Skip to content

Uber Taksiden Gerçekten Daha Ucuz mu?

29 de Mayıs de 2021

Uber ve Lyft gibi araç paylaşımı hizmetleri, son yıllarda neredeyse her büyük şehre sızdı ve taksilere paralarının karşılığını verdi. Bir düğmeye dokunarak akıllı telefonunuzdan bir Uber’i aramak daha kolay olsa da, bir Uber veya taksiye binmek arasında daha ucuz olan seçeneği belirlemek zor olabilir.

Mlenny / Getty Images

Hangisi Daha Ucuz: Uber mi yoksa Taksi mi?

Taksi ücretleri konuma göre büyük ölçüde değişir ve aynısı Uber ücretleri için de geçerlidir. Uber ayrıca tercihlerinize göre farklı hizmet seviyeleri sunar. Yerel ücretlerin standart UberX ile karşılaştırması şu şekildedir:

  • New York City’de bir taksi, başlangıç ​​ücreti olarak 2,50 ABD doları, 1/5 mil başına 50 sent ve 60 saniye için 50 sent bekleme ücreti almaktadır. UberX, 2,55 ABD doları temel ücret, dakikada 35 sent ücret ve mil başına 1,75 ABD doları ücret almaktadır.
  • Philadelphia’da taksiler, ilk 1/10 mil için 2,70 dolar, milin her ilave kısmı için 25 sent ve her 37,6 saniyelik bekleme süresi için 25 sent alıyor. UberX, 1,25 ABD doları temel ücret, dakika başına 18 sent ücret ve mil başına 1,10 ABD doları ücret almaktadır.
  • Washington DC’de taksiler, temel ücret olarak 3 ABD doları, mil başına 2,16 ABD doları ve her beş dakikalık bekleme süresi için yaklaşık 2 ABD doları ücret almaktadır. UberX, 1,15 ABD doları, dakikada 17 sent ve mil başına 1,02 ABD doları tutarında bir temel ücret almaktadır.
  • Los Angeles’ta bir taksi milin ilk 1 / 9’u için 2,85 dolar, her ilave 1/9 mil için 30 sent ve her 37 saniye bekleme süresi için 30 senttir. Ancak UberX, taban ücret, dakikada 28 sent ve mil başına 80 sent talep etmez.

Yolculuğunuzun maliyeti, katedilen mesafe, trafik koşulları ve günün saati gibi birçok faktöre bağlı olacaktır. Bazı oranlar yapı ve miktar olarak benzer olsa da, büyük bir fark vardır: hareket halindeyken mil başına taksi ücreti, ancak rölantide iken dakika başına ücret alır. Öte yandan Uber, birkaç istisna dışında, aracın hareket halinde veya rölantide olmasına bakılmaksızın mil ve dakika başına ücret alır. Havaalanına hangi hizmeti alacağınızı düşünüyorsanız, daha ucuz olan seçenek neredeyse her zaman Uber’dir. Aslında, Uber yerine taksiye binmenin daha ucuz olduğu yalnızca üç büyük havaalanı (New York LaGuardia Havaalanı, New York JFK ve Boston Logan Havaalanı) vardır.

Dikkate Alınacak Maliyet Değişkenleri

Uber ve taksilerin maliyetini karşılaştırırken dikkate alınması gereken ek değişkenler vardır. Örneğin, birçok taksici, sürücülerine yüzde 20 civarında bahşiş veriyor. Uber, bir devrilme seçeneği de sunar. Uber’in aşırı fiyatlandırması, maliyeti etkileyebilecek başka bir önemli değişkendir. Aşırı fiyatlandırma, esasen Uber’in maliyetinin talebe bağlı olarak değiştiği anlamına gelir, bu nedenle Yeni Yıl Arifesi gibi taksilerin yoğun talep gördüğü gecelerde daha yüksek bir ücret ödemeyi bekleyin. Minimum ücret tutarına ek olarak, Uber ayrıca şehre göre değişen bir iptal ücreti de alır. Uber uygulamasını açarsanız ve 1.8’lik bir artış fiyatı görürseniz, 10 dolarlık bir yolculuk size 18 dolara yaklaşacaktır. Birkaç dakika bekleyerek veya birkaç blok yürüyerek (güvenli bir bölgedeyseniz) başka bir yöne doğru aşırı fiyatlandırmadan kaçının. Bir müşteri, aşırı fiyatlandırma nedeniyle 20 dakikalık bir Uber yolculuğu için rezil bir şekilde 14.000 dolar ödedi, bu yüzden ne kadar ücretlendirildiğinize dikkat edin.

Uber ve Taksiler: Karar

Uber, daha hızlı ilerleyen uzun yolculuklar için genellikle daha ucuzken, taksiler New York City gibi sıkışık bölgelerdeki seyahatler için daha iyi bir seçimdir. Bununla birlikte, coğrafi konum da önemlidir. Bir RideGuru analizine göre, Uber San Francisco, Los Angeles ve Detroit gibi şehirlerde taksiden daha ucuzken New York City’de taksiler daha ucuz. Washington, DC ve Nashville gibi şehirlerde yakın bir yer. GoBankingRates tarafından yapılan bir araştırma, Uber’in 20 büyük ABD şehrinden 16’sında daha ekonomik bir seçim olduğunu ortaya koydu.