / Cankurtaran
Çoğu izleyici, en sevdikleri yayıncıyı desteklemek için kanallara abone olurken, yinelenen aylık ödemeye dahil olmanın bazı somut avantajları da vardır. Bu avantajların çoğu kanaldan kanala değişir, bu nedenle tam olarak ne elde ettiğinizi bildiğinizden emin olmak için abone olmadan önce bir Twitch yayıncısının kanal sayfasını tam olarak okumaya değer. İşte tüm potansiyel faydalar:

 • İfadeler: İfadeler, bireysel Twitch kanallarına özgü olan ve yalnızca o kanalın aboneleri tarafından kullanılabilen, özel olarak tasarlanmış ifadelerdir (veya emoji). Bir kanalın aboneleri, o kanalın ifadelerini Twitch’teki başka bir sohbet odasında kullanabilir. Genel olarak, bir kanalın abone sayısı ne kadar fazlaysa, abonelerinin kullanması için o kadar çok duygu sunulur. İfade oluşturma tamamen kanal oluşturucunun (yayıncı) sorumluluğundadır, bu nedenle mevcut ifade sayısı kanaldan kanala değişecektir.
 • Rozetler: Twitch abone rozetleri, ilgili kanalın sohbet odasında bir abonenin adının yanında görüntülenen özel simgelerdir. Varsayılan rozet bir yıldızın rozetidir, ancak flamalar, isterlerse onu özelleştirme seçeneğine sahiptir. Yayıncılar, bir izleyicinin kaç ay abone olduğuna bağlı olarak değişen özel rozetler de ekleyebilir ve bu, sadakati ödüllendirmenin ve daha fazla izleyiciyi abone olmaya teşvik etmenin bir yolu olarak yapılır.
 • Özel Uyarılar: Bir Twitch aboneliğine başladıktan sonra, o kanalın sohbet odasında özel bir paylaşım düğmesi görünecektir. Canlı yayın sırasında basıldığında, tüm izleyicilere, abonenin Twitch kullanıcı adı ve abone oldukları ay sayısı ile birlikte yeni veya yenilenmiş aboneliği duyuran özel bir uyarı görünecektir. Abone ayrıca flama okuyucusuna okuması için özelleştirilmiş bir mesaj gönderebilir.
 • Özel Sohbet Odası: Twitch Ortakları ve İştirakleri, akışları için yalnızca ödeme yapan abonelerin erişebileceği bir yalnızca alt sohbet odası oluşturma seçeneğine sahiptir. Bu, sohbette aynı anda yorum yapan binlerce takipçiye sahip popüler kanallar için yararlı olabilir ve bu da onu işe yaramaz hale getirebilir. Oluşturmak yayıncıya bağlı olduğundan tüm kanallarda bu özel sohbet odaları bulunmaz.
 • Özel Yarışmalar: Birçok Twitch yayıncısı, aboneleri için özel yarışmalar düzenler veya tüm izleyicilerine açık olan bir yarışmada onlara daha fazla katılım sağlar. Ödüller, kupa ve tişört gibi küçük nesnelerden farklı olabilir, ancak video oyunları veya konsollar gibi daha büyük ödülleri de içerebilir.
 • Reklamsız Görüntüleme: Pek çok yayıncı, abonelerini reklamsız bir görüntüleme deneyimiyle ödüllendirmeyi tercih ediyor. Bu, tüm yayın öncesi, ortası ve yayın sonrası video reklamları akışlarından kaldırır. Bazı Twitch yayıncıları, reklamları etkin tutmayı tercih ediyor, bu yüzden bu bir garanti değil.

Twitch Abonelik Avantajları: Yayıncı

Abonelikler, Twitch İştiraki veya Ortağı olan Twitch’teki yayıncılar tarafından kullanılabilir. Haftada birkaç kez aktif olarak yayın yapan kullanıcılara statüler ödüllendirilir. Ayrıca, Twitch yayıncıları tutarlı ve sadık bir izleyiciye sahiptir. Abonelikler, yayıncılar için inanılmaz derecede önemlidir, çünkü onlara daha fazla izleyici abone olmayı seçtikçe aydan aya kartopu yapan bir yinelenen gelir kaynağı sağlarlar.

Twitch Affiliate ve Partner Abonelikleri Farklı mı?

Twitch Ortakları genel olarak Ortaklardan daha fazla özelliğe sahip olma eğilimindeyken, abonelik özelliği iki hesap türü arasında aynıdır ve aynı şekilde çalışır. Abonelik açısından bir Twitch İştirakiyle bir Ortak arasındaki tek fark ifadelerdir: Twitch Ortakları daha fazlasını yaratabilir.

Twitch Aboneliğinin Maliyeti Ne Kadardır?

