Skip to content

URL (Tekdüzen Kaynak Konum Belirleyicisi) Nedir?

7 de Nisan de 2021

Olarak kısaltılmıştır URLBir Tekdüzen Kaynak Konum Belirleyicisi, bir dosyanın internet üzerindeki konumunu belirlemenin bir yoludur. Bunlar, yalnızca web sitelerini açmak için değil, aynı zamanda bir sunucuda barındırılan görüntüleri, videoları, yazılım programlarını ve diğer dosya türlerini indirmek için kullandığımız şeylerdir. Açmak yerel bilgisayarınızdaki dosya, çift tıklamak kadar basittir, ancak uzak bilgisayarlar, web sunucuları gibi, web tarayıcımızın nereye bakacağını bilmesi için URL’leri kullanmalıyız. Örneğin, aşağıda açıklanan web sayfasını temsil eden HTML dosyasının açılması, kullandığınız tarayıcının üst kısmındaki gezinme çubuğuna girilerek yapılır.

Bir web sitesi URL'sinin ekran görüntüsü

Henrik5000 / Getty Images

Diğer isimler

Tekdüzen Kaynak Konum Belirleyicileri en yaygın olarak şu şekilde kısaltılır: URL’ler ama onlar da denir web sitesi adresleri HTTP veya HTTPS protokolünü kullanan URL’lere atıfta bulunduklarında.

URL genellikle ayrı ayrı söylenen her harfle telaffuz edilir (ör. u – r – l, değil Kont). Eskiden kısaltması olarak kullanılırdı Evrensel Kaynak Konum Belirleyicisi 1994’te Uniform Resource Locator’a değiştirilmeden önce.

URL örnekleri

Muhtemelen Google’ın web sitesine erişmek için olduğu gibi URL girmeye alışkınsınız: https://www.google.com

Adresin tamamı URL olarak adlandırılır. Diğer bir örnek bu web sitesi (birinci) ve Microsoft’un (ikinci): https://www.hayateli.com
https://www.microsoft.com

Hatta süper spesifik olabilir ve Wikipedia’nın web sitesindeki Google’ın logosuna işaret eden bu uzun resim gibi bir resmin doğrudan URL’sini açabilirsiniz. Bu bağlantıyı açarsanız, bunun şununla başladığını görebilirsiniz: https: // ve yukarıdaki örneklerde olduğu gibi normal görünen bir URL’ye sahiptir, ancak daha sonra sizi resmin web sitesinin sunucusunda bulunduğu tam klasör ve dosyaya yönlendirmek için birçok başka metin ve eğik çizgi vardır. Aynı kavram, bir yönlendiricinin oturum açma sayfasına eriştiğinizde de geçerlidir; yönlendiricinin IP adresi, yapılandırma sayfasını açmak için URL olarak kullanılır. Çoğumuz, Firefox veya Chrome gibi bir web tarayıcısında kullandığımız bu tür URL’lere aşinayız, ancak bunlar bir URL’ye ihtiyaç duyacağınız tek durum değildir. Tüm bu örneklerde, web sitesini açmak için HTTP protokolünü kullanıyorsunuz, ki bu muhtemelen çoğu insanın karşılaştığı tek şeydir, ancak FTP, TELNET, MAILTO ve RDP gibi kullanabileceğiniz başka protokoller de vardır. Bir URL, sabit sürücünüzdeki yerel dosyalara bile işaret edebilir. Hedefe ulaşmak için her protokol benzersiz bir sözdizimi kurallarına sahip olabilir.

Bir URL’nin Yapısı

Bir URL farklı bölümlere ayrılabilir, her parça uzak bir dosyaya erişirken belirli bir amaca hizmet eder. HTTP ve FTP URL’leri aynı şekilde yapılandırılmıştır. protokol: // ana bilgisayar adı / dosya bilgisi. Örneğin, URL’sine sahip bir FTP dosyasına erişim şunun gibi görünebilir: FTP: //servername/folder/otherfolder/programdetails.docx

class = “ql-syntax”> Sahip olmak dışında hangisi FTP onun yerine HTTP, web’de karşılaşabileceğiniz diğer URL’lere benziyor. Aşağıdaki URL’yi bir HTTP adresi örneği olarak kullanalım ve her bölümü tanımlayalım: https://security.googleblog.com/2018/01/todays-cpu-vulnerability-what-you-need.html

sınıf = “ql-sözdizimi”>

  • https iletişim kurduğunuz sunucu türünü tanımlayan protokoldür (FTP’nin bir protokoldür olması gibi).
  • güvenlik bu belirli web sitesine erişmek için kullanılan ana bilgisayar adıdır.
  • googleblog alan adıdır.
  • com.tr üst düzey etki alanı (TLD) olarak anılan alandır, bazıları .net, .org, .co.uk vb. içerir.
  • / 2018/01 / web sayfasını veya dosyayı düzenlemek için kullanılan dizinleri temsil eder. Web sitesi dosyalarını tutan web sunucusunda, bunlar, bu URL’nin belirttiği dosyayı bulmak için tıklayacağınız gerçek klasörler olacaktır.
  • todays-cpu-güvenlik açığı-what-you-need.html URL’nin işaret ettiği gerçek dosyadır. HTML dosyası yerine bir görüntü, ses dosyası veya başka bir dosya türü yüklemeye çalışıyorsanız, URL bu dosya uzantısıyla (bir PNG veya MP3 gibi) biterdi.
  • security.googleblog.com bir grup olarak Tam Nitelikli Etki Alanı Adı (FQDN) olarak adlandırılır.

