Skip to content

Twitter Dili: Twitter Argo ve Anahtar Terimlerin Açıklanması

11 de Mayıs de 2021

Bu Twitter dil kılavuzu, Twitter argo ve tweet dilini sade bir İngilizce ile açıklayarak Twittersphere’e yeni başlayan herkese yardımcı olabilir. Anlamadığınız tüm Twitter kelimelerine veya kısaltmalarına bakmak için bir Twitter sözlüğü olarak kullanın.

Yaygın Twitter Terimlerinin Listesi

Cankurtaran / Colleen Tighe
@ İşaret– @ işareti, Twitter’daki kişilere atıfta bulunmak için kullanılan, Twitter’da önemli bir koddur. Bir kullanıcı adı ile birleştirilir ve o kişiye atıfta bulunmak veya ona genel bir mesaj göndermek için tweet’lere eklenir. (Örnek: @ kullanıcıadı.) @ Bir kullanıcı adından önce geldiğinde, otomatik olarak o kullanıcının profil sayfasına bağlanır.

Engelleme – Twitter’da engelleme, birinin sizi takip etmesini veya tweetlerinize abone olmasını engellemek anlamına gelir.

Doğrudan Mesaj, DM – Doğrudan mesaj, Twitter’da sizi takip eden birine gönderilen özel bir mesajdır. Bunlar sizi takip etmeyen hiç kimseye gönderilemez. Twitter’ın web sitesinde, doğrudan mesaj göndermek için “mesaj” menüsünü ve ardından “yeni mesaj” ı tıklayın.

Favori – Sık Kullanılan, daha sonra kolayca görebilmeniz için bir tweet’i favori olarak işaretlemenize olanak tanıyan bir Twitter özelliğidir. Favori olarak eklemek için herhangi bir tweetin altındaki “Favori” bağlantısını (yıldız simgesinin yanında) tıklayın.

#FF veya Cumayı Takip Edin – #FF, Twitter kullanıcılarının Cuma günleri takip etmelerini tavsiye eden bir gelenek olan “Cumayı Takip Et” anlamına gelir. Bu tweetler #FF veya # FollowFriday hashtag’ini içerir. Cuma Günü İzleme Rehberi, Twitter’da #FF’ye nasıl katılacağınızı açıklıyor.

Kişileri Bul / Kimi Takip Etmek – “Kişi bul” özelliği, kullanıcıların arkadaşlarını bulmalarına ve diğer kişileri takip etmelerine yardımcı olan, artık Twitter’da “Kimi Takip Etmeli” olarak işaretlenmiş bir işlevdir. Tıklayın Kimi takip etmeli insanları bulmaya başlamak için Twitter ana sayfanızın en üstünde. Bu makale, Twitter’da ünlülerin nasıl bulunacağını açıklar.

Takip et, Takipçi – Twitter’da birini takip etmek onun tweet’lerine veya mesajlarına abone olmak demektir. Takipçi, başka bir kişinin tweet’lerini takip eden veya abone olan kişidir. Twitter takipçileri için bu kılavuzda daha fazla bilgi edinin.

Kullanıcı adı – Twitter kullanıcı adı, Twitter kullanan herhangi biri tarafından seçilen bir kullanıcı adıdır ve 15 karakterden daha az karakter içermelidir – bu herhangi bir zamanda değiştirilebilir. Her Twitter kullanıcı adının, twitter.com’dan sonra eklenen benzersiz bir URL’si vardır. Örnek: http://twitter.com/username.

Başlık etiketi – Bir Twitter hashtag’i, başında # sembolü bulunan bir konuya, anahtar kelimeye veya ifadeye atıfta bulunur. Bir örnek, # skydivinglessons. Hashtag’ler, Twitter’daki mesajları kategorilere ayırmak için kullanılır. Twitter’da hashtag kullanma hakkında bir hashtag tanımı veya daha fazlasını okuyun.

Listeler – Twitter listeleri, herkesin oluşturabileceği Twitter hesapları veya kullanıcı adları koleksiyonlarıdır. İnsanlar tek bir tıklama ile bir Twitter listesini takip edebilir ve o listedeki herkesin gönderdiği tüm tweetlerin akışını görebilir. Bu eğitim, Twitter listelerinin nasıl kullanılacağını açıklar.

