Skip to content

Ücretsiz Google Dokümanlar Şablonu Nasıl Oluşturulur

10 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Bir Google Doküman Şablonu seçin: Google Dokümanlar Şablon Galerisi’ne gidin, bir şablon seçin ve üzerinde değişiklik yapıp kaydedin.
 • Bir Şablon Klasörü Oluşturun: Google Drive’da şunu seçin: Yeni > Klasör. ŞABLONLAR klasörünü adlandırın ve Oluşturmak.
 • Özel Şablon Ekle: Git Yeni > Google Dokümanlar. Şablonu açın. Hepsini seç (Ctrl+Bir), kopyala (Ctrl+C) ve yapıştır (Ctrl+V) Google Dokümanına.

Google Dokümanlar’da, doküman oluşturma sürecini basitleştirmek için bir şablon kullanabilirsiniz, Google Dokümanlar’ın ücretli sürümüyle kendi özelleştirilmiş şablonunuzu yüklemek kolaydır. Ücretsiz sürümle biraz daha ilgili, ancak size nasıl yapılacağını göstereceğiz.

Bir Google Dokümanlar Şablonu seçin


Sahip olmanız gereken tek şey bir Google hesabı ve üzerinde çalışabileceğiniz birkaç özel şablon. Şablon içeriğini kopyalayıp yapıştırabildiğiniz sürece, bu şablonları oluşturmak için hangi aracı kullandığınız önemli değildir. Bu, şablonlarınızı Google Dokümanlar içinden oluşturabileceğiniz veya LibreOffice gibi bir araçla yerel olarak oluşturabileceğiniz anlamına gelir. Şablonları yerel bir uygulamayla oluşturduysanız, bu şablon dosyalarını Google Drive’a yüklememeniz önemlidir. Şablon dosyalarını Google Drive’da oluşturursanız, yalnızca dosyaları açmanız gerekir, böylece içeriği kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Google Dokümanlar Şablon Galerisi’ndeki mevcut şablonlardan birini de kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

 1. Şablonlardan birini açın. Google Dokümanlar Şablon Galerisi.

 2. Şablonu ihtiyaçlarınıza göre düzenleyin.

 3. Mevcut adı (sol üst köşede) seçip yeni bir ad yazarak şablonu yeniden adlandırın.

 4. Kullanım Giriş / Dönüş (klavyede) adı kaydetmek için.

 5. Dosyayı kapatın.

  Açık bir Google Dokümanlar şablon dosyası


Değiştirilen şablon dosyasını kapattıktan sonra, otomatik olarak Google Drive’ın ana dizinine kaydedilecektir. Devam etmeden önce, biraz organize olmanın zamanı geldi.

Şablon Klasörü Oluşturun

Yapılması gereken ilk şey, şablonları barındıracak bir klasör oluşturmaktır.

 1. Google hesabınızda oturum açın ve şuraya gidin: Google sürücü.

 2. Kök klasörde (alt klasörde değil) olduğunuzdan emin olun.

  Google Drive ekranı

 3. Bu dizinin içinden Yenive seçin Klasör.

 4. Bu yeni dizini adlandırın ŞABLONLAR, ve bas OLUŞTURMAK.

  Yeni oluşturulmuş bir Google Drive klasörünü adlandırma

 5. Google Şablon Galerisi’nden yeni şablon oluşturduysanız, bunları tıklayıp yeni oluşturulan şablona sürüklemek isteyeceksiniz. ŞABLONLAR Klasör. Bunu yaptıktan sonra, yeni oluşturulan klasöre çift tıklayarak gidin.

Yeni Klasöre Şablon Ekleme

Özel şablonlarınızı yeni oluşturulan klasöre eklemenin zamanı geldi.

 1. İçinde ŞABLONLAR klasör, basın Yenive seçin Google Dokümanlar. Bu, boş bir Dokümanlar dosyası oluşturacaktır.

  Boş bir Google Dokümanı oluşturma

 2. Ardından, yerel uygulamanıza eklenecek şablonu (MS Office veya LibreOffice gibi) açın.

 3. Bu dosya açıkken, aynı anda düğmesine basarak şablonun tüm içeriğini seçin. Ctrl+Bir klavyenizde.

 4. Ardından, seçili metni aynı anda basarak kopyalayın. Ctrl+C.

 5. Boş Google Dokümanınıza geri dönün ve şablon içeriğini aynı anda düğmesine basarak yapıştırın. Ctrl + V klavyenizde. İçerik yapıştırıldığında, yeni şablonu yeniden adlandırın (daha önce yaptığınız gibi). Tebrikler, artık kullanabileceğiniz yeni bir şablonunuz var.

Özel Şablonlarınızı Kullanma

Yeni eklenen şablonlarınızı kullanmanın birini açmak ve gerekli boşlukları doldurmak kadar basit olduğunu düşünebilirsiniz. Konu bu değil. Bunun yerine şu adımları izleyin:

 1. Şuna gidin: ŞABLONLAR Klasör.

 2. Çalışmak istediğiniz şablona sağ tıklayın.

  Google Dokümanlar'da yeni kopyalanmış bir dosya

 3. Basın Bir kopyasını çıkarmak. Bu, kullanmak istediğiniz şablonun bir kopyasını oluşturacaktır. Yeni belge ŞABLONLAR klasöründe görünecek ve dosya adı ile başlayacaktır. Kopyası.

  Bir Google Drive belgesinin kopyasını oluşturma

 4. Dosya adına sağ tıklayın ve Adını değiştirmek. Belgeye benzersiz bir ad verin ve ardından açıp içerik eklemeye başlayabilirsiniz. Orijinal belge şablonunun bir kopyasını yaptığınız için, şablon hala sağlamdır ve gerektiği kadar kopyalanabilir.