Skip to content

Twitter için En İyi URL Kısaltıcı nedir?

20 de Haziran de 2021

Twitter karakter sınırını 140 karakterden 280 karaktere iki katına çıkarmış olsa da, birçok insan açıklamalarını genişletilmiş boyut sınırına sığdırmakta zorlanıyor. Geçmişte olduğu gibi, değerli karakter önbelleklerinden birkaçını kurtarmak için URL kısaltıcıları ve hashtag’leri kullanırlar.

Twitter’ın Bağlantı Hizmeti

TimeStopper/Getty Images
Twitter için en iyi URL kısaltıcı, Twitter’da yerleşik olandır. URL’leri izlemeniz gerekmiyorsa, URL’yi küçültmek için harici bir web sitesine gitmeniz gerekmez. Bir tweet’e veya doğrudan mesaja bir URL yapıştırdığınızda, Twitter bunu otomatik olarak bir http://t.co bağlantısına kısaltır. Kısaltılmış t.co bağlantısını alan herkes, hedef URL’ye gitmek için bunu kullanabilir. Gönderdiğiniz bir sitenin URL’si muhtemelen kötü amaçlı olarak işaretlenirse, Twitter bir uyarı oluşturur. Twitter’ın bağlantı hizmetinden çıkamazsınız. Ancak, bağlantıları kısaltmak, Twitter’da yayınlamak ve sağladıkları izleme ölçümlerini her zamanki gibi takip etmek için başka bir URL kısaltıcı kullanabilirsiniz. Bit.ly, bu tür uyumlu bir URL kısaltma hizmetidir, ancak başkaları da var.

biraz

Bitly, URL’lerinizi izlemenize izin veren ilk URL kısaltıcılardan biriydi ve son derece popüler olmaya devam ediyor. Yalnızca hızlı bir kısa bağlantıya ihtiyacınız varsa, sağlanan alana bir URL yapıştırın ve görünen sonucu kopyalayın. Harf ve rakamların rastgele bir karışımı olmayan özel URL’ler oluşturmak da mümkündür. Bitly ile analitiği takip edebilir ve performansı gerçek zamanlı olarak ölçebilirsiniz. Temel Bitly hizmeti ücretsizdir, ancak ücretli bir Enterprise sürümü mevcuttur.

TinyURL

TinyURL, Twitter için orijinal URL kısaltıcılardan bir diğeridir. Web sitesi, başlatıldığı zamanki kadar basit, ancak işi yapıyor. Küçük bir URL oluşturmanın en basit yolunu mu istiyorsunuz? Budur. TinyURL, e-posta gönderilerinde kopmayan ve asla süresi dolmayan kısa bir bağlantıyı garanti eder. Sadece siteye gidin ve URL’yi yapıştırın, kullanmak istiyorsanız özel bir takma ad ekleyin ve ortaya çıkan küçük URL bağlantısını kopyalayın. TinyURL ücretsiz ve anonimdir, ancak kısaltılmış URL’niz hakkında herhangi bir rapor veya analiz oluşturmaz.

Ow.ly

Ow.ly URL kısaltıcı eskiden herkesin erişebildiği ücretsiz bir hizmetti, ancak şimdi popüler sosyal medya yönetim aracı olan Hootsuite’e dahil edildi. Hootsuite ile birlikte geldiği için, bağlantıları sosyal medya gönderilerinize kolayca entegre edebilirsiniz. Ow.ly’yi kullanmak için bir Hootsuite hesabına ihtiyacınız var, ancak Hootsuite’in ücretsiz sürümü, URL kısaltıcıya sınırsız erişim sunuyor.

Tampon

Buff.ly, başka bir sosyal medya yönetim platformu olan Buffer’a dahil edilmiştir. Gönderilerinizi Buffer aracılığıyla önceden ayarladığınız zamanlarda dışarı çıkacak şekilde planlayabilirsiniz. Buffer gibi bir hizmet kullanmanın yararı, gönderi paylaşamayacak kadar meşgul olduğunuzda bile beslemenizi dolu tutabilmektir. Doğrudan Buffer’da sosyal medya gönderilerinde ve e-postalarda kullanabileceğiniz özel kısaltılmış URL’ler oluşturun. Buffer’ın birkaç ücrete dayalı planı olmasına rağmen, başlamanız için sınırlı bir ücretsiz plan sunar.