Anma – Bahsetme, herhangi bir Twitter kullanıcısına @ sembolünü tutamaçlarının veya kullanıcı adlarının önüne yerleştirerek referans içeren bir tweet’e atıfta bulunur. (Örnek: @ kullanıcıadı.) Twitter, mesaja @ sembolü eklendiğinde kullanıcıların bahsettiği noktaları izler.

Değiştirilmiş Tweet veya MT veya MRT. Bu temelde orijinalinden değiştirilmiş bir retweet. Bazen yeniden tweet ederken, insanlar kendi yorumlarını eklerken sığdırmak için orijinal tweet’i kısaltmak zorunda kalırlar, böylece orijinali keserler ve değişikliği belirtmek için MT veya MRT eklerler.

Sessiz: Twitter sessize alma düğmesi farklı bir şey yapar, ancak bir bloğa biraz benzer. Kullanıcıların belirli kullanıcılardan gelen tweet’leri engellemesini sağlarken onlardan gelen mesajları veya @bahsetmeleri görüntülemeye devam edebilir.

Profil – Bir Twitter profili, belirli bir kullanıcıyla ilgili bilgileri görüntüleyen sayfadır.

Tanıtılan Tweetler – Tanıtılan tweetler, şirketlerin veya işletmelerin, Twitter’ın arama sonuçlarının en üstünde görünmesi için tanıtmak için ödediği Twitter mesajlarıdır.

Yanıtla, @Reply – Twitter’da yanıt, başka bir tweet’te görünen “yanıtla” düğmesine tıklanarak gönderilen ve böylece iki tweet’i birbirine bağlayan doğrudan bir tweet’tir. Cevap tweetleri her zaman “@ kullanıcıadı” ile başlar.

Retweet – Bir retweet (isim), Twitter’da birisi tarafından iletilen veya “yeniden gönderilen”, ancak orijinal olarak başka biri tarafından yazılan ve gönderilen bir tweet anlamına gelir. Retweet (fiil), bir başkasının tweetini takipçilerinize göndermek anlamına gelir. Retweetleme, Twitter’da yaygın bir etkinliktir ve bireysel tweetlerin popülerliğini yansıtır. Retweet nasıl yapılır.

RT – RT, bir kod olarak kullanılan ve başkalarına bunun bir retweet olduğunu söylemek için yeniden gönderilen bir mesaja eklenen “retweet” için bir kısaltmadır. Retweet tanımı hakkında daha fazla bilgi.

Kısa kod – Twitter’da kısa kod, insanların cep telefonlarında SMS metin mesajlarıyla tweet göndermek ve almak için kullandıkları 5 haneli bir telefon numarasını ifade eder. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde kod 40404’tür.

Alt tweet / alt tweet oluşturma – Alt tweet, belirli bir kişi hakkında yazılmış, ancak o kişiden doğrudan bahsetmeyen bir tweet’e atıfta bulunur. Genellikle başkaları için şifreli, ancak hakkında olduğu kişi ve onları iyi tanıyan kişiler tarafından anlaşılır.

TBT veya Gerileme Perşembe – TBT, Twitter’da ve insanların geçmiş yıllardan fotoğrafları ve diğer bilgileri paylaşarak geçmişi hatırlamak için kullandıkları diğer sosyal ağlarda popüler bir hashtag’dir (Gerileme Perşembe anlamına gelir).

Zaman çizelgesi – Bir Twitter zaman çizelgesi, dinamik olarak güncellenen ve en son en üstte görünen tweet’lerin listesidir. Her kullanıcının takip ettiği kişilerin Twitter ana sayfasında görünen bir tweet zaman çizelgesi vardır. Orada görünen tweet listesine “ev zaman çizelgesi” denir. Bu Twitter zaman çizelgesi açıklayıcıda veya Twitter zaman çizelgesi araçlarıyla ilgili bu öğreticide daha fazla bilgi edinin.

