Skip to content

USB-C Mac’inizi Eski Çevre Birimlerine Nasıl Bağlarsınız?

2 de Haziran de 2021

Bilinmesi gereken

 • USB-C çevre birimleri doğrudan Mac Thunderbird bağlantı noktasına takılabilir. USB 2 veya 1.1 cihazlarının bir USB-C – USB adaptörüne ihtiyacı vardır.
 • Bir USB-C Dijital AV Çoklu Bağlantı Noktası Adaptörü aracılığıyla HDMI’yı Thunderbolt 3’e bağlayın. Lightning to Thunderbolt 3 için bir USB-C – Lightning kablosu kullanın.
 • USB-C VGA Çoklu Bağlantı Noktası Adaptörü aracılığıyla ekranınızı VGA özellikli bir TV’ye yansıtın.

Bu makale, Thunderbolt 3 (USB-C) bağlantı noktasına sahip bir Mac’in daha eski çevre aygıtlarına nasıl bağlanacağını açıklar.

USB 2 ve USB 1.1’i Thunderbolt 3’e (USB-C) bağlayın

USB-C çevre birimleri doğrudan Mac Thunderbird bağlantı noktasına takılabilir. Eski çevre birimlerinin önceki USB sürümleriyle bağlanması, USB 2 veya USB 1.1’i USB-C’ye dönüştüren bir adaptör gerektirir. Apple’da bulunana benzer bir USB-C – USB adaptörünün bir ucunda USB-C konektörü ve diğer ucunda USB Type-A konektörü bulunur.

Maurizio Pesce / CC BY 2.0 / Wikimedia Common
USB Type-A, bu bağdaştırıcı için en yaygın biçim olsa da, USB Type-B veya mikro-USB bağlacı için standart Type-A bağlacı yerine geçen birkaç bağdaştırıcı vardır. Flash sürücüleri, kameraları, yazıcıları veya diğer standart USB aygıtlarını Mac’inize bağlamak için bu tür adaptörü kullanın. Bu adaptörü iPhone veya iPad’inize bağlanmak için bile kullanabilirsiniz, ancak son modellerde Lightning – USB adaptörü gerekir. Bu adaptörler hakkında bir not: hız 5 Gbps ile sınırlıdır. 10 Gb/sn’yi destekleyebilen bir USB 3.1 Gen 2 aygıtı bağlamak istiyorsanız Thunderbolt 3 – Thunderbolt 3 adaptörü kullanın.

HDMI’yı Thunderbolt 3’e bağlayın

Apple USB-C Dijital AV Çoklu Bağlantı Noktası Adaptörü, Mac’inizi bir ekranın veya TV’nin HDMI (USB-C) girişine bağlamak için idealdir. Bu adaptör türü, 60 Hz’de 1080p sinyali veya 30 Hz’de UHD (3840 x 2160) destekleyen temel HDMI içindir. 60 Hz’de 4K veya 5K ekranı işlemek için bir adaptör arıyorsanız, DisplayPort bağlantısını destekleyen bir adaptöre ihtiyacınız vardır. Bu bağlayıcı, macOS Mojave (10.14.6) veya sonraki bir sürümünü gerektirir.

VGA’yı Thunderbolt 3’e bağlayın

Ekranınızı VGA özellikli bir TV’ye veya ekrana yansıtmak için bir USB-C VGA Çoklu Bağlantı Noktası Adaptörüne ihtiyacınız vardır. Bu adaptörler 1080p ile sınırlı olma eğilimindedir. Bir kez daha, daha yüksek bir çözünürlük için DisplayPort adaptörlerine bakın.

DisplayPort’u Thunderbolt 3’e bağlayın

DisplayPort bağlantısına ihtiyacınız varsa, Moshi USB-C – DisplayPort Kablosu aradığınız şeydir. Bu kablo, çok kanallı dijital surround sesle 60 Hz’de 5K videoyu destekleyebilir.

Lightning’i Thunderbolt 3’e Bağlayın

Thunderbolt 3 – USB adaptörü, iPhone’unuz için halihazırda sahip olabileceğiniz Lightning – USB adaptörüyle çalışabilir, ancak tek bir bağlantı kurmak için iki adaptör kullanmak garip gelebilir. Sırada ne kadar az konektör ve adaptör varsa, arıza olasılığı o kadar az olur. Kullanabileceğiniz, Apple’dan ve birkaç üçüncü şahıstan edinebileceğiniz bir USB-C – Lightning kablosu vardır.