 

URL Sözdizimi Kuralları

Bir URL’de yalnızca sayılara, harflere ve aşağıdaki karakterlere izin verilir: ()! $ -‘_ * +. Diğer karakterlerin kabul edilebilmesi için kodlanması (programlama koduna çevrilmesi) gerekir. Bazı URL’ler, onu ek değişkenlerden ayıran parametrelere sahiptir. Örneğin, bir Google araması yaptığınızda cankurtaran: https://www.google.com/search?q=hayateli

Gördüğünüz soru işareti, Google’ın sunucusunda barındırılan belirli bir komut dosyasını, özel sonuçlar almak için ona belirli bir komut göndermek istediğinizi söylüyor. Google’ın aramaları yürütmek için kullandığı belirli komut dosyası, ? q = URL’nin bir kısmı arama terimi olarak tanımlanmalıdır, bu nedenle URL’de o noktada yazılan her şey Google’ın arama motorunda arama yapmak için kullanılır. Bu YouTube aramasındaki URL’de benzer davranış görebilirsiniz en iyi kedi videoları: https://www.youtube.com/results?search_query=best+cat+videos

Bir URL’de boşluklara izin verilmese de, bazı web siteleri bir + hem Google hem de YouTube örneklerinde görebileceğiniz işareti. Diğerleri, bir boşluğun kodlanmış eşdeğerini kullanır; % 20. Bazı URL’ler bağlama bağlı olarak parametreler arasında değiş tokuş yapabilir. Bir YouTube videosuna zaman damgası eklerken iyi bir örnek görülebilir. Bazı bağlantılar bir “ve” işareti gerektirir ve diğerleri bir soru işareti kullanır. URL’ler de çapa kullanabilir. Bunlar en sonunda yer alır ve bağlantı seçildiğinde o sayfada nereye atlanacağını açıklar. Bağlantılar, bir web sayfasına bağlantılar eklenirken oluşturulur ve numara işaretini kullanırlar (#). Bağlantının sizi sayfanın başka bir bölümüne götürdüğü bir Wikipedia giriş örneği.

Birden çok değişken kullanan URL’ler, soru işaretinden sonra bir veya daha fazla ve işareti kullanır. Windows 10 için bir Amazon.com araması için örneği burada görebilirsiniz: https://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss_2?url=search-alias%3Daps&field-keywords=windows+10

İlk değişken, url, soru işaretinden önce gelir, ancak sonraki değişken, alan anahtar sözcükleri, önünde bir ve işareti bulunur. Ek değişkenlerin önünde bir “ve” işareti bulunur. Bir URL’nin bölümleri büyük / küçük harfe duyarlıdır, özellikle her şey sonra alan adı (dizinler ve dosya adı). Yukarıda yapılandırdığımız Google’dan örnek URL’deki “ihtiyaç” kelimesini büyük harfle yazarsanız, URL’nin sonunu okursanız, bunu kendiniz görebilirsiniz. todays-cpu-güvenlik açığı-what-you-NEED.html. Bu sayfayı açmaya çalışın ve bu belirli dosya sunucuda bulunmadığı için yüklenmediğini görebilirsiniz.

 

URL’ler hakkında daha fazla bilgi

Bir URL sizi JPG resmi gibi web tarayıcınızın görüntüleyebileceği bir dosyaya yönlendiriyorsa, görmek için gerçekten bilgisayarınıza indirmeniz gerekmez. Ancak, tarayıcıda normalde görüntülenmeyen PDF ve DOCX dosyaları ve özellikle EXE dosyaları (ve diğer birçok dosya türü) için indirmeniz istenir. URL’ler, gerçek adresin ne olduğunu bilmemize gerek kalmadan bir sunucunun IP adresine erişmemiz için kolay bir yol sağlar. Favori web sitelerimiz için hatırlanması kolay isimler gibidirler. Bir URL’den IP adresine yapılan bu çeviri, DNS sunucularının kullanım amacıdır. Bazı URL’ler gerçekten uzun ve karmaşıktır ve bir bağlantı olarak tıklarsanız veya tarayıcının adres çubuğuna kopyalayıp / yapıştırırsanız en iyi şekilde kullanılır. Bir URL’deki bir hata, 400 serisi bir HTTP durum kodu hatası oluşturabilir; en yaygın tür 404 hatasıdır. Bir örnek şurada görülebilir: gog.com. Sunucularında bulunmayan bir sayfaya erişmeye çalışırsanız (bunun gibi), 404 hatası alırsınız. Bu tür hatalar o kadar yaygındır ki, bazı web sitelerinde genellikle bunların özel, genellikle komik versiyonlarını bulabilirsiniz. En iyilerinin bir listesini tutuyoruz. Normal olarak yüklenmesi gerektiğini düşündüğünüz bir web sitesine veya çevrimiçi dosyaya erişmede sorun yaşıyorsanız, daha sonra ne yapacağınızla ilgili bazı yararlı fikirler için URL’de Hata Nasıl Giderilir kılavuzumuza bakın. Çoğu URL, bağlantı noktası adının verilmesini gerektirmez. Açılış google.comörneğin, bağlantı noktası numarası sonunda aşağıdaki gibi belirtilerek yapılabilir: http://www.google.com:80 ama gerekli değil. Web sitesi bunun yerine 8080 numaralı bağlantı noktasında çalışıyorsa, bağlantı noktasını değiştirebilir ve sayfaya bu şekilde erişebilirsiniz. FTP siteleri varsayılan olarak 21 numaralı bağlantı noktasını kullanır, ancak diğerleri 22 numaralı bağlantı noktasında veya farklı bir şekilde kurulabilir. FTP sitesi 21 numaralı bağlantı noktasını kullanmıyorsa, sunucuya doğru bir şekilde erişmek için hangisini kullandığını belirtmeniz gerekir. Aynı kavram, programın varsayılan olarak kullandığını varsaydığından farklı bir bağlantı noktası kullanan herhangi bir URL için de geçerlidir.