Skip to content

Ubuntu Linux’un Bilgisayarınızda Çalışıp Çalışmayacağını Öğrenmenin 4 Yolu

5 de Mayıs de 2021

Yeni bir bilgisayar arayışındaysanız veya bilgisayarınızda Linux’u denemek istiyorsanız, her şeyin işe yarayıp yaramayacağını önceden bilmek iyi olacaktır. Günümüzde Linux hemen hemen her donanımda önyükleme yaparken, kablosuz ağ kartı, ses, video, web kamerası, Bluetooth, mikrofon, ekran, dokunmatik yüzey ve hatta dokunmatik ekran gibi diğer donanımların doğru çalışıp çalışmayacağını bilmek önemlidir. Bu liste, donanımınızın Ubuntu Linux çalıştırmayı destekleyip desteklemeyeceğini öğrenmenin birkaç yolunu sağlar.

Ubuntu Uyumluluk Listelerini Kontrol Edin

Ubuntu sertifikalı donanım, sürümlere ayrılabilir, böylece en son LTS sürümü 18.04 veya önceki uzun vadeli destek sürümü 16.04 için onaylı olup olmadığını görebilirsiniz. Ubuntu, Dell, HP, Lenovo, ASUS ve ACER dahil olmak üzere çok çeşitli üreticiler tarafından desteklenmektedir.

Ubuntu Live USB Sürücü oluşturun

Ubuntu Canlı

Dünyadaki tüm listeler, Ubuntu’yu söz konusu bilgisayarda gerçekten denemeyi telafi etmeyecek. Neyse ki, bir koşuşturma yaşatmak için Ubuntu’yu sabit sürücüye yüklemenize gerek yok. Tek yapmanız gereken bir Ubuntu Live USB sürücüsü oluşturmak ve onu başlatmaktır. Ardından, doğru çalıştıklarından emin olmak için kablosuz, ses, video ve diğer ayarları test edebilirsiniz. Bir şey hemen işe yaramazsa, bu hiçbir zaman işe yaramayacağı anlamına gelmez ve forumlardan yardım istemeniz veya yaygın sorunların çözümlerini Google’da aramanız gerekir. Ubuntu’yu bu şekilde deneyerek mevcut işletim sistemine zarar vermeyeceksiniz.

Önceden Ubuntu Yüklü Bir Bilgisayar Satın Alın

Linux Bilgisayar Satın Alın

Yeni bir dizüstü bilgisayar için pazardaysanız, Ubuntu’yu çalıştıracağından emin olmanın en iyi yolu, önceden yüklenmiş Ubuntu ile bir tane satın almaktır. Dell’in inanılmaz derecede düşük bir fiyata uygun bütçeye uygun dizüstü bilgisayarları var, ancak bunlar Linux tabanlı dizüstü bilgisayarlar satan tek şirket değil. Ubuntu web sitesinde, Linux tabanlı dizüstü bilgisayar satan şirketleri gösteren bir liste de görebilirsiniz. System76, Ubuntu çalıştıran kaliteli dizüstü bilgisayarlar satmasıyla ABD’de iyi bilinir.

Donanımı Bulun Sonra Daha Fazla Araştırma

Google arama Ubuntu dizüstü bilgisayar uyumluluğu

Yeni bir dizüstü bilgisayar satın almak istiyorsanız, biraz araştırma yapmak uzun bir yol kat edebilir. Uyumluluk listesinde bir bilgisayarın olmaması, Ubuntu ile çalışmayacağı anlamına gelmez. Ayrıca yapabileceğiniz şey, satın almayı düşündüğünüz bilgisayarı bulmak ve ardından Google’da “Ubuntu ile ilgili sorunlar” arama terimini aramaktır. yapmak ve modellemek“. Bir şey işe yaramadığında insanlar çok çabuk bağırırlar ve bu nedenle çoğu durumda, insanların belirli bir bilgisayar ve Ubuntu Linux ile yaşadıkları deneyimlerle ilgili sık sorulan soruların bir listesini içeren forumlar bulacaksınız. her sorunun net bir çözümü vardır, o zaman Ubuntu’yu çalıştırmak amacıyla o bilgisayarı satın almayı düşünmek uygulanabilir. Eğer çözülmemiş bir sorun varsa, muhtemelen başka bir şeye geçmelisiniz. Bilgisayar için grafik kartı ve ses kartı gibi teknik özelliklere bakın ve “sorun giderme” yi arayın. grafik kartı tipi açık yapmak ve modellemek“veya” sorun ses kartı açık yapmak ve modellemek. ”

Özet

Elbette, Ubuntu tek Linux dağıtımı değildir, ancak ticari olarak en popüler olanıdır ve bu nedenle çoğu donanım üreticisi tarafından desteklenmesi en muhtemel olanıdır. Başka bir dağıtım kullanmayı seçerseniz, yukarıda listelenen tekniklerin çoğunu kullanabilirsiniz.