Skip to content

Ultra Hafif Kulaklıklar Sonunda VR’yi Konforlu Hale Getirebilir

28 de Mayıs de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • Qualcomm tarafından geliştirilmekte olan yeni çipler, ultra hafif sanal gerçeklik kulaklıklarına güç sağlayabilir.
  • Teknoloji şirketleri, kullanıcıların gün boyu rahatça takabilecekleri kulaklıklar yapmaya çalışıyor.
  • Apple’ın 2022’de hafif bir artırılmış gerçeklik kulaklığı piyasaya sürmesi bekleniyor.
Clunky sanal gerçeklik kulaklıkları yakında geçmişte kalabilir. Qualcomm ve Microsoft, geleceğin hafif sanal ve artırılmış gerçeklik (AR) gözlüklerine güç sağlamak için yeni bir çip geliştirmek için ortaklık kuruyor. Hareket, VR donanımının daha kolay giyilmesi için hızlanan bir çabanın işaretidir. VR firması Captjur’un CEO’su Bob Bilbruck Lifewire’a verdiği bir e-posta röportajında, “Hafif tasarım çok önemli çünkü insanlar bu cihazları günlük yaşamlarında kullandıklarından, hiç kimse mevcut VR ve AR gözlüklerinin boyutunu istemeyecek” dedi. “Metaverse, gerçek dünya ile dijital dünyanızın bir kaplamasıdır ve hizmetler, eğlence, bankacılık, deneyimler vb. için ikisi arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapabileceksiniz ve hafif tasarım bu benimseme için çok önemlidir.”

Neredeyse orada

Yeni çipin amacı, Oculus Quest 2 gibi mevcut sanal gerçeklik başlıklarının kullanıcıların yüzlerini çökerten ağır tasarımlarını ortadan kaldırmak. Teknoloji şirketleri, kullanıcıların tüm gün rahatça takabilecekleri kulaklıklar yapmayı umuyor. Microsoft’ta Karma Gerçeklik kurumsal başkan yardımcısı Rubén Caballero, haber bülteninde, “Amacımız, başkalarına güven ve yeniliğe dayalı bir gelecek olan metaverse geleceğini geliştirmek için topluca çalışmak için ilham vermek ve onları güçlendirmektir” dedi. “Tüm ekosistemin metaverse vaadini açığa çıkarmasına yardımcı olmak için Qualcomm Technologies ile çalışmayı dört gözle bekliyoruz.” Daha küçük kulaklıklar yakında yakınınızdaki bir mağazaya gidebilir. Shiftall kısa süre önce MicroOLED ekranlar kullanan bir çift kompakt gözlük olan MeganeX’i sergiledi. 8,8 ons ağırlığında, 120Hz MicroOLED ekranlara sahip ve sürükleyici ısıtma ve soğutma efektleri yaratan isteğe bağlı bir sıcaklık değiştiren aksesuar içerebilir. Kulaklığın bu baharda yaklaşık 900 $ karşılığında piyasaya sürülmesi bekleniyor. TCL ayrıca yakın zamanda microLED holografik optik AR deneyimi sunan prototip AR gözlüklerini de tanıttı. Çerçevenin yan tarafında, ekrandaki içerikle etkileşim kurmak için kaydırıp dokunabileceğiniz bir dokunmatik kontrol yüzeyi bulunur. Şirket, gözlüğü kullanmanın 140 inçlik bir ekranı izliyormuş gibi hissettireceğini iddia ediyor. Bu arada Apple’ın bu yıl bir ara hafif bir AR kulaklığı piyasaya sürmesi bekleniyor. Apple kulaklığının normal numaralı gözlüklere mümkün olduğunca yakın bir tasarıma sahip olduğu söyleniyor.

Egzotik Malzemeler

Yine de, hafif VR kulaklıkların gelişimini engelleyen tek şey çipler değil. VR firması Virtuleap’in CEO’su Amir Bozorgzadeh, Lifewire’a bir e-posta röportajında ​​​​“gerçekten hafif, ince ve nihayetinde modaya uygun” VR kulaklıklarının önündeki birincil engelin, yaygın 5G yüksek hızlı hücresel ağların ortaya çıkması olduğunu söyledi. Yeni 5G teknolojisi, şu anda kulaklıkların yükü olan işleme işlerinin çoğunun boşaltılmasına izin verebilir, böylece yüzünüze taktığınız teçhizatın fazla bir iş yapması gerekmez.

Holografik arka planda duran artırılmış gerçeklik gözlüğü takan kadın

“Yalnızca 5G yaygınlaşana ve en yüksek bant genişliklerinde kullanılabilir hale gelene kadar, VR’nin toplu olarak benimsenmesinin kilidini açmanın yanı sıra, yalnızca ilgili donanım açısından değil, aynı zamanda vaat edilen kesintisiz deneyim açısından artırılmış gerçekliğin (AR) tüm potansiyelini açığa çıkarabileceğiz. Metaverse,” diye ekledi Bozorgzadeh. Daha hafif, gelişmiş malzemeler, kullanıcılar için daha konforlu bir kulaklık seti de sağlayabilir. Araştırmacılar, VR kulaklıklar gibi kişisel elektronikler için hafif malzemeler olarak elmas kullanmayı bile düşünüyorlar. Bir yüksek teknoloji malzeme şirketi olan AKHAN Semiconductor’ın kurucusu Adam Khan, Lifewire’a bir e-posta röportajında ​​”Elmas malzemeler daha küçük bir form faktörü oluşturuyor, bu nedenle diğerlerinden daha az yer kaplıyor” dedi. “Gelişmiş malzemeler ayrıca gücün artmasına neden oluyor; cihazlar daha fazla malzemeye ihtiyaç duymadan daha fazla güç kullanabilir, bu da pil ömrünü uzatır.”