Skip to content

Twitter Nedir ve Nasıl Çalışır?

19 de Mayıs de 2021

Twitter, insanların tweet adı verilen kısa mesajlarla iletişim kurduğu çevrimiçi bir haber ve sosyal ağ sitesidir. Tweeting, sözlerinizin izleyicilerinizden biri için yararlı ve ilginç olması umuduyla, Twitter’da sizi takip eden herkese kısa mesajlar göndermektir. Twitter ve tweetlemenin başka bir açıklaması mikroblog olabilir. Bazı insanlar Twitter’ı çevrimiçi olarak ilginç insanları ve şirketleri keşfetmek için kullanıyor ve tweet’lerini takip etmeyi seçiyor.

Twitter Neden Bu Kadar Popüler?

Twitter’ın büyük çekiciliği, ne kadar tarama dostu olduğu. Yüzlerce ilgi çekici Twitter kullanıcısını takip edebilir ve içeriklerini bir bakışta okuyabilirsiniz; bu, modern dikkat eksikliği dünyamız için idealdir.

Emilie Dunphy / Lifewire
Twitter, her şeyi taramaya uygun tutmak için amaca yönelik bir mesaj boyutu kısıtlaması kullanır: her mikroblog tweet girişi 280 karakter veya daha azıyla sınırlıdır. Bu boyut sınırı, tweetlerin taranmasını ve yazılmasını zorlaştıran odaklanmış ve akıllıca dil kullanımını teşvik eder. Bu boyut kısıtlaması Twitter’ı popüler bir sosyal araç haline getirdi.

Twitter Nasıl Çalışır?

Twitter, yayıncı veya alıcı olarak kullanımı kolaydır. Ücretsiz bir hesap ve Twitter adı ile katılıyorsunuz. Ardından günlük, saatlik veya istediğiniz sıklıkta yayın (tweet) gönderirsiniz. Şuraya git Ne oluyor profil resminizin yanındaki kutuya 280 veya daha az karakter yazın ve tıklayın Cıvıldamak. Sizi takip eden insanlar ve muhtemelen takip etmeyenler tweetinizi görecek.

Twitter'ın Keşfedin sayfası.

Tanıdığınız kişileri sizi takip etmeye ve tweet’lerinizi Twitter akışlarında almaya teşvik edin. Yavaş bir takipçi kitlesi oluşturmak için arkadaşlarınızın Twitter’da olduğunuzu bilmelerini sağlayın. İnsanlar sizi takip ettiğinde, Twitter görgü kuralları sizden onları takip etmenizi ister. Twitter beslemelerini almak için ilginç birini bulun (ünlüler dahil) ve basın Takip et tweet’lerine abone olmak için. Tweetleri o kadar ilginç değilse, her zaman onları takip etmeyi bırakabilirsiniz. İnsanlar yayınladıkça sürekli değişen Twitter beslemenizi okumak için gece veya gündüz Twitter.com’da hesabınıza gidin. Twitter bu kadar basit.

İnsanlar Neden Tweet’liyor?

İnsanlar her türlü nedenden ötürü tweet gönderiyor: kibir, ilgi, web sayfalarının utanmadan kendi kendini tanıtması veya saf can sıkıntısı. Tweeter’ların büyük çoğunluğu eğlence amaçlı mikroblog. Bu dünyaya haykırmak ve kaç kişinin tweetlerini okuduğunu görmek için bir fırsat. Bununla birlikte, artan sayıda Twitter kullanıcısı yararlı içerik gönderiyor ve bu, Twitter’ın gerçek değeridir. Arkadaşlardan, aileden, akademisyenlerden, haber muhabirlerinden ve uzmanlardan hızlı güncellemeler akışı sağlar. İnsanları, günleriyle ilgili ilginç buldukları bir şeyi açıklayarak ve paylaşarak amatör gazeteciler olmaları için güçlendirir. Twitter’da çok fazla saçmalık var, ancak aynı zamanda yararlı haberler ve bilgili içerikler de var. Orada hangi içeriğin izlenmeye değer olduğuna kendiniz karar vermelisiniz.

Amatör Haber Raporlama Biçimi Olarak Twitter

Diğer şeylerin yanı sıra Twitter, dünyayı başka birinin gözünden öğrenmenin bir yoludur. Şehirleri sular altında kaldıkça Tayland’daki insanlardan tweet’ler gelebilir. Afganistan’daki asker kuzenin savaş deneyimlerini anlatabilir; Avrupa’daki seyahat eden kız kardeşiniz günlük keşiflerini paylaşıyor veya bir rugby arkadaşı Rugby Dünya Kupası’ndan tweet atabilir. Bu mikroblogların hepsi kendi tarzlarında mini gazetecilerdir ve Twitter onlara dizüstü bilgisayarlarından ve akıllı telefonlarından sürekli bir güncelleme akışı göndermeleri için bir platform sağlar.

Pazarlama Aracı olarak Twitter

Binlerce insan işe alma hizmetlerinin, danışmanlık şirketlerinin ve perakende satış mağazalarının reklamını Twitter kullanarak yapıyor ve işe yarıyor. Modern internet meraklısı kullanıcı televizyon reklamlarından bıktı. İnsanlar hızlı, daha az müdahaleci ve istedikleri zaman açılıp kapatılabilen reklamları tercih ederler. Twitter tam olarak budur; tweet atmanın nüanslarının nasıl çalıştığını öğrendiğinizde, Twitter kullanarak iyi reklam sonuçları elde edebilirsiniz.

Sosyal Mesajlaşma Aracı olarak Twitter

Evet, Twitter sosyal medyadır, ancak anlık mesajlaşmadan daha fazlasıdır. Twitter, dünyanın her yerinden ilginç insanları keşfetmekle ilgilidir. Aynı zamanda, sizinle ve işinizle veya hobilerinizle ilgilenen insanları takip etmek ve ardından bu takipçilere her gün bir miktar bilgi değeri sağlamakla ilgili olabilir.

Ünlüler Twitter’ı Neden Seviyor?

Twitter hem kişisel hem de hızlı olduğu için en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri haline geldi. Ünlüler, hayranlarıyla kişisel bir bağ kurmak için Twitter’ı kullanıyor. Katy Perry, Ellen DeGeneres ve Başkan Trump, ünlü Twitter kullanıcılarından bazıları. Günlük güncellemeleri, takipçileriyle, reklamcılık açısından güçlü ve aynı zamanda ünlüleri takip eden insanlar için çekici ve motive edici bir bağlılık duygusu besliyor.

Twitter Birçok Farklı Şeydir

Twitter, anlık mesajlaşma, blog yazma ve mesajlaşmanın bir karışımıdır, ancak özlü içeriğe ve geniş bir kitleye sahiptir. Kendinizi söyleyecek bir şeyle biraz yazar olmak istiyorsanız, Twitter keşfetmeye değer bir kanaldır. Yazmaktan hoşlanmıyorsanız, ancak bir ünlüyü, belirli bir hobi konusunu veya hatta uzun süredir kayıp bir kuzenini merak ediyorsanız, Twitter bu kişi veya konuyla bağlantı kurmanın bir yoludur.