Skip to content

Uber Derecelendirmenizi Kontrol Edin

8 de Mayıs de 2021

Her seyahatin sonunda, Uber sürücülerinden sürücülerini derecelendirmeleri ve diğer kullanıcıların görmesi için geri bildirim sağlamaları istenir. Bununla birlikte, sürücüler yolcuları bıraktıktan sonra puanlayabilir. Yolculuk yapmakta sorun yaşıyorsanız, Uber puanınızı nasıl kontrol edeceğinizi ve onu iyileştirmek için neler yapabileceğinizi bilmelisiniz. Bu makaledeki talimatlar, Android ve iOS cihazlar için Uber uygulaması için geçerlidir.

Uber Derecelendirmenizi Nasıl Görürsünüz?

Pek çok Uber müşterisi, geniş çapta tanıtılmadığı için kişisel bir derecelendirmeye sahip olduklarının farkında değil. Uber yolcu puanınızı kontrol etmek için hamburger menüsü Uber uygulamasının sol üst köşesinde. Uber derecelendirmeniz, bir yıldız simgesiyle birlikte ekranın üst kısmında adınızın altında görünür. Beş yıldızlı derecelendirme en yüksek olanıdır. Bir derecelendirme görmüyorsanız, bir tane derlemek için yeterince yolculuk yapmamışsınızdır.

Kötü Uber Derecelendirmesi Ne Anlama Geliyor?

Uber puanınız, bir sürücünün yolculuk talebinize ne kadar hızlı yanıt vereceğini ve vardıklarında size nasıl davranacağını etkileyebilir. Telefonunuzdan Uber ile yolculuk talep ettiğinizde, bulunduğunuz yere en yakın sürücüler bilgilendirilir. Bu sürücüler bu noktada adınızı veya varış yerinizi göremezler. Ancak, puanınızı görebilirler. Uber ile sürüş sırasında sürekli olarak kaba, geç kalmak veya başka kötü davranışlarda bulunmak, düşük puanlara ve daha uzun bekleme sürelerine neden olabilir, çünkü sürücüler talebinizi kabul etmemeyi seçebilir. Puanınız yeterince düşerse, Uber sizi uygulamayı kullanmaktan men etme hakkına sahiptir.

Uber Yolcu Derecelendirmesi ve Uber Sürücü Puanı karşılaştırması

Sürücüler için düşük puanlar, zaman içinde daha az fırsat anlamına gelebilir. Bazı sürücüler, puanları 4,6 yıldızın altına düştüğünde Uber sürüş ayrıcalıklarının iptal edildiğini bildirdi. Uber, müşterilerinin dürüstlüğüne güveniyor. İster olumlu ister olumsuz bir deneyim yaşamış olun, sürücünüzü buna göre derecelendirmelisiniz. Bir Uber sürücüsüne kötü bir derece vermekten endişeleniyorsanız, onu tekrar görme ihtimaliniz varsa, üzülmeyin. Hesaplamalar ortalamalar olarak rapor edilir ve ne sürücüler ne de yolcuların bireysel bir seyahat için derecelendirmelere erişimi yoktur.

Uber Derecelendirmemi Nasıl İyileştiririm?

Düşük puanla sonuçlanan birkaç kötü sürüşünüz varsa, işleri tersine çevirmek için çok geç değildir. Uber puanınızı yükseltmek için bazı ipuçları:

  • Bir yolculuk talep etmeden önce, teslim alma konumunuzun doğru olduğunu doğrulayın.
  • Zamanında olun ve sürücüyü asla sizi bekleyerek dışarıda bırakmayın.
  • Sürücünün aracına kendi aracınızmış gibi davranın. İç mekana saygı gösterin ve ortalığı kirletmeyin.
  • Ortak nezaket uzun bir yol kat ediyor. Tüm yolculuk boyunca sürücüyle konuşmak zorunda değilsiniz, ancak genellikle dostça bir karşılama beklenir.
  • Kendinizi ve sürücüyü korumak için daima emniyet kemerinizi takın.

Her yolculuktan sonra Uber sürücünüze bahşiş verme seçeneğiniz var. Bahşiş yaygın bir nezaket olarak kabul edilse de puanınızı etkilemez. Bir yıldız derecelendirmesine ek olarak, önceden tanımlanmış birkaç övgü (Harika Sohbet ve Harika Müzik gibi) arasından seçim yapabilirsiniz. Sürücünüz için özelleştirilmiş bir teşekkür notu da girebilirsiniz.