Skip to content

Ultimate Windows 7 ve Ubuntu Linux Çift Önyükleme Kılavuzu

18 de Haziran de 2021

Windows kurulumunuzu küçülterek, Ubuntu’yu yükleyerek ve ardından bilgisayarınızın varsayılan önyükleyicisini değiştirerek Windows 7 ve Ubuntu Linux’u çift önyükleme yapın. Ocak 2020’den itibaren Microsoft artık Windows 7’yi desteklememektedir. Güvenlik güncellemelerini ve teknik desteği almaya devam etmek için Windows 10’a yükseltmenizi öneririz.

Lifewire / Jiaqi Zhou
Bu prosedür, Windows 7 ve Ubuntu 14.10 için çalışır. Bununla birlikte, prosedürler 19.10 sürümü ile Ubuntu için benzerdir.

Yedek Alın

Macrium Reflect yazılımı

Bu muhtemelen tüm süreçteki en az ilginç ama en önemli adımdır. Yedekleme olmadan, işlemde daha sonra bir hata yaparsanız tüm Windows ayarlarınız ve belgeleriniz kaybolabilir. Macrium Reflect’i kullanmanızı öneririz. Sistem görüntüsü oluşturmak için ücretsiz sürümü indirin.

Sabit Diskinizde Alan Yaratın

Disk Yönetimi

Linux bölümleri için sabit diskinizde biraz yer açın. Disk yönetim aracını kullanarak Windows bölümünüzü küçültün. Disk yönetim aracını başlatmak için Başlat ve yazın diskmgmt.msc Arama kutusuna girin. Daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa disk yönetim aracını açmaya yönelik ipuçlarımıza göz atın.

Windows Bölümünü Küçült

Diski Küçült

Windows büyük olasılıkla C: sürücüsündedir ve boyutuna ve genellikle bir NTFS bölümüne sahip olmasına göre tanımlanabilir. Aynı zamanda aktif ve önyükleme bölümü olacaktır. sağ tıklayın C: sürücü (veya Windows içeren sürücü) ve seçin Bölmeyi küçült. Sihirbaz, Windows’a zarar vermeden diski küçültebileceğiniz miktarı otomatik olarak ayarlar. Varsayılanları kabul etmeden önce, Windows’un gelecekte ne kadar alana ihtiyacı olabileceğini düşünün. Daha fazla oyun veya uygulama yüklemeyi planlıyorsanız, sürücüyü varsayılan değerden daha az küçültmek faydalı olabilir. Ubuntu için en az 20 gigabayta izin vermelisiniz. Seç ne kadar yer belgeler, müzik, videolar, uygulamalar ve oyunlar için alan oluşturmak da dahil olmak üzere Ubuntu için bir kenara koymak istiyorsanız ve ardından küçültmek.

Önyüklenebilir bir USB veya DVD Oluşturun

Evrensel Yükleyici

Ubuntu’yu indirin. 64 bit bilgisayarınız varsa 64 bit sürümünü seçin, aksi takdirde 32 bit sürümünü indirin. Bilgisayarınızdaki ISO ile önyüklenebilir bir DVD oluşturun:

 1. Sağ tık indirilen ISO dosyası ve Seç Disk Görüntüsünü Yaz.
 2. Sürücüye boş bir DVD yerleştirin ve Yanmak.

Bilgisayarınızda bir DVD sürücüsü yoksa, önyüklenebilir bir USB sürücüsü oluşturmanız gerekir. UEFI olmayan sürücüler için önyüklenebilir bir USB sürücü oluşturmanın en kolay yolu Evrensel USB Yükleyiciyi indirmektir. Bilgisayarınız BIOS yerine UEFI kullanıyorsa, yönergeler önemli şekillerde farklılık gösterir. Sürücüyü biçimlendirmek, üzerindeki her şeyi siler, bu nedenle USB sürücüde saklamak istediğiniz herhangi bir veri varsa, önce onu güvenli bir yere kopyalamak.

 1. Çalıştır Evrensel USB Yükleyici simgesine çift tıklayarak. Herhangi bir güvenlik mesajını yok sayın ve lisans anlaşması.
 2. Üstteki açılır listeden seçin Ubuntu.
 3. Tıklayın Araştır ve indirilen Ubuntu ISO’yu bulun.
 4. Tıkla Aşağıya doğru açılan menü seçmek için alttaki flaş sürücü. Liste boşsa, kutucuğu işaretleyin. Şimdi Tüm Sürücüler Gösteriliyor onay kutusu.
 5. seninkini seç USB sürücüsü açılır listeden kontrol edin ve biçim sürücüsü Kutu.
 6. Tıklayın Oluşturmak önyüklenebilir Ubuntu USB sürücüsünü oluşturmak için.

