Skip to content

TWRP ile Android’de Özel ROM’lar Nasıl Flash Yapılır

8 de Nisan de 2021

Köklü bir Android cihaza sahip olmanın en büyük faydalarından biri, özel bir ROM yükleme yeteneğidir. Android ROM’lar, bazıları varsayılan olarak farklı uygulamalar içerirken, diğerleri değiştirilmiş çekirdekler içeren Android’in alternatif sürümleridir. Hemen hemen tüm ROM’lar, cihaz üreticinizde bulunmayan işlevler içerir ve ayrıca sisteminizi kurmak için boş bir sayfa sağlar, gereksiz bloatware ve yükleyemeyeceğiniz uygulamalardan tamamen arındırılmıştır. Yazılımınızı gerçekten özelleştirmek için bir Android cihazını nasıl flaş edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır. Başlamadan önce, kilidi açılmış bir önyükleyiciye sahip köklü bir cihaza ihtiyacınız olacak. İkisi de olmadan uzağa gidemezsiniz ve cihazınıza zarar verme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

TWRP Kullanarak Özel ROM’larla Android Nasıl Flash Yapılır

Başlamadan önce her şeyi yedekleyin. Bu işlem kısa mesajlarınızı, kişilerinizi, ayarlarınızı ve hemen hemen her şeyi silecektir. Cihazınızdaki dosyalar kalmalıdır, ancak yine de yedeklemek iyi bir fikirdir.

 1. Android ROM’lar, bir sistem kurtarma programı aracılığıyla yanıp söner. En popüler kurtarma aracı şu anda TWRP’dir, basit bir arayüz ve dokunmatik ekran desteği ile mükemmel bir seçenek. Daha ileri gitmeden önce cihazınıza TWRP’yi kurun.

 2. Artık TWRP’yi kurduğunuza göre, bir ROM arama zamanı. Hangisini seçeceğinizi bilmiyorsanız, LineageOS başlamak için harika bir yerdir. Masaüstünüzde veya Android cihazınızın tarayıcısında LineageOS indirme sayfasına gidin.

  LineageOS İndirme Sayfası

  Masaüstünüze indirmeyi seçerseniz, bu dosyayı ve diğerlerini telefonunuza aktarmanız gerekir.

 3. Cihaz üreticinizi bulun.

  • Masaüstünde: Pencerenin solundaki menüde.
  • Mobil Cihazda: üç satır yan bölmeyi ortaya çıkarmak için pencerenin üst kısmına.

  LineageOS İndirme Sayfası

 4. Menü genişleyerek size mevcut cihaz modellerini gösterecektir. Cihazınızı bulun ve seçin.

  LineageOS İndirme Sayfasında Cihazınızı Seçin

 5. Bir model seçtikten sonra, o cihaz için mevcut yapıların bir listesi sunulur. En yenisini seçin ve indirin. ZIP dosyasını açmayın. TWRP sıkıştırılmış arşivi kurar.

  İndirilebilecek dosyalar.

 6. LineageOS veya herhangi bir ROM ile gelmeyen ve ayrıca yüklenmesi gereken Google Apps’a (GApps) ihtiyacınız olacak. Öncelikle, ihtiyacınız olan her şeyi TWRP ile kurabileceğiniz uygun bir ZIP dosyasında sağlayan Open GApps projesine gidin.

  GApps Web Sitesini Açın

 7. Cihazınızın temel aldığı platformu seçin. Son beş yıl içinde üretilmiş bir Android cihazı kullanıyorsanız, şunu seçin: ARM64, muhtemelen doğru seçim olduğu için. Doğru platformu seçtiğinizden emin olmak için LineageOS Wiki’ye gidin ve cihazınızı arayın. Mimari, cihazınızın resminin altında listelenecektir.

  Bir Android platformu seçme.

 8. Yüklemeyi planladığınız Android sürümünü seçin. Aşağıdaki tablo, Android’in LineageOS’a karşılık gelen sürümlerini gösterecektir.

  Android Sürümleri
  Android Sürümü LineageOS Sürümü Android Kod Adı
  10.0 17 Android 10
  9.0 16 Turta
  8.1 15.1 Oreo
  8.0 15 Oreo
  7.1 14.1 Koz helvası
  6.0 13 Hatmi
 9. İndirmek istediğiniz paketin boyutunu seçin. Buna aşina değilseniz, seçin Stok varsayılan Android deneyimini elde etmek için. En düşük seviyenin Google Play mağazasına erişmesini istiyorsanız, şunu seçin: Pico.

