Skip to content

Unutulmuş bir Gmail Şifresi Nasıl Kurtarılır

20 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Gmail’i açın ve kullanıcı adınızı girin. Tıklayın Parolanızı mı unuttunuz? Gmail size bir dizi soru soracak ve cevapladıktan sonra oturumunuzu açacaktır.
 • Sıfırlamak için, önceden kayıtlı bir ikincil e-posta adresinizin olması veya 5 gün boyunca hesabınıza giriş yapmamış olmanız gerekir.
 • Gmail, yalnızca sizin yanıtlayabileceğiniz çeşitli soruları içeren yeni bir şifre belirlemek için bir doğrulama işlemi kullanır.

Bu makale, unutulmuş bir şifrenin nasıl kurtarılacağını açıklar ve işlem sırasında Gmail’in soracağı standart soruları paylaşır. Bu adımlar tüm Gmail hesapları içindir ve tüm bilgisayar tarayıcılarında aynı şekilde çalışacaktır.

Unutulmuş bir Gmail Şifresini Kurtarın

1:30 Unutulan Gmail şifrenizi sıfırlamak ve hesabınıza erişimi kurtarmak için bu adımları izleyin.

 1. Öncelikle, (1) Gmail hesabınız için belirtilen ikincil bir e-posta adresinizin olduğundan veya (2) Gmail hesabınıza beş gündür giriş yapmadığınızdan emin olun.

 2. Gmail’i açın ve sağlanan alana e-posta adresinizi girin. Basın Sonraki.

 3. Gmail giriş ekranında seçin Parolanızı mı unuttunuz?.

 4. Gmail şimdi sizi hesabın sahibi olarak tanıtmak için birkaç soru soracak.

  Son şifreyi girin ve Başka bir yol deneyin bağlantılarına odaklanan Google Hesabı kurtarma sayfasının ekran görüntüsü

  Her soru için cevabınızı girin ve seçin Sonraki. Veya bir sorunun cevabını bilmiyorsanız şunu seçin: Başka bir yol dene. Google’ın sorabileceği soruların listesi için aşağıya bakın.

 5. Yukarıdaki adımları kullanarak kendinizi hesabınızın sahibi olarak belirledikten sonra, Gmail sizi hesabınızda oturum açacaktır. Güvenlik nedeniyle şifrenizi değiştirmek istiyorsanız, Şifre değiştir bağlantı.

Şifreleri hatırlamak zorunda kalmamak için, temel bir hesap için ücretsiz olan Dashlane gibi bir şifre yöneticisi deneyin.

Gmail Hesap Kurtarma Sırasında Google’ın Soracağı Sorular

Gmail’in Gmail hesabınızı doğrulamanıza yardımcı olmak için sorduğu sorular, bu sırayla olmak zorunda değil, aşağıdakileri içerebilir.

 • Önceki bir şifre: Gmail şifrenizi değiştirdiyseniz ve yalnızca daha eskisini hatırladıysanız, şifreyi girebilirsiniz.
  • Kod kullanarak doğrulama: Daha önce iki faktörlü kimlik doğrulama için ayarladığınız doğrulama yöntemlerine bağlı olarak, şu adresten bir kod alabilirsiniz:
   Google’dan bir SMS kısa mesajı alındı
  • Google’dan bir e-posta mesajı alındı
  • Google’dan bir telefon araması alındı.
  • Bir uygulama (ör. Google Authenticator)
  • Basılı yedek kodlar
 • Gmail hesabı kurtarma için ikincil bir e-posta adresi: Google Hesabınızın şifresini sıfırlamak için, Google’ın alternatif e-posta adresinize gönderdiği bir mesajdaki bağlantıyı izleyin. Bir doğrulama kodu almak için herhangi bir mevcut e-posta adresini de girebilirsiniz.
 • Gmail şifre kurtarma için bir güvenlik sorusu: İstendiğinde, kurtarma sorunuzun cevabını yazın.
 • Hesabı kurduğunuzda: Gmail (veya Google) hesabını oluşturduğunuz ayı ve yılı girin.
 • Telefonunuzda bir açılır pencere: Hesabınızı nasıl kurduğunuza ve telefonunuzun aynı Gmail hesabına bağlı olup olmadığına bağlı olarak, telefonunuzda bir şifre sıfırlama isteğinde bulunan kişinin siz olduğunuzu doğrulamak için kabul edebileceğiniz bir bildirim alabilirsiniz.

Gmail hesabınızı son beş gün içinde kullandıysanız, ancak ikincil bir e-posta adresi belirtmediyseniz, hesaba erişmeyi deneyebilmeniz için beş gün beklemeniz gerekir.