Skip to content

Uber Eats Nasıl Çalışır?

28 de Mayıs de 2021

Uber Eats, kullanıcıların resmi Uber Eats web sitesi ve iOS ve Android uygulamaları aracılığıyla çok sayıda yerel restoran, bar ve kafeden yiyecek ve içecek sipariş etmesini sağlayan bir yemek dağıtım hizmetidir. Hizmet ilk olarak 2014 yılında UberFRESH olarak ana Uber uygulamasının bir parçası olarak başlatıldı, ancak kısa süre sonra kendi uygulamasına dönüştü ve ertesi yıl UberEATS olarak yeniden adlandırıldı. UberEATS, o zamandan beri kendisini Uber Eats olarak yeniden markalaştırdı.

Uber Eats’te Nasıl Sipariş Verilir

Yemek siparişleri, Android ve iOS akıllı cihazlarda ve Uber Eats web sitesinde resmi Uber Eats akıllı telefon uygulamaları aracılığıyla yapılabilir. Uber Eats, ana Uber hizmetindeki aynı hesap bilgilerini kullanır, böylece sipariş vermek için ayrı bir hesap oluşturmanız gerekmez. Oturum açtıktan sonra tüm iletişim bilgileriniz ve ödeme ayrıntılarınız Uber Eats’a yüklenmelidir. Bu adımlar Uber Eats web sitesinden nasıl yemek sipariş edeceğinizi gösterse de süreç, uygulamalardan herhangi birinde sipariş verirken neredeyse aynıdır.

 1. Tercih ettiğiniz web tarayıcısını açın, UberEats.com’a gidin ve henüz yapmadıysanız oturum açın.

  Sayfanın üst kısmındaki ev adresinizin doğru olup olmadığını kontrol edin. Bu, siparişiniz için teslimat adresiniz olacaktır. Teslimat için farklı bir adres kullanmak istiyorsanız, bunu adres alanına yazın.

 2. Aynı sayfada, sipariş vermek istediğinizi bulana kadar yakındaki restoran ve kafelerin listesine göz atın.

  Uber Eats web sitesinde yemek siparişi vermek.

  İşletmenin Uber Eats sayfasından, ayrıntılı açıklamalarını ve içeriklerini görüntülemek için menü öğelerini tıklayın. Alerji bilgileri de sağlanmalıdır. Bir işletmenin fotoğrafına tıklamak sipariş sürecini başlatmaz, böylece menülerine ve işletme açıklamalarına göz atmak için istediğiniz kadar çok kişiye tıklayabilirsiniz. Bir işletmenin görünümünü beğenmediyseniz, ana sayfaya dönmek için tarayıcınızdaki geri düğmesini tıklamanız yeterlidir.

 3. Her menü öğesinin listesi size kısa bir özet, öğenin içindekiler ve onu özelleştirme ve sepetinize ekleme seçenekleri sunmalıdır.

  Uber Eats web sitesinde yemek siparişi vermek.

  Etkinleştirmek istediğiniz özelleştirme seçeneklerinin kutularını işaretleyin ve kaç tane sipariş etmek istediğinizi seçmek için artı ve eksi düğmelerini kullanın. Hazır olduğunuzda tıklayın Sepete ekle.

  Yemek listelerinin çoğuna öğenin bir fotoğrafı da eşlik edecek, ancak hepsine görünmeyecektir. Bir fotoğraf görmüyorsanız endişelenmeyin. Bu, işletmenin, muhtemelen bir görüntünün mevcut olmaması nedeniyle henüz bir tane yüklemeye karar vermediği anlamına gelir.

 4. İstediğiniz tüm gıda ürünlerini sepetinize ekleyene kadar bu işlemi tekrarlayın. Hazır olduğunuzda, sayfanın sağ üst köşesindeki alışveriş sepeti simgesini tıklayın. Bu, siparişinizi vermeniz için sizi Ödeme ekranına götürecektir.