En İyi Tweetler – En iyi tweetler, Twitter’ın gizli bir algoritmaya dayalı olarak her an en popüler olduğunu düşündüğü tweetlerdir. Twitter bunları, “birçok insanın etkileşimde bulunduğu ve retweetler, yanıtlar ve daha fazlası aracılığıyla paylaştığı” mesajlar olarak tanımlıyor. En iyi tweet’ler Twitter kullanıcı adı @toptweets altında görüntülenir.

Tos – Twitter Hizmet Şartları veya Hizmet Şartları, Twitter’da bir hesap oluştururken her kullanıcının kabul etmesi gereken yasal bir belgedir. Sosyal mesajlaşma hizmetindeki kullanıcılar için hakları ve sorumlulukları ana hatlarıyla belirtir.

Yükselen Konu – Twitter’da trend olan konular, herhangi bir anda en popüler kabul edilen, insanların tweetledikleri konulardır. Twitter ana sayfanızın sağ tarafında görünürler. Resmi “trend konular” listesine ek olarak, Twitter’daki en popüler anahtar kelimeleri ve hashtag’leri izlemek için birçok üçüncü taraf araç mevcuttur.

Tweep – Tweep, en gerçek anlamıyla Twitter’da bir takipçi anlamına gelir. Aynı zamanda birbirini takip eden insan gruplarına atıfta bulunmak için de kullanılır. Ve bazen tweep, Twitter’daki yeni başlayanlara atıfta bulunabilir.

Cıvıldamak – Tweet (isim), Twitter’da 280 veya daha az karakter içeren, gönderi veya güncelleme olarak da adlandırılan bir mesajdır. Tweet (fiil), Twitter üzerinden bir tweet (AKA gönderisi, güncelleme, mesaj) göndermek anlamına gelir.

Tweet Düğmesi – Tweet düğmeleri, herhangi bir web sitesine ekleyebileceğiniz, başkalarının düğmeyi tıklatmasına ve o siteye bağlantı içeren bir tweet’i otomatik olarak göndermesine olanak tanıyan düğmelerdir.

Twitterati – Twitterati, Twitter’daki popüler kullanıcılar, genellikle büyük takipçi gruplarına sahip ve iyi tanınan kişiler için kullanılan bir argo.

Twitterer – Twitterer, Twitter kullanan kişidir.

Twitosfer – Twitosphere (bazen “Twittosphere” veya hatta “Twittersphere” olarak yazılır) tweet atan kişilerdir.

Twitterverse – Twitterverse, Twitter ve evrenin bir karışımıdır. Tüm kullanıcıları, tweet’leri ve kültürel kuralları da dahil olmak üzere Twitter’ın tüm evrenini ifade eder.

Takibi Bırak veya Takibi Bırak – Twitter’da takip etmemek, başka bir kişinin tweet’lerine abone olmayı veya takip etmeyi bırakmak anlamına gelir. İnsanları takip etmemek için üzerine tıklayın. takip etme takipçilerinizin listesini görmek için ana sayfanızda. Sonra fareyle üzerine gel Takip etme herhangi bir kullanıcının adının sağında ve kamışı tıklayın Takibi bırak buton.

Kullanıcı adı, İşleyici – Bir Twitter kullanıcı adı, Twitter tanıtıcısı ile aynı şeydir. Bu, her kişinin Twitter’ı kullanmak için seçtiği addır ve 15’ten az karakter içermelidir. Her Twitter kullanıcı adının, kullanıcı adı twitter.com’dan sonra eklenen benzersiz bir URL’si vardır. Örnek: http://twitter.com/username.

Onaylanmış Hesap – Doğrulandı, Twitter’ın sahibinin kimliğini onayladığı hesaplar için kullandığı, kullanıcının iddia ettiği kişi olduğu ifadesidir. Doğrulanmış hesaplar, profil sayfalarında mavi bir onay işareti rozeti ile işaretlenir. Birçoğu ünlülere, politikacılara, medya kişiliklerine ve tanınmış şirketlere aittir.

WCW – #WCE, Twitter’da ve diğer sosyal ağlarda “kadınlar çarşambayı eziyor” anlamına gelen popüler bir hashtagdir ve insanların sevdikleri veya hayran oldukları kadınların fotoğraflarını paylaştıkları bir mem anlamına gelir.