Skip to content

Twitter Liderliği: Bir Noah Glass Biyografisi

11 de Mayıs de 2021

Twitter’ı ilk olarak “Twitter” olarak adlandıran kişi bugünlerde milyonlarca dolar kazanıyor olmalı, değil mi? Çok değil. Hizmetin kurucusunun ayrılmaz bir parçası olan ve dünyanın en ünlü şirket isimlerinden birini bulan Noah Glass (@noah), uzun zaman önce görevden alındı. Twitter hikayesi gelişigüzel bir yaratılış efsanesi olarak anlatıldığında, adı genellikle dışarıda bırakılır. Peki nedir gerçek hikaye?

Noah Glass Kimdir?

Glass, Industrial Light and Magic’te çalıştıktan sonra, Twitter ile beklenmedik bir köprü oluşturan başarısız podcasting şirketi Odeo’nun kurucu ortaklarından biriydi. Odeo CEO’su Ev Williams, Glass’ı sosyal mesajlaşma projesinden sorumlu tuttu Jack Dorsey ve Biz Stone, gebe kalmada etkili oldu. Glass, Twitter’ın potansiyeline gerçek bir inanan olarak görevi büyük bir tutkuyla üstlendi. Ancak 2006’da sosyal medya platformu başladığında Williams onu kovdu. Dorsey’in, Glass’ın işten çıkarılması konusunda Williams’a başvurduğu bildirildi, ancak Williams ve Glass arasındaki çalışma ilişkisi, kişilik ve çalışma tarzındaki farklılıklar nedeniyle gerginleşmişti. Nick Bilton’ın şiddetle tavsiye ettiği kitabında Twitter’ın ilk günlerinin tam tarihini okuyun Twitter Kuluçka.

Dorsey Ne Dedi

Dorsey’in mükemmel bir 2013 profilinde DT Max şunları yazdı:

Sonunda Glass’ı kovma kararı verildi. Bilton, Dorsey’in Glass zorlanmadıkça istifa etmekle tehdit ettiğini bildirdi. Dorsey aksini söylüyor: ‘Ültimatom vermedim. … o kaldıraca sahip değildim. Ev kararını verdi. ‘ Dorsey’in hatırladığı gibi, ‘Ev bana “Noah’ı bırakmalı mıyız?” Diye sordu. Ve ben, “Şu anki haliyle onunla çalışabileceğimi sanmıyorum.” Dedim. Zachary, Williams’ın Glass’ı ‘kimse onunla uğraşmak istemediği için ateşleyeceğini’ duyurduğunu hatırlıyor.

Sonraki yıllarda Glass’ın hisse senedi ve az miktarda nakit para ile geri döndüğünü gördü, ancak Twitter büyüdükçe pek bir şey olmadı.

Noah Glass Ne Dedi

Glass söyledi Business Insider:

Büyük bir aşk emeği ve onu yaratmak için muazzam bir emek olduğu için başlangıçta bazı açılardan uğraşması zor olan hikayede ben değildim. Bir şeyi yaratmak, onu dünyaya getirmek. Bu bir ton çaba ve bir ton enerjiydi.

Hikayeye dahil edilmemek ilk başta yutmak zordu ama ürüne ne olduğunu anladığımda, yaratılmasına yardım ettiğim bu şey benimle ilgili değil. Mesele kendisiyle ilgili. Twitter bir fenomen ve çok faydalı bir araçtır ve inanılmaz derecede yararlıdır ve birçok insana yardımcı olur. Hikayenin benimle ilgili olmadığını anladım. Sorun yok.

“Ben olmadan Twitter’ın var olmayacağını biliyorum. Büyük ölçüde.”

Bu yinelemek istediğim bir şey – hikayenin tamamını aramaya çalışıyorsunuz. Bazı insanlar itibar kazandı, bazıları almadı. Gerçek şu ki, bu bir grup çalışmasıydı. İçine fikir koyan bir sürü insan vardı ve bu insan grubu olmadan yapılamazdı. Kredi alan veya almayan bireyler olsun ya da olmasın, bu tamamen alakasız olabilir. Bir işbirliğiydi. Ve neredeyse zorunlu olarak ortaya çıkan bir işbirliğiydi.

Twitter’ı kendim oluşturmadım. Sohbetlerden çıktı. Ben olmadan Twitter’ın var olmayacağını biliyorum. Büyük bir şekilde. Ama aynısı Jack olmadan da geçerli. Ve bir dereceye kadar, Ev olmadan doğrudur. Ev karıştı.

Biz, Ev’den daha fazlasıyla ilgiliydi. Ev, bunun yaratılması ve başlatılması için hiç yer almadı. O gelirdi ve ara sıra konuşurduk. Sanırım çoğu zaman Odeo’yu geri alma fikri üzerinde çalışıyordu. Twitter’da çok yoğun çalışıyordum.

Noah Glass Bugün

Noah Glass bugün ailesiyle birlikte San Francisco’da yaşıyor. Şu anda “ete kemiğe bürünürse büyük bir şey olabilecek projeler” üzerinde çalışıyor. Business Insider. Biyografisinde “Bunu ben başlattım” yazan Twitter hesabı Eylül 2013’ten beri güncellenmedi. Son Tweeti mi?

Twitter ekibine bol şans diliyorum ve bu önemli iletişim aracını geliştirmeye devam etmede başarılı olacaklarına güveniyorum.

Williams, 2011’de Glass’ın katkılarını kabul etmek için Twitter’a gitti:

@Noah’ın Twitter’daki erken rolü için hiçbir zaman yeterince övgü alamadığı doğru. Ayrıca harika bir isim buldu.