Canlı Ubuntu Oturumuna Önyükleme

Ubuntu Canlı Masaüstü

Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve DVD’yi sürücüde veya USB’yi bağlı bırakın. Tıklayın Ubuntu’yu deneyin görünen menüde. Ubuntu canlı oturuma açıldıktan sonra sağ üst köşedeki ağ simgesine tıklayın. Kablosuz ağınızı seçin. Gerekirse bir güvenlik anahtarı girin. Bir ağ simgesi görmediyseniz, sağ üstteki açılır oku tıklayın ve “WiFi Bağlı Değil”i seçin. Kurulumu başlatmak için, Ubuntu simgesini yükle masaüstünde.

Sorun giderme

Ubuntu Canlı Masaüstü

Menü görünmezse ve bilgisayar doğrudan Windows’ta önyüklenirse, DVD sürücüsü veya USB sürücüsü sabit sürücüden önce önyüklenecek şekilde bilgisayarınızdaki önyükleme sırasını değiştirmeniz gerekir. için önyükleme sırasını değiştirin bilgisayarı yeniden başlatın ve BIOS kurulum ekranını yüklemek için basmanız gereken anahtarı arayın. Genellikle tuş, bilgisayar açılırken bastığınız bir işlev tuşu olacaktır; F2, F8, F10 veya F12. BIOS kurulum ekranına girdikten sonra, önyükleme sırasını gösteren sekmeyi arayın ve Ubuntu’yu başlatmak için kullandığınız yöntemin sabit sürücünün üzerinde görünmesi için sırayı girin. Ayarları kaydedin ve yeniden başlatın. Ubuntu’yu Dene seçeneği şimdi görünmelidir. Geri dönmek Canlı Ubuntu Oturumuna Önyükleme ve bu adımı tekrarlayın.

Dilinizi seçin

Ubuntu Yükleyici Dil Seçin

Dilinizi seçin ve ardından Devam et.

Klavye Düzenini Seçin

Klavye düzeni

Sol bölmede dili ve ardından sağ bölmede fiziksel düzeni seçerek klavye düzeninizi seçin. Sağlanan kutuya metin girerek klavye düzenini test edin. Algıla-klavye düzeni düğmesi, klavyenizle otomatik olarak eşleşmeye çalışır. Klavye düzeninizi seçtikten sonra tıklayın Devam et.

İnternete bağlan

İnternete bağlan

İnternete otomatik olarak bağlanmanız gerekse de, bağlantı hızınız düşükse bağlantıyı kesmeyi düşünün. Varsayılan olarak Ubuntu, güncellemeleri yüklendikçe indirir ve bu da yükleme işlemine zaman kazandırır.

Kurulum Türünüzü Seçin

Kurulum Türü

Kurulum Türü ekranı, Ubuntu’yu kendi başına kurmayı veya Windows ile çift önyükleme yapmayı seçeceğiniz yerdir. Üç ana seçenek vardır:

 • Ubuntu’yu Windows 7’nin yanına kurun.
 • Diski Sil ve Ubuntu’yu Yükle.
 • Başka bir şey.

Seç Ubuntu’yu Windows 7’nin Yanına Kurun seçeneği ve tıklayın Şimdi kur, sonra Değişiklikleri Disklere Yaz. Kurulum türü ekranında iki onay kutusu vardır. İlki, önerilen bir uygulama olan ana klasörünüzü şifrelemenize izin verir.

Bölümleri Manuel Olarak Oluşturun

Ubuntu Bölümü Oluştur

Windows 7 ile birlikte yükleme seçeneğini belirlediyseniz, bu adımı atlayın. Bu adım, yalnızca seçerek manuel bölüm değişiklikleri seçenler için geçerlidir. Başka bir şey. Bazı insanlar, Linux sürümünü değiştirmeyi ve sisteminizi yükseltmeyi kolaylaştırdığından, ayrı kök, ev ve takas bölümlerini tercih eder. İlk bölümünüzü oluşturmak için:

 1. Boş alanı seçin ve artı sembol.
 2. Mantıksal bölüm türünü seçin ve Ubuntu’ya vermek istediğiniz alan miktarını ayarlayın. Bölmeye verdiğiniz boyut, ne kadar alanla başlamanız gerektiğine bağlı olacaktır.
 3. Farklı Kullan açılır menüsü, kullanılan dosya sistemini ayarlamanıza olanak tanır. Linux için birçok farklı dosya sistemi mevcuttur, ancak bu örnekte ext4.
 4. Seç / bağlama noktası olarak ve tıklayın TAMAM MI.
 5. Bölümleme ekranına geri döndüğünüzde, kalan boş alanı bulun ve yeni bir bölüm oluşturmak için tekrar artı sembolüne tıklayın. ev bölüm, belgeleri, müzikleri, videoları, fotoğrafları ve diğer dosyaları depolamak için kullanılır. Ayrıca kullanıcıya özel ayarları saklamak için kullanılır. Genel olarak, alanın geri kalanını ev bölümüne eksi bir miktar için küçük bir miktar vermelisiniz. takas bölme.

