Skip to content

Ücretsiz Bir Google Slayt Şablonu Nasıl Oluşturulur

8 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Google Drive’ı açın. Seçiniz Yeni + > Klasör. Klasörü adlandırın Slayt Şablonları ve seçin Oluşturmak. PC’nizde bir şablon oluşturun.
 • Tıklayın Dosya > Farklı kaydet > ODF Sunumu (.odp) ve adlandırın. Google Drive’a gidin Slayt Şablonları Klasör. Tıklayın + > Dosya yükleme.
 • İçinde Slayt Şablonları klasöründe şablona sağ tıklayın. Seç Bir kopyasını çıkarmak. Yeniden adlandırın ve değişiklikler yapın.

Bu makale, Google Slaytlar için ücretsiz şablonları bilgisayarınızdaki yazılımda oluşturup ODP biçiminde yükleyerek veya Slaytlar Şablon Galerisi’ndeki mevcut şablonları değiştirerek nasıl oluşturacağınızı ve kullanacağınızı açıklar.

Google Slaytlar için Harici Şablonlar Nasıl Oluşturulur

Google Dokümanlar ve Google E-Tablolar ile çalışmanın aksine, yerel olarak oluşturulmuş özelleştirilmiş bir sununun içeriğini bir Google Slaytlar dosyasına kopyalayıp yapıştıramazsınız. Bunun yerine, desteklenen .odp biçiminde yükleyin. Biraz çalışarak, LibreOffice veya MS Office ile oluşturulmuş özelleştirilmiş şablonları kullanabilirsiniz. Slayt Şablon Galerisi’ne yeni şablonlar ekleyemeyeceğiniz için, önce özelleştirilmiş şablonları barındıracak yeni bir klasör oluşturmanız gerekir. Yerel olarak oluşturulmuş özelleştirilmiş bir şablon oluşturmak için aşağıdakileri yapın:

 1. Google Drive’ı açın. Seçiniz Yeni + > Klasör. Klasörü adlandırın Slayt Şablonları ve seçin Oluşturmak. Bu sadece bir kez yapılmalıdır.

 2. Yerel olarak yüklenen uygulamanızda yeni bir özel şablon oluşturun.

 3. Bittiğinde, tıklayın Dosya > Farklı kaydet (veya yazın Ctrl + Vardiya + Bir).

 4. Seçiniz ODF Sunumu (.odp) dosya biçimi olarak.

  Google Slaytlar, MS Office dosya biçimini desteklemediğinden, dosyaları .odp dosya uzantısıyla kaydetmeniz gerekir.

 5. Sunum şablonunuza, kullanımına uygun bir ad verin.

 6. Google Drive’a gidin Slayt Şablonları Klasör.

 7. Tıklayın + ve sonra tıklayın Dosya yükleme.

  Google Slaytlar için dosya yükleme seçeneği

 8. Yeni oluşturulan şablon dosyasını bulun ve klasöre yükleyin.

Özel Şablonlarınızı Nasıl Kullanırsınız?

Artık yeni şablonunuzu oluşturup yüklediğinize göre, onu açıp içerik eklemeye başlayamazsınız. Bunu yaparsanız, şablon artık bir şablon değil, normal sunum dosyasıdır. Bunun yerine aşağıdakileri yapın:

 1. Açın Slayt Şablonları Klasör.

 2. Çalışmak istediğiniz şablona sağ tıklayın.

 3. Seç Bir kopyasını çıkarmak. Bu, kullanmak istediğiniz şablonun bir kopyasını oluşturacaktır. Yeni e-tablo Slayt Şablonları klasöründe görünecek ve dosya adı şununla başlayacaktır: Kopyası.

  Google Drive sağ tıklama menüsünde bir Kopya oluşturun

 4. Dosya adına sağ tıklayın ve ardından Adını değiştirmek. Sunuya benzersiz bir ad verin ve ardından açıp içerik eklemeye başlayabilirsiniz. Orijinal sunum şablonunun bir kopyasını oluşturduğunuz için, şablon hala sağlamdır ve gerektiği kadar kopyalanabilir.

  Google Drive sağ tıklama menüsünde yeniden adlandırın

  Google Slaytlar Şablonundan Şablon Nasıl Oluşturulur

  Kendi özel şablonlarınızı oluşturmak için LibreOffice gibi bir yazılımınız yoksa, şansınız kalmaz. Bunun yerine, Slaytlar Şablon Galerisi’ndeki ücretsiz şablonlardan birini değiştirebilirsiniz.

 5. Google Slaytlar Şablon Galerisi’ndeki şablonlardan birini açın.

  Google Slaytlar Şablon Galerisi

 6. Şablonu ihtiyaçlarınıza göre düzenleyin.

 7. Şunu seçerek şablonu yeniden adlandırın. şu anki ismi (sol üst köşede) ve yeni bir tane yazarak.

  Şablon adı vurgulandı

  Yeni şablona İş Akışı Şablonu veya Proje Şablonu gibi uygun bir ad verin.

 8. Tasarımı ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde değiştirin. Değişiklikler yapıldıktan sonra, yeni şablon Sürücüm’e kaydedilir. Şu anda şablona içerik eklemeyin.