Skip to content

Twitter’da Tweetlemek için Günün En İyi Zamanı Ne Zaman?

20 de Haziran de 2021

Bir web sitesi, işletme veya belki de kişisel nedenlerle bir Twitter hesabını yönetiyorsanız, takipçilerinizin sizi görüp görmediğini ve sizinle etkileşime geçip geçmediğini bilmeniz gerekir. Sosyal medyadaki varlığınızdan en iyi şekilde yararlanmak ve etkileşimi en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, tweet atmak için günün en iyi zamanını bilmek çok önemlidir.

Thanasak Wanichpan / Getty Images

Tweetlenecek En İyi Zamanları Bulmak için Twitter Verilerini Analiz Edin

Popüler bir sosyal medya yönetim aracı olan Buffer, tweet atmak için günün en iyi zamanı için bulgularını yayınladı. Bulgular, 10.000 profilde yaklaşık beş milyon tweet’ten birkaç yıl boyunca toplanan verileri kullanan Twitter araştırmasına dayanıyordu. Tüm zaman dilimleri göz önünde bulundurularak tweetleme için en popüler zamana, tıklama almak için en iyi zamana, beğeniler ve retweetler için en iyi zamana ve genel katılım için en iyi zamana bakıldı. Bir başka popüler sosyal medya yönetim aracı olan CoSchedule, verilerinin ve Buffer dahil bir düzineden fazla başka kaynaktan alınan verilerin bir kombinasyonunu kullanarak tweet atmak için günün en iyi zamanıyla ilgili kendi bulgularını yayınladı. Çalışma, Twitter’ın ötesine geçerek Facebook, Pinterest, LinkedIn ve Instagram için en iyi zamanları içeriyor.

Herkes Olduğunda Tweetlemek İstiyorsanız

Buffer’ın verilerine göre dünyanın neresinde olursanız olun tweet atmanın en popüler zamanı:

 • 12:00 ile 13:00 saatleri arasında

CoSchedule’nin verilerine göre en iyi zaman:

 • 12.00 ile 15.00 arası (özellikle hafta içi).
 • Saat 17:00 civarında (özellikle hafta içi).

Her iki veri grubuna dayalı öneri: Öğlen/öğle saatlerinde tweet atın. Dikkat çekmek için yarışan daha yüksek tweet hacmi nedeniyle, tweet’leriniz bu süre zarfında o kadar kolay görülmeyecektir. Tweet hacmi daha düşük olduğunda tweet’lerinizin görülme şansı daha yüksek olabilir. Buffer’a göre, bu saat 3:00 ile 4:00 arasındadır.

Amacınız Tıklamaları En Üst Düzeye Çıkarmaksa

Buffer’ın verilerine göre, bir yere takipçi göndermek için tweet atarken, tweet atmayı hedeflemelisiniz:

 • 02:00 ile 03:00 saatleri arasında
 • Özellikle saat 12:00’de
 • 18:00 ile 19:00 arası

CoSchedule’nin verilerine göre şunları tweetlemelisiniz:

 • Özellikle saat 12:00’de
 • 3:00 civarında
 • 17:00 ile 18:00 arası

Her iki veri grubuna dayalı öneri: Öğlen saatlerinde ve akşamın erken saatlerinde mesai saatlerinden sonra tweet atın. Öğle vakti burada kazanan bir zaman dilimi gibi görünüyor, ancak bu düşük tweet hacimli saatlerin sizin için hiçbir şey yapmayacağını varsaymayın. Sabahın erken saatlerinde ses seviyesi beklenenden düşük, bu da tweetlerinizi uyanık veya yakında uyananlar tarafından görme şansınızı en üst düzeye çıkarıyor.

Amacınız Katılımı En Üst Düzeye Çıkarmaksa

Mümkün olduğu kadar çok beğeni ve retweet almak markanız veya işletmeniz için önemli olabilir. Bu, Buffer’ın verilerine göre tweet atmak isteyeceğiniz anlamına gelir:

 • 21:00 ile 22:00 arasında (özellikle hedef kitleniz çoğunlukla ABD’deyse).

CoSchedule’nin verilerine göre şunları tweetlemelisiniz:

 • 12:00 – 19:00 arası (özellikle retweetler için).

