Skip to content

Ubuntu 14.04’ten Ubuntu 16.04’e Yükseltmelisiniz

30 de Mayıs de 2021

Bu makale öncelikle arşiv amaçlıdır. Bu sürümlerin her ikisi de oldukça güncel değil. Buraya kesin bir cevap için geldiyseniz, EVET. Ubuntu 14.04 LTS, destek döngüsünün sonuna ulaştı. 16.04 veya 18.04 LTS sürümüne güncellemelisiniz. Daha fazla bilgi için Ubuntu sürüm tablosuna bakın. Ubuntu 17.10.1 mevcut olmasına rağmen, Ubuntu 16.04.4, Nisan 2021’e kadar 5 yıl daha destek garanti eden uzun vadeli destek (LTS) sürümlerinden biridir. Ubuntu 16.04’e yükseltmeniz gerekiyor mu? Bu kılavuz, sizin için ne zaman doğru olduğuna karar vermenize yardımcı olmak için Ubuntu 16.04’e yükseltmenin nedenleri ve aleyhlerini ortaya koymaktadır.

Donanım Desteği

En son sürüme yükseltmenin en önemli avantajlarından biri donanım desteğidir. Ubuntu Linux 16.04, Linux çekirdeğinin çok daha yeni bir sürümünde çalışıyor ve bu, Ubuntu 14.04 için desteklenmeyen donanımların artık büyük olasılıkla mevcut olacağı anlamına geliyor. Ubuntu 14.04’ü bir süredir çalıştırıyorsanız, muhtemelen donanım sorunlarınız için bir geçici çözüm bulmuşsunuzdur veya uyumlu olmayan donanıma ihtiyacınız yoktur. Bununla birlikte, yeni bir yazıcınız veya tarayıcınız varsa veya bir süredir sizi rahatsız eden şeyi düzeltmek istiyorsanız, o zaman neden bir Ubuntu 16.04 USB sürücüsü oluşturmuyorsunuz ve yükseltmenin mantıklı olup olmadığını görmek için canlı sürümde deneyin. .

istikrar

Ubuntu 14.04 birkaç yıldır piyasada, bu da pek çok hata düzeltmesi olduğu ve bu süre içinde ürününüzün sürekli olarak geliştiğini göreceksiniz. Bu, istikrarlı bir ürününüz olduğu anlamına gelir ve bundan memnunsanız, yükseltmek için gerçekten aceleniz var mı? Elbette, eski bir sistemin eski işletim sisteminde sürdürülmesinin zorlaştığı ve yükseltmenin daha faydalı olacağı bir devrilme noktası geliyor. Kararlılık konusunda gelişirseniz, bunun için endişelenmek için biraz zamanınız vardır ve yükseltmeden önce en az 9 ay beklemenizi öneririz.

Yazılım

Ubuntu 16.04 ile birlikte gelen yazılım, Ubuntu 14.04’ten daha yeni olacaktır ve eğer LibreOffice veya GIMP gibi bir paketten yeterince yeni özellikten faydalanırsanız, yükseltmenin artılarını ve eksilerini tartabilirsiniz. Eski yazılımı kullanmaktan memnunsanız ve sizin için çalışıyorsa, yükseltme yapmak için gerçekten aceleniz yoktur. Güvenlik her zaman güncellemeler tarafından karşılanacaktır, bu nedenle bu konuda geride kalmayacaksınız.