 5. Ödeme ekranından teslimat sürenizi, konumunuzu ve ödeme yönteminizi onaylayın. Siparişinizin belirli bir saat veya tarihte gelmesini istiyorsanız, tıklayın Program. Ayrıca, ikisinden birini seçtiğinizden emin olun. Kapıya teslim et veya Dışarıdan al.

  Uber Eats web sitesinde yemek siparişi vermek.

  Hesabınızda birden fazla ödeme yöntemi varsa, aşağıdaki açılır menüden hangisini kullanmak istediğinizi seçebilirsiniz. Ödeme. Karmaşık bir güvenlik sistemine sahip bir apartmanda yaşıyorsanız, binanızın ana girişinde Uber Eats sürücüsüyle buluşmak ve binanızı seçmek çok daha kolay olabilir. dışardan al seçeneği. Devam etmeye hazır olduğunuzda, Sipariş Vermek.

 6. Tıklar tıklamaz Sipariş Vermek, ödeme yönteminizden ücret alınacak ve sipariş verilecektir. Sipariş hızınız için ASAP’ı seçtiyseniz, cihazınızda siparişinizin durumunu gösteren tam ekran bir harita görünecektir.

  Uber Eats web sitesinde yemek siparişi vermek.

  Haritanın altındaki bilgiler, siparişinizi teslim alan restorandan siparişinizi vermeye kadar olan aşamaları gösterirken, harita Uber Eats sürücüsünün gerçek zamanlı konumunu gösterecektir. Uber Eats sürücüleri, binanızı veya ön kapınızı bulamazlarsa bazen telefon numaranızı arayabilir, bu nedenle bulmaları ihtimaline karşı akıllı telefonunuzu açık tutmak iyi bir fikirdir.

 7. Uber Eats sürücüsü 30 ila 50 dakika içinde ön kapınıza varmalıdır. Uber Eats sürücülerinin kaç siparişi yerine getirmesi gerektiğine ve restoranın veya kafenin ne kadar meşgul olduğuna bağlı olarak daha az veya daha fazla zaman alabilir.

Uber’in Maliyeti Ne Kadar?

Uber Eats web sitesini ve uygulamalarını indirmek ve kullanmak tamamen ücretsizdir. Menü öğelerinin fiyatı genellikle ilgili işletmede şahsen sipariş vermekle aynı maliyete sahiptir. Sipariş bedeline ek olarak, maliyeti sürücünün kat etmesi gereken mesafeye ve ilgili işletmelerin tercihlerine bağlı olarak değişebilen bir teslimat ücreti alınır. Tüm teslimat fiyatları ve ücretleri, sipariş süreci boyunca, her işletmenin sayfasında ve ödeme sırasında görüntülenir. Uber Eats’teki bazı işletmeler teslimat için daha az ücret alabilir, ancak 10 doların altındaki siparişler için ek bir ücret eklerken, diğerleri daha fazla kullanıcıyı kendilerinden sipariş vermeye teşvik etmek için sık sık ücretsiz teslimat promosyonlarına katılır.

Uber Eats Bahşiş Vermek Nasıl Çalışır?

Bir sipariş teslim edildikten sonra, müşterilerden sürücüye Uber Eats uygulaması veya web sitesinden bahşiş vermeleri istenir. Önceden seçilmiş bir miktardan bahşiş vermeyi seçebilir, kendi miktarınızı girebilir veya bahşişi tamamen atlamayı seçebilirsiniz. Uber Eats sürücüsü, genellikle Uber Eats uygulamasında ve web sitesinde bahşiş istemi görünene kadar ortadan kalktığından, nakit parayı bizzat verirseniz yapacağınız kadar bahşiş vermek için çok az baskı vardır. Uber Eats ayrıca resmi olarak web sitesinde ve uygulamalarda bir sürücünün devrilmesinin beklenmediğini belirtiyor.

Uber Eats İçin Nasıl Ödeme Yaparsınız?

