Skip to content

Urlmon.dll Bulunamadı veya Eksik Hataları Nasıl Düzeltilir

21 de Haziran de 2021

Urlmon.dll hataları, urlmon DLL dosyasının kaldırılmasına veya bozulmasına neden olan durumlardan kaynaklanır. Bazı durumlarda, urlmon DLL hataları bir kayıt defteri sorununu, bir virüs veya kötü amaçlı yazılım sorununu ve hatta bir donanım arızasını gösterebilir. urlmon DLL hata mesajı, dosyayı Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000 dahil olmak üzere Microsoft’un işletim sistemlerinden herhangi birinde kullanabilecek herhangi bir program veya sistem için geçerli olabilir.

Urlmon.dll Hataları

urlmon.dll hatalarının bilgisayarınızda görünmesinin birkaç farklı yolu vardır. urlmon DLL hatalarını görebileceğiniz daha yaygın yollardan bazıları şunlardır:

 • Sıra 459, urlmon.dll dinamik bağlantı kitaplığında bulunamadı
 • Urlmon.dll Bulunamadı
 • urlmon.dll bulunamadığından bu uygulama başlatılamadı. Uygulamayı yeniden yüklemek bu problemi çözebilir.
 • Bulunamadı [PATH]urlmon.dll
 • urlmon.dll dosyası eksik.
 • başlatılamıyor [APPLICATION]. Gerekli bir bileşen eksik: urlmon.dll. Lütfen yükle [APPLICATION] tekrar.

Urlmon.dll hata mesajları, belirli programları kullanırken veya kurarken, Windows başlatıldığında veya kapatıldığında veya hatta bir Windows kurulumu sırasında görünebilir.

Urlmon.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

urlmon.dll dosyasını bir “DLL indirme” web sitesinden indirmeyin. Bir DLL dosyasını indirmenin kötü bir fikir olmasının birçok nedeni vardır. urlmon.dll dosyasının bir kopyasına ihtiyacınız varsa, onu orijinal, yasal kaynağından almanız en iyisidir. urlmon.dll hatası nedeniyle Windows’a normal şekilde erişemiyorsanız, aşağıdaki adımlardan herhangi birini tamamlamak için Windows’u Güvenli Modda başlatın.

 1. urlmon.dll dosyasını kaydedin. Bu, aşağıdaki komutla Komut İstemi’nde kolayca gerçekleştirilir. regsvr32 urlmon.dll

  type=”kod”>

 2. Internet Explorer’ı en son sürüme güncelleyin. urlmon.dll dosyasıyla ilgili sorunlar bazen doğrudan Internet Explorer ile ilgilidir. Güncelleme, dosyayı değiştirmelidir.

 3. Mevcut Windows güncellemelerini yükleyin. Birçok hizmet paketi ve diğer düzeltme ekleri, bilgisayarınızdaki yüzlerce Microsoft dağıtılmış DLL dosyasının bazılarını değiştirir veya günceller. urlmon DLL dosyası bu güncellemelerden birine dahil edilebilir.

 4. urlmon.dll dosyasının eksik veya bozuk bir kopyasını değiştirmek için sfc /scannow Sistem Dosyası Denetleyicisi komutunu çalıştırın. Bu DLL dosyası Microsoft tarafından sağlanır ve bu nedenle Sistem Dosyası Denetleyicisi aracı onu geri yüklemelidir.

 5. urlmon.dll dosyasını Geri Dönüşüm Kutusu’ndan geri yükleyin. “Eksik” bir urlmon.dll dosyasının olası en kolay nedeni, onu yanlışlıkla silmiş olmanızdır. urlmon.dll dosyasını yanlışlıkla sildiğinizden şüpheleniyorsanız ancak Geri Dönüşüm Kutusu’nu zaten boşaltmışsanız, urlmon.dll dosyasını ücretsiz bir dosya kurtarma programı ile kurtarabilirsiniz. urlmon.dll dosyasının silinmiş bir kopyasını bir dosya kurtarma programıyla kurtarmak, yalnızca dosyayı kendiniz silmiş olduğunuzdan ve bunu yapmadan önce düzgün çalıştığından eminseniz akıllıca bir fikirdir.

 6. Tüm sisteminizde bir virüs/kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırın. Bazı urlmon DLL hataları, bilgisayarınıza bir virüs ya da DLL dosyasına zarar veren başka bir kötü amaçlı yazılım bulaşmasıyla ilgili olabilir. Gördüğünüz urlmon.dll hatası, dosya gibi görünen düşmanca bir programla ilgili olabilir.

 7. Son sistem değişikliklerini geri almak için Sistem Geri Yükleme’yi kullanın. urlmon.dll hatasının önemli bir dosya veya yapılandırmada yapılan bir değişiklikten kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, Sistem Geri Yükleme sorunu çözebilir.

 8. Belleğinizi test edin ve ardından sabit sürücünüzü test edin. Donanım sorunlarını gidermenin çoğunu son adıma bıraktım, ancak bilgisayarınızın belleği ve sabit sürücüsünün test edilmesi kolaydır ve başarısız olduklarında urlmon DLL hatalarına neden olabilecek en olası bileşenlerdir. Donanım herhangi bir testinizde başarısız olursa, belleği veya sabit sürücüyü mümkün olan en kısa sürede değiştirin.

 9. Windows kurulumunuzu onarın. Yukarıdaki urlmon.dll dosyası sorun giderme önerileri başarısız olursa, bir başlangıç ​​onarımı veya onarım yüklemesi gerçekleştirildiğinde tüm Windows DLL dosyalarının çalışma sürümlerine geri yüklenmesi gerekir.

 10. Temiz bir Windows yüklemesi gerçekleştirin. Temiz bir Windows yüklemesi, sabit sürücüdeki her şeyi silecek ve yeni bir Windows kopyası yükleyecektir. Yukarıdaki adımlardan hiçbiri urlmon.dll hatasını düzeltmezse, sonraki adımınız bu olmalıdır. Temiz bir kurulum sırasında sabit sürücünüzdeki tüm bilgiler silinecektir. Bundan önceki bir sorun giderme adımını kullanarak urlmon DLL hatasını düzeltmek için mümkün olan en iyi girişimi yaptığınızdan emin olun.

 11. Herhangi bir urlmon.dll hatası devam ederse, bir donanım sorunu için sorun giderin. Temiz bir Windows yüklemesinden sonra, DLL sorununuz yalnızca donanımla ilgili olabilir.

Daha Fazla Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bu sorunu kendi başınıza çözmemeyi tercih ederseniz, Bilgisayarımı Nasıl Onarırım? bölümüne bakın. destek seçeneklerinizin tam listesi ve onarım maliyetlerini hesaplamak, dosyalarınızı çıkarmak, bir onarım hizmeti seçmek ve çok daha fazlası gibi yol boyunca her konuda yardım için.