Skip to content

Ultimate, GOTY, Complete ve Definitive Edition Oyunları Kılavuzu

25 de Haziran de 2021

Bu günlerde artan bir eğilim, oyun yayıncılarının, ilk sürümden birkaç ay sonra oyunlarının DLC “tam” sürümüyle tamamen güncellenmiş bir sürümünü yayınlamalarıdır. İlk lansmandan bir yıl veya daha kısa bir süre sonra tam oyun ve DLC’yi alabileceğiniz için yeni oyunlar ve DLC veya sezon geçişleri satın alan insanlar için kötü ama biraz sabrı olan insanlar için iyidir. Bu tam sürümlerin çoğu harika fırsatlar olsa da, hepsi eşit olarak oluşturulmaz. Burada en iyiyi ve en kötüyü inceleyeceğiz.

‘Ultimate’ veya ‘Yılın Oyunu’ Sürümü Nedir?

Genellikle, bu basımlar “Ultimate” veya “Yılın Oyunu” (bu arada bu unvanı talep etmek için ne kadar küçük olursa olsun sadece 1 GOTY ödülü kazanmaları gerekir) veya “Tam” sürüm olarak adlandırılır. Genellikle orijinal temel oyunun yanı sıra piyasaya sürülen tüm DLC’lerle birlikte gelirler.

kar fırtınası
Xbox One, son nesil oyunların HD yeniden sürümleri olan “Kesin Sürümler” olarak adlandırılan yeni bir artış gördü. Bazıları harika. Bazıları, o kadar harika değil. Bunların en iyilerini ve en kötülerini de aşağıya ekleyeceğiz.

En İyi Ultimate, GOTY, Komple Sürümlerden Bazıları

 • Fallout 3: Yılın Oyunu Sürümü – Tüm 5 DLC paketini içerir. Bu oyunun kesin sürümüdür.
 • Fallout New Vegas: Ultimate Sürüm – Dört DLC paketini içerir, artı Kurye Zulası ve Gun Runner’ın Arsenal’i silah paketleri.
 • Grand Theft Auto IV ve Liberty City’den Bölümler: Tam Sürüm – Tam içerir GTA IV deneyim ve iki büyük Özgürlük şehirlerinden bölüm genişlemeler. ayrı da var Özgürlük şehirlerinden bölüm disk mevcuttur, ancak tabanı içermez GTA IV oyun — yalnızca genişletmeler (bunlar kendi başlarına oynanabilir). Satın almadan önce bunu aklınızda bulundurun.
 • Red Dead Redemption: Yılın Oyunu Sürümü – Tam içerir Kızıl Ölü Kefaret oyun, tüm çok oyunculu DLC’ler ve Ölümsüz kabus genişleme. Bu kesinlikle satın alınacak oyunun en iyi versiyonu.
 • Midnight Club Los Angeles: Komple Sürüm – Bu kayda değer çünkü Platinum Hits versiyonu gece yarısı kulübü LA tam sürümdür ve “tamamlanmış” olarak tanıtılamaz. Sadece Platinum Hits versiyonunu arayın, doğru olanı olacaktır. Tam çekirdek oyun içerir, ayrıca Güney Merkez genişleme.
 • LA Noire Komple Sürümü – Çoğu tam sürümden daha mütevazı bir şekilde reklamı yapıldı. Normal sürümden ayırt etmek için kutunun üst kısmına doğru küçük bir baskıda yalnızca “Komple Sürüm” olacak. Bu sürüm ekstra kıyafetler, ek çantalar ve bir rozet toplama mücadelesi içeriyor.
 • Saints Row The Third: Tam Paket – Çekirdek oyun ve tüm DLC görevlerini içerir (Genki Kase, Klonlarla İlgili Sorun, Uzayda Gangstalar), ek karakterler (Cheapy D, Penthouse Pets), kostümler ve daha fazlasıyla birlikte.
 • Yılın Borderlands Oyunu – Tam içerir Sınır bölgeleri oyun, artı dört genişletmenin tümü. Bu sürüm orijinal olarak indirme belirteçleri olarak DLC ile piyasaya sürüldü, daha yeni sürümlerde bunun yerine bir disk üzerinde DLC bulunur. İndirme belirteçlerini kullanan kullanılmış bir sürümü satın alırken dikkatli olun, çünkü bunlar büyük olasılıkla zaten kullanılmışlardır ve tekrar kullanılamazlar.
 • The Elder Scrolls IV: Oblivion: Yılın Oyunu Sürümü – Sadece içerir Dokuz Şövalyeleri ve titreyen adalar tam çekirdek oyun ile genişlemeler, ancak oyun için piyasaya sürülen diğer premium DLC’lerin hiçbiri. Bu genişletmelerin devasa olduğunu düşünürsek bu kötü bir anlaşma değil, ancak oyunun %100 tamamlanmış olmadığını unutmayın.
 • Batman: Arkham Asylum Yılın Oyunu Sürümü – 3D görsel modun yanı sıra ekstra meydan okuma görevleri ile birlikte tam oyun içerir. Ayrıca, çoğu “Komple Sürümün” aksine, oyunun vanilya versiyonundan ayrı bir kayıt kullandığından, tekrar oynayabilir ve tüm başarıları tekrar elde edebilirsiniz.
 • Batman: Arkham City Yılın Oyunu Sürümü – Ön sipariş görünümleri ve zorluklar dahil olmak üzere tüm DLC ile birlikte tam çekirdek oyun içerir.
 • Resident Evil 5 Altın Sürümü – Tam içerir RE5 oyun artı iki ek görev, genişletilmiş paralı askerler mod, ek kostümler ve çevrimiçi karşı mod.
 • Mortal Kombat: Komplete Sürümü – Tam oyun artı dört ek DLC karakteri ve belirli karakterler için klasik kostümler ve ölümler.
 • Forza Motor Sporları 3 Ultimate – Bu platin hit versiyonu 3 harika bir fiyata tüm DLC’yi ve ana oyunu içerir.
 • Tomb Raider: Kesin Sürüm – (XONE) Harika bir oyunun en iyi versiyonu. Çok oyunculu DLC’yi içerir.
 • Diablo III Ultimate Evil Sürümü – (XONE) Görsellerde büyük gelişme artı tonlarca yeni içerik.