Çoğu ülkede Uber Eats için birincil ödeme yöntemleri kredi kartları, banka kartları ve PayPal’dır. Seçilen ödeme yöntemi, sipariş verilir verilmez ve sürücü teslimatına başlamadan önce ücretlendirilir. Bu, bir siparişin meşru olmasını sağlamaya yardımcı olur ve aynı zamanda tüm süreci kolaylaştırmaya yardımcı olur. Ödeme yöntemleri, içinde herhangi bir zamanda eklenebilir veya kaldırılabilir. Hesap Uber Eats uygulamasının ve web sitesinin bölümü.

Uber Eats Nakit Alır mı?

Uber Eats, siparişler için nakit ödeme kabul eder, ancak yalnızca Hindistan gibi çok seçkin bölgelerde. Ana Uber hizmetine çok benzeyen Uber Eats, geleneksel iş modellerini modernize etmeye güçlü bir şekilde odaklanıyor ve faaliyet gösterdiği bölgelerin çoğunda tamamen nakitsiz olacak şekilde tasarlandı. Uber Eats, ödeme olarak Bitcoin veya başka bir kripto para birimini kabul etmez.

Uber Eats Yiyecek ve İçecek Sağlar mı?

Çeşitli yiyecek maddelerine ek olarak, Uber Eats’teki bir işletme menüsünden içecek siparişi de verebilirsiniz. Uber Eats’teki içecekler tipik olarak bir kafeyi veya restoranı ziyaret ettiğinizde alabileceğiniz içeceklerle aynıdır. Örneğin, Uber Eats’te yerel bir Starbucks’tan sipariş veriyorsanız, yiyecek menülerinden çeşitli yiyeceklerin yanı sıra sıcak veya soğuk içecek seçeneklerinden herhangi birini sipariş edebilirsiniz. Uber Eats’te kahve siparişi vermek popüler olsa da size yakın, çok uzak olmayan bir işletmeden sıcak içecek sipariş etmek önemlidir. 25 dakikalık tahmini varış süresi, kahvenizin size ulaştığında yaklaşık yarım saatlik olacağı anlamına gelir. Normal sıcak ve soğuk içeceklere ek olarak, bazı bölgelerde Uber Eats’teki bazı işletmeler de şişe şarap ve bira gibi alkollü içecekler satmaktadır.

Uber Eats Hangi Ülkelerde Çalışır?

Uber Eats Amerika Birleşik Devletleri’nde başlamış olabilir, ancak o zamandan beri Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa, Avustralya, Yeni Zelanda, Asya ve Afrika’da kelimenin tam anlamıyla yüzlerce şehre genişledi. Uber Eats hesabınız, tüm bölgelerde aynı Uber Eats uygulamalarında ve web sitesinde çalışır. Bu, tatil veya iş gezisi için yeni bir şehre veya ülkeye seyahat ederken yemek dağıtım hizmetini inanılmaz derecede yararlı kılar ve Airbnb’nize yiyecek teslimatı almak için kullanılabilir.

Uber Eats Neden Bu Kadar Popüler?

Uber Eats, birkaç nedenden dolayı popülerdir.

 • Uber Eats’te yemek siparişi vermek hızlı ve kolaydır.
 • Uber Eats oldukça ucuzdur ve sadece dışarıda yemek yemekten biraz daha pahalıdır.
 • Uber Eats hizmeti birçok ülkede mevcuttur.
 • Uber Eats, Uber ile aynı hesap bilgilerini kullanır.

Uber Alternatifleri Yiyor

Uber Eats, birkaç bölgede olduğu gibi neredeyse aynı şekilde çalışan benzer şirketlerle çok fazla rekabete sahiptir. Uber Eats’in Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük rakiplerinden bazıları Postmates, Deliver.com, Seamless, GrubHub ve Caviar iken, Deliveroo Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri, Singapur ve Avrupa’da oldukça popülerdir ve Gochikuru Japonya’da başarılıdır.