  İndirmek için bir varyant seçme.

 10. Her şeyi sıraya koyduğunuzda, kırmızı indirme İndirmeye başlamak için ikon.

  İndirme düğmesinin seçilmesi.

 11. İsteğe bağlı: Cihazınızı yeniden köklendirmeyi planlıyorsanız, kök izinlerini yönetmek için Magisk’i kullanabilirsiniz. Aşina değilseniz, Magisk, cihazınızı rootlamak ve hangi uygulamaların root erişimine sahip olacağını yönetmek için güçlü bir araçtır. Magisk Github sayfasına gidin ve en son ZIP dosyası sürümünü indirin.

 12. Her şeyi masaüstünüze indirdiyseniz, hepsini şimdi cihazınıza aktarın. Bunu USB, Wi-Fi üzerinden veya en rahat olduğunuz şekilde yapabilirsiniz. Tüm dosyalarınızı bulmakta zorlanmayacağınız bir yere yerleştirin. Her şeyi Android cihazınızdan yaptıysanız bu adımı atlayabilirsiniz.

 13. Kurtarma işlemi için cihazınızı yeniden başlatmanız gerekecek. Cihazınızı LineageOS Wiki’de arayın ve Özel önyükleme modları Kurtarma işlemi için yeniden başlatmanız gereken düğme kombinasyonunu bulmak için başlığı.

 14. Cihazınızı tamamen kapatın, ardından kurtarma işlemine girmek için önyükleme sırasında tuş kombinasyonunu basılı tutun.

 15. Cihazınız, Android maskotunun yerleştirildiğini gösteren bir ekrana açılacaktır. Erişiminize kadar önyükleme seçenekleri listesinde gezinmek için ses denetimlerini kullanın. Kurtarma Modu. Seçin güç TWRP’ye önyükleme yapmak için anahtar.

 16. Cihazınızın TWRP ana ekranına ulaşması birkaç saniye sürecektir. Kullanılabilir seçeneklerin bir listesini iki sütunda göreceksiniz. Seçiniz Sil.

 17. Fabrika ayarlarına sıfırlamak için alt kısımda kaydırıcıyı sağa kaydırın.

  TWRP Giriş ve Silme ekranları

 18. Sıfırlamadan sonra Geri dönmek için Sil ekranını seçin, ardından geri ok eve dönmek için.

 19. Şimdi seçin Yüklemek TWRP ana sayfasında.

  ROM'u yükleme.

 20. Kurulum ekranında, umarım ZIP dosyalarınızın listelendiğini görürsünüz. Aksi takdirde, onları bulmak için ekranın üst kısmındaki dosya gezginini kullanın. Her iki durumda da, önce LineageOS ROM’u seçin.

 21. TWRP sizi ROM’unuzu yanıp sönmesi için kuyruğa eklediğinizi bildiren bir ekrana götürecektir. Seçiniz Daha fazla fermuar ekle.

 22. Geri dön Yüklemek ekranında Open GApps zip dosyanızı seçin. ROM’u eklediğiniz zamanki ekrana ulaşacaksınız. Magisk’i dahil etmeyi seçtiyseniz, şunu seçin: Daha fazla fermuar ekle ve ekleyin. Değilse, devam edin ve Onaylamak için kaydırın flaş.

  Uzman İpucu: Not: Magisk'i eklemeyi seçerseniz, Daha Fazla Zip Ekle'yi seçin ve ekleyin. Değilse, ilerleyin ve flaşı onaylamak için kaydırın.

 23. TWRP, ZIP dosyalarınızı sırayla yanıp sönerek harekete geçecektir. Cihazınıza bağlı olarak, bu biraz zaman alabilir, bu yüzden sabırlı olun.

 24. Bittiğinde seçin Sistemi yeniden başlatma.

  Özel bir ROM'u yanıp sönen TWRP

  Cihaz yeniden başlatılmadan önce, TWRP sizden ilgili uygulamayı yüklemenizi isteyecektir. Bunu da yüklemek için kaydırın.

 25. Cihazınızın bu sefer tamamen yeniden başlatılması biraz daha uzun sürecek çünkü her şeyi sıfırdan ayarlıyor. Bunu yaptıktan sonra, Google hesabınızda oturum açmak da dahil olmak üzere tüm yeni cihaz kurulum sürecinden tekrar geçmeniz gerekecek.

