Skip to content

Ücretsiz Oyunlar Nelerdir?

17 de Mayıs de 2021

Bedava oyun olarak da bilinen ücretsiz bir uygulama, ücretsiz olarak indirebileceğiniz ancak gelir elde etmek için uygulama içi satın alımlar içeren bir uygulamadır. Herhangi bir şey satın almanız gerekmez, ancak satılık ürünler genellikle uygulamayı daha işlevsel veya eğlenceli hale getiren özellikler veya ekstralardır. Freemium kelimesi, “ücretsiz” ve “premium” kelimelerinin birleşimidir. Freemium modeli özellikle akıllı telefonlar, tabletler ve internete bağlı PC oyunları gibi mobil cihazlarda, özellikle de Star Wars: The Old Republic gibi devasa çok oyunculu çevrimiçi oyunlarda (MMO’lar) popülerdir.

Freemium Nasıl Çalışır?

Oynaması ücretsiz, uygulama geliştiricileri için başarılı bir gelir modelidir. Tipik olarak, geliştiriciler bir uygulamanın temel işlevlerini ücretsiz olarak verir ve belirli özellikleri eklemek için yükseltmeler sunar. Örneğin, uygulama reklamlar içerebilir ve bunları devre dışı bırakmak için ödeme yapabilirsiniz. Veya bir oyun uygulaması, oyunda daha kolay ilerlemeniz için ek oyun para birimi satın almanıza izin verebilir. Freemium gelir modelinin arkasındaki fikir, ücretsiz uygulamaların ücretli uygulamalardan daha fazla indirilmesidir. Kullanıcılar uygulamayı beğendiklerinde, kullanmaya devam etmek isterler ve bazıları yükseltmeler için ödeme yapmaya isteklidir. Diğerleri ücretsiz olarak kullanmaya devam ediyor, ancak uygulama içi satın alma işlemlerinin sayısı, kullanıcıların indirmek için ödeme yapmasını sağlayarak kazanılabilecekleri aşıyor.

Oynaması Ücretsiz Oyun

Ücretsiz oynanabilen oyunların stratejisi, genellikle oyunun tamamını ücretsiz olarak sağlamak ve satın alma için kozmetik değişiklikler sunmaktır. Bu modelin bir örneği, popüler oyun Temple Run’dır. Oyunun çevrimiçi mağazası, oyuncuların sanal mücevherler, oyun karakterleri ve özel bir harita satın almalarına izin verir, ancak bu öğelerin her biri oyun yoluyla da açılabilir. Diğer oyunlar, yeni içerik eklemek için uygulama içi satın alımları kullanır. Çok oyunculu çevrimiçi savaş (MOBA) oyunlarında, temel oyun genellikle ücretsizdir, ancak farklı karakterlerin bir oyun içi para birimi sistemi veya uygulama içi satın alımlar yoluyla satın alınması gerekir. Genellikle satın alımları yapmak için gereken oyun para birimini biriktirmek çok daha uzun sürer. Bu yöntem, premium bir oyunun ücretsiz olarak denenmesine izin verir.

Oynaması Ücretsiz Oyun Kötü Olduğunda

Kötü uygulanan freemium modelinin birçok örneği var. Bazı oyunlar, oyuncuların “kazanmak için ödeme yapmasını” sağlar, yani diğer oyunculardan çok daha hızlı bir şekilde çok daha güçlü hale gelmek için para ödersiniz. Diğerleri, oyuncuların zamanlarını uzatmak için ödeme yapmadıkları sürece bir zaman sınırıyla karşılaştıkları “oynamak için ödeme” modelini kullanır. Ne yazık ki birçok oyun bu yöntemleri kullanır. Oyuncular, bu oyunların geliştiricileri onları ölümüne kurban etmeye çalışıyor gibi göründüğünde hayal kırıklığına uğrar. Dungeon Hunter serisi gibi iyi bir oyun freemium hale geldiğinde ve en kötü yönlerini uyguladığında daha da kötüsü. Başlangıçta kötü olan bir oyun ağırlaştırıcıdır, ancak iyi olanın kötüye dönüşmesi daha da fazladır. Ek olarak, birçok oyuncu bir oyunu ücretsiz indirmeye alıştı ve bu da onları bu indirmeler için ödeme yapmaya ikna etmeyi zorlaştırıyor. Bu nedenle, daha fazla geliştirici ücretsiz oynanabilen modeli kullanıyor ve bazen hayal kırıklığı yaratan sonuçlar veriyor.

Oynaması Ücretsiz Oyun Oyun İçin Ne Kadar İyi?

Ücretsiz oynamanın olumsuz yönleri göz önüne alındığında bile, pek çok iyi yönü de var. Bir oyunu ücretsiz indirme ve deneme yeteneği harika. Ve geliştiriciler ücretsiz olarak doğru yaptığında, oyuncular alternatif olarak oyun üzerinde çalışarak ve oyun içi para birimi oluşturarak premium içeriği kazanabilirler. Böylece, ödeme yapmadan oyunda belirli bir noktayı geçmenin bir yolu yokmuş gibi hissetmek zorunda kalmazlar. Bu model aynı zamanda oyuncuların sevdiği uzun ömürlülüğe de vurgu yapıyor. Yani, mevcut bir hayran kitlesine sahip popüler bir oyun, oyunu taze tutmak ve bu sadık oyuncuları korumak için premium içerik eklemeye devam edebilir. Bu yaklaşım, bir oyunun birkaç yama alabileceği ancak bundan sonra kalan tüm hataların tamamen bırakıldığı oyunların önceki aşamalarına zıttır.