Skip to content

Twitter’da Hashtag Nedir?

27 de Mayıs de 2021

Bir hashtag, hemen önünde kare işareti (#) bulunan, bir konuyu veya temayı tanımlamak için kullanılan bir anahtar kelime veya tümceciktir. Hashtag’ler, ilginizi çeken konuları bulmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, “köpekler” bir hashtag olabilir ve “border collie köpek yavrusu eğitimi” de olabilir. Biri geniş bir konu, diğeri ise özel bir cümle. Bir hashtag oluşturmak için, kelime veya kelime öbeğinin önüne pound işaretini (#) yazın ve boşluk veya noktalama işareti kullanmayın (bir cümlede birden fazla kelime kullansanız bile). Yani, # Köpekler ve #BorderColliePuppyTraining bu ifadelerin hashtag versiyonlarıdır.

Getty Images
Bir hashtag, tweet attığınızda otomatik olarak tıklanabilir bir bağlantıya dönüşür. Hashtag’i gören herkes, hashtag’i içeren son tweetlerin beslemesini içeren bir sayfaya gitmek için tıklayabilir. Twitter kullanıcıları, tweet’lerine onları kategorize etmek ve diğer kullanıcıların belirli bir konu veya tema hakkında tweetleri bulmasını ve takip etmesini kolaylaştırmak için hashtagler koyarlar.

Twitter En İyi Hashtag Uygulamaları

Hashtag kullanmak harika. Yine de, trendde yeniyseniz hata yapmak kolay olabilir. Unutulmaması gereken bazı noktalar şunlardır:

  • Belirli bir konuya odaklanmak için belirli kelime öbeği hashtag’leri kullanın: Bir hashtag ile çok genişleme # Köpekler sana istediğin nişanı vermeyebilir. Gibi bir hashtag #BorderColliePuppyEğitim daha az alakasız tweet içerebilir ve bu belirli konuyu tweetleyen veya arayan daha iyi hedeflenmiş kullanıcıları ortaya çıkarabilir.
  • Tek bir tweet’te çok fazla hashtag kullanmaktan kaçının: Tweet atılacak yalnızca 280 karakterle, birden fazla hashtag’i bir tweet’e sıkıştırmak, gerçek mesajınız için daha az yer bırakır ve spam gibi görünür. En fazla 1 ila 2 hashtag’e yapıştırın.
  • Hashtaglerinizi tweetlediğiniz şeyle alakalı tutun: Kardashians veya Justin Bieber hakkında tweet atıyorsanız, # Köpekler veya #BorderColliePuppyTraining alakalı olmadığı sürece. Takipçilerinizi etkilemek istiyorsanız tweet’lerinizin ve hashtag’lerinizin içeriğe sahip olduğundan emin olun.
  • Yer kazanmak için tweetlerinizdeki mevcut kelimeleri etiketleyin: Köpekler hakkında tweet atıyorsanız ve tweet metninizde “köpekler” kelimesinden bahsediyorsanız, tweet’inizin başına veya sonuna #dogs eklemeyin. Basit tutmak ve değerli karakter alanından tasarruf etmek için tweet içindeki kelimeye bir kare işareti ekleyin.
  • Sıcak ve güncel hashtag’leri bulmak için Twitter trend konularını kullanın: Twitter.com’daki ana sayfa beslemenizin sağ kenar çubuğunda veya Twitter mobil uygulamasının arama sekmesinde “Sizin için trendler” listesi görünür. Coğrafi konumunuza göre hashtag’lerin ve normal ifadelerin bir karışımı olan trend konuların bir listesini içerir. Ayrıca seçebilirsiniz #Keşfetmek Diğer trend olan hashtag’leri görmek için web’de Twitter’ı kullanırken sağdaki bölmede. Şu anda gerçekleşen konuşmalara girmek için bunları kullanın.

Web'de Twitter'da sizin için # Keşfedin ve Trendler

Twitter’da hashtag’leri görmeye ve kullanmaya alıştığınızda, onlarsız nasıl yaşadığınızı merak edeceksiniz. Bu, yakın zamanda kaybolmayacak büyük bir sosyal medya trendi!