 26. Cihazınız şimdi özel bir Android ROM çalıştırıyor olmalıdır.

Lifewire’dan daha fazlası

 • Android'e Magisk'i yükleyin

  Magisk Nasıl Kurulur ve Androidinizi Güvenle Köklendirir

 • Bulmaca parçaları ile bir akıllı telefon çizimi

  Xposed Framework: Nedir ve Nasıl Kurulur

 • Android Cihaz

  Android’de TWRP Özel Kurtarma Nasıl Kurulur

 • Kilit ekranı etkinleştirilmiş bir Amazon Fire tableti.

  Kindle Fire Nasıl Köklenir

 • En iyi Android ROM'lar

  2021’in En İyi 6 Android ROM’u

 • Raspberry Pi'de Android

  Raspberry Pi’ye Android Nasıl Yüklenir

 • Elektronik cihazlarla masa başında çalışan adamın ellerini kapat

  Android Cihazınızı Köklendirmek İçin Tam Kılavuz

 • Android bootloader'ın kilidini açın

  Android Telefonunuzda Bootloader’ın Kilidini Açma

 • Android cihazda yazı tipi stilini nasıl değiştireceğinizi öğrenin

  Android’de Yazı Tipi Nasıl Değiştirilir

 • Nintendo SNES Classic Edition kutusu

  SNES Classic’e Daha Fazla Oyun Nasıl Eklenir

 • Sabah mutfaktaki kişi, buzdolabına yapışkan notlar koyuyor

  Android’de Wi-Fi Şifresi Nasıl Bulunur?

 • PS3 Denetleyici

  PS3 Denetleyicinizi Android’e Nasıl Bağlarsınız?

 • Nintendo Entertainment System Klasik Kontrol Cihazı

  NES Classic’e Daha Fazla Oyun Ekleyin

 • Mantarlı orijinal Mario

  Windows PC’de Klasik Video Oyunları Oynamak için Lakka Nasıl Kullanılır

 • Kabloyu cep telefonuna bağlayan kişi

  Android USB Sürücü Nasıl Oluşturulur

 • Kindle Fire'da Google Play'i kullanan kişi

  Google Play’i Kindle Fire’a Yükleme

Cankurtaran

Bizi takip edin

 • Facebook

 • Hakkımızda
 • Reklam Verin
 • Gizlilik Politikası
 • Çerez politikası
 • Kariyerler
 • Yazım Yönergeleri
 • İletişim
 • Kullanım Şartları
 • AB Gizliliği
 • California Gizlilik BildirimiGizlilik Haklarınız

Lifewire ve üçüncü taraf ortaklarımız tanımlama bilgileri kullanır ve bir cihazda bilgi depolama ve / veya bu bilgilere erişme, kişiselleştirilmiş reklamlar görüntüleme ve içerik ölçümü, hedef kitle anlayışı ve ürün geliştirme izninize bağlı olarak benzersiz tanımlayıcılar gibi kişisel verileri işler. Meşru menfaatin kullanıldığı durumlarda itiraz etme hakkınız da dahil olmak üzere hayateli.com için onay seçeneklerinizi değiştirmek veya geri çekmek için aşağıya tıklayın. İstediğiniz zaman, herhangi bir sayfanın altındaki “AB Gizliliği” bağlantısını kullanarak ayarlarınızı güncelleyebilirsiniz. Bu seçimler global olarak ortaklarımıza bildirilecek ve tarama verilerini etkilemeyecektir. İş Ortakları Listesi (satıcılar)

Biz ve ortaklarımız verileri şu amaçlarla işleriz:

Tanımlama için cihaz özelliklerini aktif olarak tarayın. Kesin coğrafi konum verilerini kullanın. Bir cihazda bilgi depolayın ve / veya bunlara erişin. Kişiselleştirilmiş içeriği seçin. Kişiselleştirilmiş bir içerik profili oluşturun. Reklam performansını ölçün. Temel reklamları seçin. Kişiselleştirilmiş bir reklam profili oluşturun. Kişiselleştirilmiş reklamları seçin. Kitle içgörüleri oluşturmak için pazar araştırması uygulayın. İçerik performansını ölçün. Ürünleri geliştirin ve iyileştirin. İş Ortakları Listesi (satıcılar)