Thunderbolt 2’yi Thunderbolt 3’e bağlayın

Thunderbolt 2 cihazınız varsa Thunderbolt 3 (USB-C) – Thunderbolt 2 Adaptörü ihtiyacınız olan şeydir. Bu Apple adaptörü, eski Thunderbolt 2 Mac’leri Thunderbolt 3 çevre birimlerine bağlamak için de çalışır, ancak yippee demeden ve bir adaptör ve yeni bir Thunderbolt 3 cihazı satın almak için tükenmeden önce, Thunderbolt 3 çevre biriminin Thunderbolt 2 Mac ile çalıştığından emin olun. Thunderbolt 3 spesifikasyonu, eski Thunderbolt 2 ile geriye dönük uyumlu olduğunu söylüyor, ancak birden fazla üretici, Thunderbolt 3 çevre birimlerinin Thunderbolt 2 ile uyumlu olmadığı konusunda uyarıyor.

Firewire’ı Thunderbolt 3’e bağlayın

Thunderbolt 3 bağlantı noktasını kullanarak bir FireWire cihazını Mac’e bağlamanız gerekiyorsa, muhtemelen Apple Thunderbolt – FireWire adaptörü pazarındasınız demektir. Mac’e bağlanır ve veri yolu ile çalışan çevre birimlerini çalıştırmak için size 7 watt’lık bir FireWire 800 bağlantı noktası sağlar. Bu bağdaştırıcı, OS X 10.8.4 veya üstünü gerektirir. Bir Firewire adaptörü satın alırken, önceki nesil adaptörler aynı olmadığı için doğru adaptörü (bu durumda Thunderbolt 3) alın.

Thunderbolt 3’ten Thunderbolt 3’e

Thunderbolt 3 (USB-C) Kablosu, Thunderbolt 3 yüklü bir Mac’i diğer Thunderbolt 3 aygıtlarına bağlar. Bir Thunderbolt 3 çevre birimini diğerine zincirleme bağlamak için de kullanılabilir. Her iki ucunda bir USB-C konektörü olan kablolara aldanmayın; bu tek başına kablonun Thunderbolt 3 kablosu olduğu anlamına gelmez. USB-C konektörünü inceleyerek iki tür benzer görünümlü kabloyu ayırt edebilirsiniz; Thunderbolt kablolarında tek bir şimşek logosu görmelisiniz.

Thunderbolt 3 (USB-C) hakkında

USB-C çevre birimlerini barındırmanın yanı sıra Thunderbolt 3, adaptörler aracılığıyla aynı bağlantı noktası üzerinden USB 3.1 Gen 2, DisplayPort, HDMI ve VGA’yı destekler. Bunun hepsine hükmedecek tek bağlantı noktası olduğunu söyleyebilirsiniz ve bu, Mac’teki bağlantı noktaları koleksiyonunun sonu anlamına gelir. Çevre birimi üreticileri, Thunderbolt 3 bağlantı noktalarına sahip ürünlerinin yeni sürümlerini oluşturmak için çok çalışıyorlar. Bu, uyumlu Mac’inizi bu cihazlara bağlamayı yalnızca bir tür kabloyla ve adaptör gerektirmeden kolay bir olasılık haline getirecektir. Thunderbolt 3 ile monitörler, harici muhafazalar, yerleştirme istasyonları ve daha birçok çevre birimi zaten mevcut. Yazıcı ve tarayıcı üreticileri, kamera üreticileri ve diğerleri ile birlikte çoğunluğa atlıyor.

Thunderbolt 3 (USB-C) Bağlantı Noktalı Mac Modelleri

 • Mac Pro (2019)
 • Mac mini (2018)
 • iMac Pro (tüm modeller)
 • iMac (2017 ve sonrası)
 • MacBook Air (2018 ve sonrası)
 • MacBook Pro (2016 ve sonrası)

Yazıcılar, tarayıcılar, kameralar, harici sürücüler, ekranlar, iPhone’lar ve iPad’ler dahil olmak üzere bir çevre birimleri koleksiyonunuz varsa, Thunderbolt 3 (USB-C) bağlantı noktalarına bağlantı yapmak için bir adaptöre ihtiyacınız olacaktır.

Thunderbolt 4 (USB-4) hakkında

Thunderbolt 4, USB4’ün duyurulmasından kısa bir süre sonra 2020’nin başlarında duyuruldu ve uyumlu cihazlar yıl içinde gelecek. Thunderbolt 4 yükseltmesi Thunderbolt 3’ten daha hızlı olmasa da, iki 4K ekranı veya 8K ekranı destekleme yeteneği de dahil olmak üzere bazı iyileştirmeler yapıldı. Ayrıca, tüketiciler için bağlantı ve uyumluluk sorunlarını basitleştiren minimum performans gereksinimlerini artırır.

Thunderbolt 4 Bağlantı Noktalı Mac Modelleri

 • MacBook Pro (13 inç, 2020)
 • MacBook Air (2020)
 • Mac mini (2020)

Çevre birimlerini bu bağlantı noktalarına Thunderbolt 3 veya USB-C kablosuyla bağlayın veya bağlantıyı yapmak için bir adaptör kullanın.