Skip to content

Twitter’da Nasıl Cevap Verilir?

19 de Haziran de 2021

@Yanıt, Twitter’ı ilk kullanmaya başladıklarında birçok insanın kafasını karıştırır, özellikle de yanıtı kimin görebileceğini ve nerede göründüğünü doğru tutmak zor olduğu için.

Twitter Yanıtı Nedir?

Twitter Yanıtı, başka bir tweet’e doğrudan yanıt olarak gönderilen bir tweet’tir. Birine tweet göndermekle aynı şey değil. Bir Tweet’e şu şekilde yanıt verilir:

  1. Yanıtlamak istediğiniz tweet’e gidin ve yanıtla altındaki düğme (bir sohbet balonu gibi görünüyor).

  2. Yeni bir mesaj penceresi belirir. Cevabınızı kutuya yazın.

    Twitter'da bir cevap

  3. Seç yanıtla göndermek.

    Twitter'daki Yanıtla düğmesi

Mesajınız, yanıtladığınız tweet’e otomatik olarak bağlanır, böylece başka biri tweet’inizi okuduğunda, ileti dizisini genişletebilir ve orijinal mesajı görebilir.

Her Twitter @ Yanıtını Kim Görür?

Gönderdiğiniz @Reply mesajını herkes görmez, belki de onu gönderdiğiniz kişi bile görmez. Yanıt verdiğiniz kişi, yanıtınız ana sayfa tweet zaman çizelgesinde gösterilmeden önce sizi takip etmelidir. Sizi takip etmezlerse, yalnızca Bildirimler sekmesinde, her Twitter kullanıcısının sahip olduğu, kullanıcı adından veya kullanıcı adından bahseden Tweetler içeren özel bir sayfada görünür. Yine de herkes Mentions sekmesini düzenli olarak kontrol etmez, bu nedenle bu mesajları gözden kaçırmak kolaydır. Aynısı, size yönlendirilebilecek Twitter yanıtları için de geçerlidir. Başka bir kullanıcı tweetlerinizden birine yanıt verirse, @ Yanıt mesajı yalnızca o göndereni takip ederseniz ana sayfa tweet zaman akışınızda görünür. Değilse, yalnızca Bildirimler sayfanızda görünür. @Reply tweet’i herkese açıktır ve diğer Twitter kullanıcıları, gönderenin profil sayfasını ziyaret ederlerse ve gönderildikten sonra tweet’lerini görüntülerlerse bunu görebilirler.

Twitter'ın mavi kuşuna benzeyen el tutma logosu.

Amanda Rohde / Getty Images
Takipçilerinize gelince, @ Reply mesajınız, yalnızca yanıtı gönderdiğiniz kişiyi takip etmeleri durumunda tweet zaman çizelgelerinde görünür. Sizi takip ederlerse ancak yanıtladığınız kişiyi takip etmezlerse, yanıt tweet’inizi görmezler. Bu pek çok kişi tarafından anlaşılmıyor çünkü Twitter normalde böyle çalışmıyor. Takipçileriniz genellikle tüm tweetlerinizi görür. Bu nedenle, Twitter yanıtla düğmesine tıklayarak herkese açık bir tweet gönderdiğinizde, takipçileriniz tweet’ine yanıt verdiğiniz kişiyi takip etmedikçe bunu görmezler. Bazı insanların Twitter’ın nüansları karşısında hayal kırıklığına uğramasının bir nedeni de budur. Tüm takipçilerinizin Twitter yanıtınızı görmesini istiyorsanız, kullanabileceğiniz küçük bir numara var. Yanıtınızın başında @ simgesinin önüne nokta koyun. Bu nedenle, örneğin davidbarthelmer adlı bir Twitter kullanıcısına yanıt gönderirseniz, yanıtınıza şununla başlayın: .@davidbarthelmer. Takipçileriniz bu yanıtı zaman çizelgelerinde görecek. Twitter yanıtla butonunu kullanmaya devam edebilirsiniz, sadece @kullanıcı adının önüne nokta koymayı unutmayın. Bir yanıtı herkese açık olarak paylaşmanın başka bir yolu da yanıt vermemek, başka birinin Tweetini alıntılayarak Tweetlemektir. Bu, bir tweet’i retweetlemek, ancak buna yorumunuzu dahil etmek anlamına gelir.

Twitter @ Yanıt Ne Zaman Kullanılır

Twitter @ Yanıtla düğmesini kullanırken sağduyulu olmak iyi bir fikirdir. Biriyle doğrudan sohbet ettiğinizde, bir dizi Twitter yanıtı göndermeden önce tweet’lerinizin ilginç olduğundan emin olun. Twitter @ Yanıt mesajınız, yanıt verdiğiniz kişiye yönelik olabilir, ancak ortak takipçilerinizin zaman çizelgesinde görünür. Bu nedenle, kısa bir süre içinde üç veya dört yanıt gönderirseniz ve bunların bazıları önemsizse, bu, şakalarınız veya küçük konuşmanızla ilgilenmeyen diğer insanlar için can sıkıcı olabilir. Özel Twitter şakası için en iyi yer Twitter DM veya doğrudan mesaj kanalıdır. Twitter doğrudan mesaj düğmesi kullanılarak gönderilen mesajlar özeldir ve yalnızca alıcı tarafından görüntülenebilir.

Twitter Yanıtları için Daha Geniş Bir Kitle Elde Etme

Alternatif olarak, yanıtlarınızı daha fazla kişinin görmesini istiyorsanız, normal bir tweet gönderin ve mesajınızı hedeflediğiniz kişinin kullanıcı adını ekleyin, ancak bunu tweet’in başına koymayın. Twitter yanıtları her zaman yanıtladığınız kişinin @kullanıcı adıyla başlar, dolayısıyla bu resmi bir Twitter yanıtı değildir. Ancak bir kullanıcının dikkatini çekmek ve söylediği bir şeye yanıt vermek istiyorsanız, bunu takipçileriniz tarafından da görüntülenebilir olarak gerçekleştirir. Bu tür bir tweet’i takipçileriniz tarafından görüntülenebilir hale getirmek için kullanıcı adının önüne nokta koymanıza gerek yok çünkü teknik olarak bir Twitter yanıtı değil.

Twitter Mansiyonu ve Twitter Yanıtı

Bir kişinin @kullanıcı adını bir tweet’e koymaya denir. Anma Twitter’da, tweet metninde belirli bir kullanıcı adından bahsedildiği için. Belirli bir kullanıcıya yöneliktir ve belirli bir tweet’e yanıt verirken teknik olarak bir Twitter yanıtı değildir. Bu nedenle, tweet Yanıtla düğmesiyle oluşturulmamışsa veya iletinin başında kullanıcı adı yoksa, bu bir Twitter Yanıtı değildir. Ancak, takipçileriniz tarafından görülür ve yanıt verdiğiniz kişi sizi takip ederse zaman tünelinde ve sizi takip etmiyorsa @Connect sekmesinde görür.

Twitter Deneyiminin Jargonunu Kaldırmak

Twitter jargonu can sıkıcı olabilir. Birçoğu var ve bir terim tanımlamak her zaman yardımcı olmuyor, ancak Twitter yardım merkezinde iyi bir iş çıkarıyor. Yine de bazı temel Twitter özelliklerinin nasıl kullanılacağını öğrenmek biraz zaman alıyor.