Twitch abonelikleri için üç kademe vardır ve bunların tümü aylık bir ödeme planına göre tasarlanmıştır. Özellik kullanıma sunulduğunda, varsayılan abonelik tutarı 4,99 ABD dolarıydı, ancak 2017 ortasında Twitch, 9,99 ABD Doları ve 24,99 ABD Doları için iki ek katman ekledi. Abonelikler, üç veya altı aylık aralıklarla aylık veya toplu olarak ödenebilir.

Yayıncı Abonelik Ücretinin Ne Kadarını Alır?

Resmi olarak, Twitch Ortakları ve İştirakleri toplam abonelik ücretinin yüzde 50’sini alıyor, bu nedenle 4.99 $ ‘lık katman için yayıncı yaklaşık 2.50 $ alacak. Twitch’in, popüler yayıncıları Twitch platformunda kalmaya teşvik etmek için bu miktarı artırdığı biliniyor, bazıları aylık ücretin yüzde 60-100’ünden herhangi bir yere yükseltiliyor.

Twitch Kanalına Nasıl Abone Olunur?

Bir Twitch kanalına abone olmak için, onu bilgisayardaki bir web tarayıcısında ziyaret etmeniz gerekir. Resmi mobil veya video oyun konsolu uygulamalarından herhangi biri aracılığıyla bir Twitch kanalına abone olamazsınız ve yalnızca Twitch Ortakları ve İştirakleri tarafından yönetilen kanallar, izleyiciler için bir abonelik seçeneği gösterecektir.

 1. Kanal sayfasında seçin Abone olsağ taraftaki video oynatıcının altında bulunur.

  Akamarured'in Twitch kanal sayfasındaki abone düğmesi

  Twitch Prime (aşağıda daha fazlası) veya bir ödeme ile abone olma seçeneklerinin bulunduğu küçük bir kutu görünecektir.

 2. Seçiniz Abone Ol | 4,99 ABD doları $ 4,99 USD varsayılan aylık abonelik ücretini seçmek için. Veya seç Tüm Ücretli Katmanlar 9,99 ABD Doları veya 24,99 ABD Doları ödeme seçeneğini seçmek ve her abonelik katmanı için avantajların bir listesini görmek için.

  Twitch 4,99 $ 'a abone ol düğmesi

  Twitch’te henüz oturum açmadıysanız, şimdi yapmanız istenecektir. Bu noktada oturum açarsanız, oturum açarken yukarıdaki adımları tekrarlamanız gerekebilir.

 3. Açılır ekranda ödeme tercihinizi doldurun. Kredi kartı veya PayPal ile ödeme yapabilir ya da Daha Fazla Yöntem hediye kartları, nakit para ve kripto para birimleri gibi diğer bazı seçenekler için.

  Akamarured için Twitch abonelik ödeme bilgileri sayfası

  Seçmek Daha Fazla Yöntem seçeneği, üç ay için 29,97 ABD doları ve altı ay için 59,94 ABD doları gibi diğer abonelik türlerinden seçim yapmanıza olanak tanır.

 4. Twitch aboneliği, seçilen ödeme yöntemi işlenir işlenmez başlayacaktır.

Twitch Prime’a Ücretsiz Nasıl Abone Olunur

Twitch Prime, üyelere tüm Twitch kanallarında reklamsız izleme deneyimi, özel ifadeler ve rozetler ve video oyunları için ücretsiz dijital içerik sağlayan premium bir üyeliktir. Twitch Prime üyeliği ayrıca üyelere, seçtikleri Twitch Partner veya İştirakine 4,99 $ değerinde ücretsiz aylık abonelik sağlar. Bu abonelik, 4,99 dolarlık ücretli bir abonelikle tamamen aynıdır, ancak, abone tarafından her ay manuel olarak yenilenmesi gerekir. Bu ücretsiz Twitch Prime aboneliğini kullanmak için yukarıda belirtilen ücretli abonelik adımlarını takip edin, ancak bir para seçeneği seçmek yerine şunu seçin: ÜCRETSİZ deneme sürümünü başlat.

Twitch Prime için Ücretsiz Deneme düğmenizi başlatın

Ayrıca, Amazon Prime aracılığıyla bir Twitch Prime aboneliğinin kilidini de açabilirsiniz. Bir Amazon abonesiyseniz, Twitch Prime, Prime avantajlarınızdan biridir.

Twitch Kanalı Aboneliğinden Nasıl Çıkılır?

Twitch abonelikleri, hesabınızın Abonelikler sayfasında yenilememeyi seçerek istediğiniz zaman iptal edilebilir. İptal edilen abonelik, ödenen sürenin geri kalanında aktif kalacak, ancak bir sonraki ödeme gerektiğinde sona erecektir. Abonelikleri video oyun konsolları için Twitch uygulamasından veya mobil cihazlar için uygulamadan yönetemezsiniz.