Takas bölümleri tartışmalı bir konudur ve herkesin ne kadar yer kaplaması gerektiği konusunda kendi fikri vardır. Ev bölümünüzün kalan alanı eksi bilgisayarınızın sahip olduğu bellek miktarını kullanmasını sağlayın. Örneğin, 300 GB disk alanınız ve 8 GB belleğiniz varsa, alanı megabayt olarak göstermek için kutuya 292000 yazın.

 1. Seçin mantıksal bölüm türü olarak.
 2. Seç bu boşluğun başlangıcı konum olarak seçin ve ext4 aksi için iyi bir nedeniniz olmadıkça dosya sistemi olarak.
 3. Seç /ev bağlama noktası olarak.
 4. Tıklayın TAMAM MI.

Oluşturulacak son bölüm takas bölümüdür. Bazı uzmanlar takas bölümüne hiç ihtiyacınız olmadığını söylüyor, bazıları bellekle aynı boyutta olması gerektiğini söylüyor ve bazıları da bellek miktarının 1,5 katı olması gerektiğini söylüyor. Takas bölümü, bellek azaldığında boşta olan işlemleri depolar. Takas bölümü, geçmişte bilgisayarların sıklıkla belleğinin tükendiği zamanlarda önemliydi, ancak günümüzde ciddi bir sayı kırma veya video düzenleme yapmadığınız sürece belleğinizin tükenmesi pek olası değildir.

 1. Boyutu diskin geri kalanı olarak bırakın ve kullanım olarak kutuyu değiştirin. Takas Alanı.
 2. Tıklayın TAMAM MI devam etmek.
 3. Son adım, önyükleyicinin nereye kurulacağını seçmektir. Yükleme türü ekranında, önyükleyiciyi nereye kuracağınızı seçmenizi sağlayan bir açılır liste vardır. Bunu Ubuntu’yu kurduğunuz sabit sürücüye ayarlayın. Genel olarak, bırakın varsayılan seçeneği /dev/sda.
 4. Tıklayın Şimdi kur.

/dev/sda1 veya başka bir sayı (yani /dev/sda5) seçmeyin. Ubuntu’nun kurulu olduğu yere bağlı olarak /dev/sda veya /dev/sdb olmalıdır.

Değişiklikleri Disklere Yaz

Değişiklikleri Disklere Yaz

Bölümlerin oluşturulmak üzere olduğunu belirten bir uyarı mesajı görünecektir.

Bu dönüşü olmayan noktadır. Windows’un yedeğini almadıysanız, aşağıdakileri seçmeyi düşünün: Geri gitmek seçeneği ve kurulumu iptal etme. Tıklayın Devam et Ubuntu’yu kurmaya hazır olduğunuzda.

Saat Dilimi Seçin

Saat Dilimi Seçin

Haritada yaşadığınız yere tıklayarak saat diliminizi seçin ve Devam et.

Kullanıcı Ekle

Kullanıcı Ekle

Varsayılan bir kullanıcı ayarlayın. Ubuntu’nun bir kök şifresi yoktur. Bunun yerine, ayrıcalıklı komutları çalıştırmak için sudo kullanmalarını sağlamak için bir gruba kullanıcı hesapları eklenmelidir. Bu ekranda oluşturulan kullanıcı otomatik olarak sudoers grubuna eklenecek ve bilgisayarda her türlü görevi yapabilecektir.

 1. Bir ev ağında tanınabilmesi için kullanıcının adını ve bilgisayar için bir ad girin.
 2. Şimdi bir kullanıcı adı oluşturun ve girin.
 3. Kullanıcıyla ilişkilendirilecek bir parolayı tekrarlayın.
 4. Bilgisayar şu şekilde ayarlanabilir: otomatik olarak giriş yap Ubuntu’ya veya kullanıcının oturum açmasını gerektir kullanıcı adı ve şifre kombinasyonu ile.
 5. Sonunda, bir şansın var ana klasörü şifrele Orada depolanan dosyaları korumak için kullanıcının.
 6. Tıklayın Devam et.

Kurulumu Tamamlayın

Kurulumu Tamamlayın

Dosyalar şimdi bilgisayarınıza kopyalanacak ve Ubuntu kurulacak. Bilgisayarınızı yeniden başlatmak veya teste devam etmek isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Bilgisayarı yeniden başlatın ve DVD veya USB sürücüsünü çıkarın. Bilgisayarınız yeniden başlatıldığında, Windows ve Ubuntu seçeneklerini içeren bir menü görünmelidir. Önce Windows’u deneyin ve her şeyin hala çalıştığından emin olun. Yeniden başlat ama bu sefer seç Menüden Ubuntu’yu seçin. Ubuntu’nun başlatıldığından emin olun. Artık Windows 7 ve Ubuntu Linux ile tam olarak çalışan bir çift önyükleme sisteminiz olmalıdır.