Skip to content

Twitter Makaleleri Kişisel Bloglamayı Canlandırabilir

12 de Eylül de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • Twitter Makaleleri, takipçilerinize uzun biçimli yazılar yayınlamanın bir yolu olabilir.
  • Kişisel bloglar büyük bir geri dönüş yapabilir.
  • Bloglar daha iyi sohbetlere izin verir ve çok ihtiyaç duyulan bağlamı ekler.

Twitter’ın planlanan yeni Twitter Makaleleri özelliği kişisel bloglamanın yeniden doğuşu anlamına gelebilir. Twitter’ın 140 karakterlik sınırı muhtemelen platformu gezegen çapındaki başarısına iten şeydi. 2017’de bu sınır iki katına çıkarak 280 karaktere yükseldiğinde bile formülü bozmadı. Ardından Twitter’dan Evan Williams, daha uzun makaleler için bir tür Twitter olmayı vaat eden Medium’u başlattı. Ancak bu, ne Twitter’ın ne de William’ın ilk yayıncılık başarısı olan Blogger’ın teknolojisine gerçekten ulaşmadı. Yine de Twitter Makaleleri, o ilk günlerden beri kimsenin yapmadığını yapabilir – kişisel blog yazmayı bir şey olarak yeniden başlatın. Sosyal medyanın kralı Robert Stern, “Bu, uzun süreli yazma için ezber bozan bir şey. Artık Twitter, etkileşimli bir platform olarak kullanılabilir ve orada hesapları olan okuyucularla gerçek zamanlı olarak içerik paylaşma yeteneğine sahiptir.” Lifewire’a e-posta yoluyla söyledi. “Bu, yayınınız yayınlanmadan önce abonelere veya takipçilere ihtiyaç duyduğunuz bloglar/web siteleri tarafından daha önce sınırlı olan birçok fırsatın kapısını aralayacaktır. Artık herkes fikirlerini/yeniliklerini/görüşlerini yayınlayabilir ve benzer düşünen ve benzer şekilde ilgilenen insanları bulabilir.”

Kişisel Bloglamanın Düşüşü

Facebook ve Twitter devralmadan önce internette bir şeyler paylaşmak istiyorsanız, bir web sitesi yapmanız gerekir. Sonra birkaç erken sosyal ağdan geçtik, ancak bir trend göze çarpıyordu: Blog yazmak. Bir LiveJournal, bir Blogger blogu, hatta bir WordPress sitesi olabilirdi, ancak fikir aynıydı. Bir şey hakkında yazardınız – herhangi bir şey – ve insanlar kendi bloglarına yazarak veya sizinki hakkında yorum yaparak yanıt verirdi. “Artık herkes fikirlerini/yeniliklerini/görüşlerini yayınlayabilir ve benzer düşünen ve benzer şekilde ilgilenen insanları bulabilir.” Bu, bazı harika sohbetlere yol açtı ve bu konuşmalar yayıldığı ve daha yavaş bir hızda gerçekleştiği için, Twitter’ın ultra hızlı temposunun asla sahip olamayacağı bir şeye sahiptiler: bağlam. Bloglar, konuşmaların gelişmesini sağlayan daha geniş ve açık bir ekosistemin parçasıydı. Öte yandan Twitter, neredeyse bağlamdan bağımsızdır ve tek bir tweet herhangi bir anlam ifade etmek için havaya uçurulabilir. Ve blog gönderileri, siz daha görmeden yayınınızın alt kısmından kaybolan bir tweet’ten çok daha uzun süre kalır. Medium, herkesin daha uzun makaleler yazabileceği bir yer yapma konusunda iyi bir bıçaktı ve şimdi bir haber bülteni ve ersatz blog platformu olarak olgunlaştı. Ama asla Twitter gibi yükselmedi.

Twitter Makaleleri

Twitter Makaleleri, takipçilerinize uzun biçimli makaleler yayınlamanın bir yolu olduğu ortaya çıkarsa, işleri gerçekten sarsabilir. Birkaç bin takipçiniz varsa, bu blogunuz için anlık bir hedef kitledir. Elbette, tüm blog makalelerinize Twitter’a bir bağlantı gönderebilirsiniz, ancak muhtemelen Twitter her şeyi tek bir yerde tutacaktır. Ve öldürücü özellik, okuyucuların makaleleriniz hakkında Twitter’da yorum yapabilmesidir. Her şey nasıl çalıştığına bağlı. Twitter Makaleleri, Instagram Hikayeleri’nin akışınızın en üstünde kalması gibi, etrafta dolaşmak için tasarlandıysa, o zaman faydalı olabilir. Ancak tweet’lerle aynı geçici zaman çizelgesinde yaşıyorsa, uzun bir gönderi yazmak için tüm bu ekstra çaba boşa gidecektir.

Papağan ve orman temalı duvar kağıdıyla kaplı bir duvara #tweettweet yazan bir neon tabela.

“Twitter’da yayınlanırsa, trend olan bir konuya dayalı zamana duyarlı bir hikaye veya haber parçası büyük bir izleyici kitlesi çekecektir, ancak trend ilgiyi kaybettiğinde, Twitter’da yayınlanan herhangi bir özellik arka planda kaybolacaktır.” John DiBella, Lifewire’a e-posta yoluyla söyledi. “Ancak aynı özellik WordPress’te yayınlanmışsa, sitenin ana sayfasına sabitlenebilir veya yapıştırılabilir, bu da bulmayı çok daha kolay hale getirir.” Bunu doğru oynarsa, Twitter kişisel bloglamayı geri getirebilecek ve hatta WordPress ve Medium’un yerini alacak bir konumda olabilir. Zaten yorum ve konuşma kısmı dikilmiş durumda. Bu daha uzun makalelerin yalnızca bir zaman çizelgesinin parçası olarak değil, daha geniş web’de yaşamasına izin vermelidir. Bunu yapmak, yenilmesi zor olacak muhteşem bir erişim, bağlam ve etkileşim kombinasyonu yaratabilir.