 1. Twitch’te oturum açın ve ardından web sitesindeki herhangi bir sayfadan sağ üst köşedeki açılır menüyü seçin.

 2. Seç Abonelikler.

  ArtificialNext için Twitch kanal sayfasındaki Abonelikler menüsünün ekran görüntüsü

  Abone olduğunuz tüm Twitch kanallarını listeleyen bir sayfaya yönlendirileceksiniz.

 3. Seç Ödeme bilgisi aboneliğini iptal etmek istediğiniz kanalın sağında. Twitch’te herhangi bir kanala abone değilseniz, beyaz bir ekran ve bunu size söyleyen bir mesajla karşılanacaksınız.

 4. Seçiniz Yenileme açılır pencerede. Ayrıca, otomatik yenileme seçeneğini etkin bırakırsanız ne zaman ücretlendirileceğinizi bilmeniz için abonelik için sizden bir sonraki tarihi not alın.

 5. Seç Yenileme Twitch kanal iptalini başlatmak için.

Yenileme iptali onay sayfası ayrıca size geri bildirim sunma ve Twitch aboneliğinizi neden iptal ettiğinizi açıklama fırsatı sunar, ancak geri bildirim formunu doldurmak isteğe bağlıdır. Abonelikler, iptal gerçekleştikten sonra herhangi bir zamanda yeniden başlatılabilir (yani, son yenileme tarihinden sonra) ancak kanaldaki abonelik serinizi sürdürmek için 30 gün içinde tamamlanmalıdır. Bir abonelik 30 gün geçtikten sonra yenilenirse, geçmişi olmayan tamamen yeni bir abonelik olarak görüntülenecektir.

Twitch Abonelik Tutarı Nasıl Değiştirilir

Bir Twitch aboneliğinin fiyatı herhangi bir zamanda 4,99 $, 9,99 $ ve 24,99 $ oranlarından herhangi birine veya bu oranlardan değiştirilebilir. Değişiklik, yeni bir ücret olarak hemen yürürlüğe girecek ve orijinal abonelik döneminde kalan günler için herhangi bir geri ödeme yapılmayacaktır. Abonelik ücretlerinizi değiştirmek için faturalandırma döngüsünün son birkaç gününü beklemeniz önerilir. Abonelik miktarını nasıl değiştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır, ancak diğer Twitch abonelik yönetimi seçeneklerinde olduğu gibi, bunun yalnızca Twitch web sitesinden bir web tarayıcısı aracılığıyla yapılabileceğini unutmayın.

 1. Değiştirmek istediğiniz abone olunan Twitch kanalının sayfasına gidin.

 2. Seçiniz Abone olundu sohbetin soluna gidin ve ardından mevcut fiyatları not alın. Şu anki yıldızınızın yanında yeşil bir yıldız var. İlgili ayrıcalıklarını (özel ifadeler vb.) Görmek için her seçeneği seçebilirsiniz.

 3. Toplamak Şimdi Abone Olun sahip olmak istediğiniz aboneliğin yanında.

Önceki aboneliğiniz iptal edilecek ve yeni aboneliğiniz hemen başlayacak ve farklı bir miktar ödüyor olsanız bile abone sayınız yeni ücretle devam edecek. Örneğin, üç ay boyunca 4,99 ABD doları ücretle abone olduysanız ve ardından 9,99 ABD doları oranına geçtiyseniz, sonraki ay dört aydır abone olduğunuzu gösterecektir.

Twitch Aboneliği Ne Zaman Yenilenir?

Aylık Twitch aboneliği her ay ilk ödemenin yapıldığı gün yenilenir. İlk ödeme 10 Ocak’ta yapıldıysa, sonraki ödeme 10 Şubat’ta, ardından 10 Mart’ta vb. Olur. Üç aylık bir döngüde ödenen bir Twitch aboneliği 10 Ocak’ta başlayacak ve 10 Nisan’da yenilenecektir.

Bir Twitch Kanalına Abone Olmalısınız?

Desteklemek ve etrafta fazladan nakit para bulundurmak istediğiniz favori bir Twitch yayıncınız var mı? Kanallarına abone olmak (eğer bir Ortak veya Satış Ortağı iseler) onlara yardım etmenin harika bir yolu olabilir. Ancak, lütfen bunun zorunlu olmadığını bilin. Twitch’teki bir kanala abone olmak, Twitch yayınlarını izlemek veya Twitch topluluğunun bir parçası olmak için gerekli değildir. Bu, birçoğunun katılmayı seçtiği tamamen isteğe bağlı bir özelliktir. Aylık bağışlara dahil olmak için bazı ek avantajlar olsa da, bunu yapmanın ana nedeni, başarılı olmasını istediğiniz bir yayıncıyı desteklemektir. Ona eklenen diğer her şey bir bonus olarak kabul edilmelidir.