Skip to content

Ubuntu İçinde Gizli Dosya ve Klasörler Nasıl Gösterilir

1 de Temmuz de 2021

Linux, varsayılan olarak, dosya adı bir nokta ile başlıyorsa, bu dosyalara erişiminiz olsa bile dosyaları görünümden gizler. Bu görsel bastırma, dosyayı şifrelemez veya erişilemez hale getirmez. Bunun yerine, bu dosyaların listelenmesini açıkça talep etmediğiniz sürece gizli dosyaları listelemez. Bu varsayılan olarak gizle özelliğinden dolayı, birçok yapılandırma dosyasının dosya adının başında bir nokta bulunur.

Gizli dosyaları göster

Grafik dosya yöneticinizde, gizli içeriği ortaya çıkarmak için dosya yöneticisi seçeneklerini kullanın. Çoğu dosya yöneticisi şunları kabul eder: Ctrl+H Gizli dosya görüntüsünü açıp kapatmak için kısayol tuşu. Ayrıca, her dosya yöneticisi, fareyi kullanarak ekranı değiştirmek için farklı düğmeler ve menü komutları kullanır. Bir kabuk oturumunda, ls ile komut -a gizli dosyaları görüntülemek için bayrak: ls -a

Dosyaları Gizle

Bir dosyayı gizlemek için, dosya adının ilk karakteri nokta olacak şekilde yeniden adlandırın. Bu yaklaşım sadece estetik kolaylık sağlar. Uygun dosya güvenliği için bu yöntemi vekil olarak kullanmayın. Linux’ta herhangi bir sistem nesnesi bir dosya olduğundan, bu nokta adı yaklaşımı klasörlerle de çalışır.