Yeni özellikler

Ubuntu 16.04, açıkça Ubuntu 14.04’te bulunmayan bazı yeni özelliklere sahip. Onlara ihtiyacın var mı? Ne olduklarını bilmiyorsan nasıl anlarsın? Neyse ki, Ubuntu’nun en son sürümü için sürüm notları burada. Peki, yükselterek neyi dört gözle beklemelisiniz? Her şeyden önce, Unity Launcher’ı ekranın altına taşıyabilirsiniz. Bu, insanların yıllardır yapmaya çalıştığı bir şeydi ve şimdi nihayet elde edilebilir. Çok kötü niyetli Ubuntu Yazılım Merkezi de GNOME Yazılımı ile değiştirildi. Bununla birlikte, bununla fazla heyecanlanma. GNOME yazılım aracı iyidir, ancak uygulanma şekli değildir. Steam gibi yazılım paketlerini bulmayı deneyin. Orada değiller. Bunları kurmak için apt-get kullanmalısınız. Brasero veya Empathy kullanıyorsanız, varsayılan olarak kurulu olmadıklarını öğrenmekten hayal kırıklığına uğrayacaksınız, ancak kurulumdan sonra bunları yükleyebilirsiniz ve eğer yükseltme yapıyorsanız, muhtemelen orada olacaklardır. Bu arada, hepsi kötü haber değil. Ubuntu 16.04’te Dash, varsayılan olarak çevrimiçi aramaları göstermeyecek şekilde yapılandırılmıştır. Bununla birlikte, Ubuntu 14.04’te bu sizin için bir sorun olsaydı, şimdiye kadar çözümü bulmuş olacağınızdan şüpheleniyoruz. Ubuntu 16.04’te bir dizi hata düzeltmesi uygulandı ve Unity bir dizi alanda iyileştirildi.

Snap Paketleri

Ubuntu 16.04, paylaşılan kitaplıklara güvenmeden kendisini içerecek şekilde yazılım yüklemenin yeni bir yolu olan Snap paketleri konseptini tanıttı. Bunun Linux ve özellikle Ubuntu için geleceği olması muhtemeldir. Gelecek için düşünmeye değer ama sizi kısa vadede yükseltecek bir şey değil.

Yeni kullanıcılar

Henüz Ubuntu kullanmıyorsanız, Ubuntu 14.04 mü yoksa Ubuntu 16.04 mü kullanmanız gerektiğini merak edebilirsiniz. Yukarıda bahsedilen nedenlerden dolayı, kararlılık için Ubuntu 14.04 kullanmayı düşünebilirsiniz veya Ubuntu 16.04 kullanmayı tercih edebilirsiniz çünkü bununla yüzleşelim, aydan aya daha iyi hale gelecektir. Ubuntu web sitesi, Ubuntu 16.04’ü büyük bir indirme düğmesiyle yoğun bir şekilde tanıtıyor ancak Ubuntu 14.04, alternatif sürümler adı verilen bir sayfanın bir alt bölümüne bırakılıyor.

Diğer Ubuntu Sürümleri

Ubuntu 14.10, Ubuntu 15.04 veya Ubuntu 15.10 gibi Ubuntu’nun ara sürümlerini kullanıyorsanız, desteğiniz tükeneceği veya buna yakın olacağınız için kesinlikle Ubuntu 16.04’e yükseltmelisiniz. Yükseltmek istemiyorsanız, bunu önermesek de Ubuntu 14.04’e geri dönmelisiniz. Ubuntu 12.04 kullanıyorsanız, yukarıdaki bölümler Ubuntu 14.04’ten Ubuntu 16.04’e yükseltmek için oldukları kadar önemlidir, ancak muhtemelen ilerlemek için devrilme noktasının üzerindesiniz. Linux çekirdeğinin sürümü oldukça eski olacak ve yazılım paketleriniz de oldukça geride kalacak. Kararlılığa ihtiyacınız varsa, en azından Ubuntu 14.04’e geçmeyi düşünmelisiniz. Ubuntu 12.10, Ubuntu 13.04 ve Ubuntu 13.10 gibi ara sürümler kullanıyorsanız, en azından Ubuntu 14.04’e yükseltmelisiniz ve belki de Ubuntu 16.04’ü düşünmelisiniz. Son olarak, Ubuntu’nun başka bir sürümünü kullanıyorsanız, en azından Ubuntu 14.04’e yükseltmelisiniz.

Özet

Kesin bir “evet yükseltmelisiniz” veya “Nelly’nizde değil” türünde bir yanıt umuyorsanız, bu kılavuzun bu şekilde sunulmamasından korkarız. Bunun yerine, kendi gereksinimlerinize göre karar vermenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Kendinize şu soruyu sorun: “Gerçekten buna ihtiyacım var mı?” veya “yükseltmenin bana nasıl bir faydası olur?”