Stellar’dan Daha Az Fırsatlardan Bazıları

Ayrıca, iyi fırsatlar olacağını düşündüğünüz, ancak gerçekten değil, yıldızlardan daha az “Yılın Oyunu” sürümleri ve birleşik paketler var.

 • Forza 4 Essentials Sürümü – Fantastikten farklı olarak 3 yeniden yayın, 4‘ın yeni sürümü yayınlandıktan bir yıl sonra yalnızca herhangi bir DLC içermiyor, aslında oyunun temel oyundan bir ton özellik eksik olan soyulmuş bir sürümüydü. Ucuz bir fiyat etiketi ile sizi cezbedecek, ancak buna değmez.
 • Call of Duty 4 Yılın Oyunu Sürümü – Bu sürümün ilk çalıştırmasında harita paketleri dahil edildi. Bu sürümün raflarda bulacağınız çoğu kopyası, ana oyunun ötesinde hiçbir şeye sahip değildir.
 • Fallout 3 / Oblivion İkili Paket – Bir pakette iki harika oyun! Hiçbirinde herhangi bir DLC bulunmuyor, ancak bu, bunu yıldızdan daha az bir anlaşma haline getiriyor.
 • Kitle Etkisi Üçlemesi – Her üçü kütle etkisi tek bir güzel kutu setinde oyunlar. Bununla birlikte, oyunların hiçbiri DLC’ye sahip değildir, bu nedenle tam deneyim için DLC paketleri için 65 $ veya daha fazla ödemeniz gerekecek. Bununla birlikte, seriyi hiç oynamadıysanız, bu açıkçası oyunlar için en iyi anlaşmadır.
 • Uyuyan Köpekler Kesin Sürüm – XONE – Çok büyük bir grafik yükseltme değil ve performans önemli ölçüde daha kötü. Yine de tüm DLC’leri ve genişletmeleri içerir.