Her iki veri grubuna dayalı öneri: Bu zaman dilimleri içinde kendi denemenizi yapın. Öğlen, öğleden sonra, akşam erken ve akşam geç saatlerde beğeniler ve retweetler için (ideal olarak tweetlerinizde bağlantı olmadan) tweet atmayı deneyin. Buffer ve CoSchedule verileri bu alanda çakışıyor, dolayısıyla etkileşim için tweet atabileceğiniz zaman aralığı çok büyük. Buffer, ABD merkezli hesaplardan gelen bir milyondan fazla tweet’i inceledi ve daha sonra akşam saatlerinin etkileşim için en iyisi olduğu sonucuna vardı. CoSchedule, baktığı farklı kaynaklara göre karıştırılan sonuçları bildirdi. Dijital pazarlama gurusu Neil Patel, 17:00’de tweet atmanın şu sonuçlara yol açtığını söyledi. çoğu retweet. Ell & Co., en iyi retweet sonuçlarının öğlen ile 13:00 ve 18:00 ile 19:00 saatleri arasında görülebildiğini buldu Huffington Post, maksimum retweetlerin öğlen ile 17:00 arasında gerçekleştiğini söyledi. belirli zamanlarda tweet atmak ve etkileşimin en yüksek olduğu zamanı izlemektir.

Daha Fazla Tıklama ve Daha Fazla Etkileşim İstiyorsanız

Twitter takipçilerinizin herhangi bir şey yapmasını istiyorsanız -tıklayın, retweetleyin, beğenin veya yanıtlayın- Buffer’ın verileri tweet’lerinizi göndermenizi önerir:

 • 02:00 ile 03:00 saatleri arasında

CoSchedule’nin verilerine göre şunları tweetlemelisiniz:

 • Özellikle saat 12:00’de
 • 3:00 civarında
 • 17:00 ile 18:00 arası

Her iki veri grubuna dayalı öneri: Kendi denemenizi yapın. Sabahın erken saatlerinde tweet’ler için tıklamaları ve etkileşimi, gündüz saatlerinde tweet’lere karşı izleyin. İki çalışmaya dayalı veriler, tıklamalar ve birlikte etkileşim alanında birbiriyle çelişiyor; Buffer, gecenin en iyi olduğunu ve CoSchedule, gündüz saatlerinin en iyi olduğunu söylüyor. Buffer, en yüksek etkileşim miktarının gece yarısı, 23:00 ile 05:00 saatleri arasında gerçekleştiğini söylüyor; bu, hacmin düşük olduğu zamana denk geliyor. Tıklamalar artı tweet başına etkileşim, sabah 9:00 ile 17:00 arasındaki geleneksel çalışma saatlerinde en düşük seviyededir CoSchedule, gün içinde hem retweetlerin hem de tıklamaların en üst düzeye çıktığını gösterdi. Sosyal medya süperstarı Dustin Stout, tweet atmanın en kötü zamanlarının akşam 8:00 ile 9:00 saatleri arasında olduğunu söyleyerek gece boyunca tweet atılmamasını da tavsiye etti.

Önemli Bir Not

Bu bulguların nereden geldiklerine göre ne kadar farklı olabileceğini öğrenmek sizi şaşırttıysa, yalnız değilsiniz. Bu sayıların mutlaka tüm hikayeyi anlatmadığını ve aynı zamanda ortalamasının alındığını unutmayın. Buffer, belirli bir hesabın takipçi sayısının tıklamaları ve etkileşimi etkileyebileceğini belirten bir not ekledi. Ortalamadan (tüm sayıların ortalaması) ziyade medyana (tüm sayıların ortadaki numarasına) bakmak, veri kümesine dahil edilen bu kadar çok tweet’in bu kadar az etkileşime sahip olmaması durumunda daha doğru sonuçlar ortaya çıkarabilirdi. İçerik türleri, haftanın günü ve hatta mesajlaşma da burada önemli roller oynuyor. Bunlar çalışmada dikkate alınmamıştır.

Bu Süreleri Deney İçin Referans Noktaları Olarak Kullanın

Yukarıda bahsedilen iki çalışmadan elde edilen zaman dilimleri arasında tweet atarsanız, en fazla tıklama, retweet, beğeni veya yeni takipçi alacağınızın garantisi yoktur. Sonuçlarınız, yayınladığınız içeriğe, takipçilerinizin kim olduğuna, demografik özelliklerine, işlerine, bulundukları yere, onlarla olan ilişkinize vb. bağlı olarak değişecektir. Takipçilerinizin çoğu Doğu ABD saat diliminde yaşayan 9’dan 5’e işçiyse, hafta içi saat 2:00’de (ET) tweet atmak sizin için uygun olmayabilir. Öte yandan, Twitter’da üniversiteli çocukları hedefliyorsanız, sabahın erken saatlerinde veya geç saatlerde tweet atmak daha iyi sonuçlar verebilir. Bu çalışmadan elde edilen bulguları aklınızda tutun ve bunları Twitter stratejinizle denemeler yapmak için kullanın. Araştırmanızı markanıza ve hedef kitlenize göre yapın ve zaman içinde takipçilerinizin tweet atma alışkanlıkları hakkında değerli bilgileri ortaya çıkarın.