Skip to content

USB Flash Sürücü Kullanarak Acil Durum Mac OS Önyükleme Aygıtı Nasıl Oluşturulur

20 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Catalina, Mojave veya High Sierra’yı indirin ve biçimlendirilmiş bir USB sürücüsünü Mac’inize bağlayın. Git Başvurular > Araçlar > terminal.
 • Yükleyiciyi USB sürücüsüne koymak için gereken komutu girin. Aşağıdaki makalede bulabilirsiniz.
 • Kurulumu bitirmek için ekrandaki talimatları izleyin, ardından Terminal’den çıkın ve USB sürücüsünü çıkarın.

Bu makalede, OS X veya macOS’un önyüklenebilir bir kopyasının nasıl oluşturulacağı ve bir USB flash sürücüye nasıl yerleştirileceği açıklanmaktadır. Mevcut başlangıç ​​sürücünüze bir şey olursa elinizin altında olması için harika bir acil durum yedekleme aracıdır. Buradaki bilgiler macOS Catalina, macOS Mojave, macOS High Sierra ve OS X El Capitan için acil durum önyükleme USB sürücülerinin oluşturulmasını kapsar.

USB Flash Sürücünüzü Seçin ve Biçimlendirin

Apple, önyüklenebilir bir yükleyici olarak en az 12 GB flash sürücü kullanılmasını önerir, ancak 16 GB flash sürücü ekstra paraya değer olabilir. 16 GB flash sürücü, acil bir başlatma durumunda yararlı bulacağınız Data Rescue, Drive Genius ve TechTool Pro gibi kurtarma yardımcı programlarının yanı sıra macOS’un eksiksiz bir kopyasını yükleyecek kadar büyüktür. Bütçeniz izin veriyorsa, 16 GB’den büyük bir flash sürücü kesinlikle zarar görmez.

USB Flash Sürücünüzü Formatlama

Seçtiğiniz USB sürücüsünün Mac OS Genişletilmiş olarak biçimlendirildiğinden emin olun. Zaten doğru biçimde değilse, USB flash sürücünüzü şu şekilde biçimlendirebilirsiniz: Flash sürücünüzdeki tüm veriler silinecektir.

 1. USB sürücünüz takılıyken, Mac’inizi macOS Kurtarma’dan başlatın. Mac’inizi yeniden başlatın ve hemen basılı tutun Command + R. Apple logosu veya dönen küre gibi bir başlangıç ​​ekranı gördüğünüzde tuşları bırakın. İstenirse bir şifre girin. Utilities penceresini gördüğünüzde, başlatma tamamlanmıştır.

 2. Seçiniz Disk Yardımcı Programı ve sonra seçin Devam et.

 3. Mac’inize bağlı sürücüler listesinden, USB flash sürücü ve sonra seçin Sil.

  Sürücünüzü seçin ve ardından Sil'i seçin

 4. Flash sürücünüz için bir isim yazın. İtibaren Biçim açılır menü, seçin Mac OS X Extended (Günlüklü)ve ardından seçin Sil.

  USB sürücünüzü adlandırın, biçimlendirin ve silin

 5. Disk Utility, flash sürücünüzü biçimlendirecektir. Bittiğinde seçin Bitti ve Disk İzlencesi’nden çıkın. USB flash sürücünüz artık önyüklenebilir bir OS X veya macOS yükleyici olmaya hazırdır.

MacOS’u indirin

Sonraki adım, yedekleme yapmak istediğiniz işletim sistemini indirmek ve USB sürücünüze taşımaktır. İşlem, farklı sürümler için biraz farklılık gösterir.

Catalina, Mojave ve High Sierra

 1. Mac App Store’dan Catalina, Mojave veya High Sierra’yı indirin.

  MacOS Catalina'yı indirin ve ardından bir USB sürücüsüne aktarın

 2. Bu macOS sürümlerinin her biri için yükleyiciler doğrudan bilgisayarınıza indirilir. Başvurular Klasör. Olacaklar aranan MacOS Catalina’yı yükleyin, MacOS Mojave’yi yükleyinveya MacOS High Sierra’yı yükleyin. Yükleyici, indirildikten sonra açmayı deneyebilir. Varsa, kuruluma devam etmeden çıkın.

 3. USB flash sürücünüzü Mac’e bağlayın.

 4. Git Uygulamalar> Yardımcı Programlar ve aç terminal.

  Bir Terminal penceresi açın

  Veya yazın terminal içine Spotlight Araması bir Terminal penceresini hızlı bir şekilde açmak için.

 5. Açılan Terminal penceresinde, hangi macOS yükleyiciyle çalıştığınıza bağlı olarak aşağıdaki komutlardan birini girin. Dikkat MyVolume USB sürücünüzün adıdır. Catalina için: sudo / Applications / Install macOS Catalina.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume / Volumes / MyVolume

  class = “ql-syntax”> Mojave için: sudo / Applications / Install macOS Mojave.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume / Volumes / MyVolume

  class = “ql-syntax”> High Sierra için: sudo / Applications / Install macOS High Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume / Volumes / MyVolume

  sınıf = “ql-sözdizimi”>

 6. Komutu girdikten sonra Dönüş.

  Önyüklenebilir bir macOS sürücüsü oluşturmak için Komutu Terminal'e girin

 7. İstendiğinde, yönetici şifrenizi yazın ve tuşuna basın. Dönüş tekrar. Parolanızı yazarken terminal herhangi bir karakter göstermiyor.

  Parolanızı Terminal'e girin

 8. İstendiğinde yazın Y Sesi silmek istediğinizi onaylamak için, ardından düğmesine basın. Dönüş.

  USB silme işlemini onaylamak için Y yazın

 9. Terminal, çıkarılabilir birimdeki dosyalara erişmek için izin isteyecektir. Seçiniz TAMAM MI devam etmek. Terminal, macOS’u USB cihazına aktarırken ilerlemesini gösterecektir.

  Terminal'in çıkarılabilir bir birime erişmesine izin verin

 10. Terminal bittiğinde, birim indirdiğiniz yükleyiciyle aynı ada sahip olacaktır, örneğin: MacOS Catalina’yı yükleyin.

 11. Terminal’den çıkın ve birimi çıkarın.

El Capitan

El Capitan’ı indirirken süreç hemen hemen aynıdır. Tek fark, El Capitan’ın bir disk görüntüsü olarak indirilmesidir. El Capitan’ı indirdikten sonra, disk görüntüsünü açın ve InstallMacOSX.pkg adlı yükleyiciyi çalıştırın. Bu işlem, adlı bir uygulamayı yükler OS X El Capitan’ı yükleyin senin içine Başvurular Klasör. Önyüklenebilir yükleyicinizi disk görüntüsünden değil bu uygulamadan oluşturun ve yukarıda belirtilen talimatları izleyin.

Acil Durum Önyükleme Aygıtınızı Kullanın

Yükleyici olarak önyüklenebilir flash aygıtını kullanmak için: Bu işlem sırasında İnternet’e bağlı olduğunuzdan emin olun.

 1. USB flash sürücüyü Mac’inizin USB bağlantı noktalarından birine takın.

 2. Kullanım Başlangıç ​​Yöneticisi veya Başlangıç ​​Diski önyüklenebilir yükleyiciyi başlangıç ​​diskiniz olarak seçme tercihleri, ardından ondan başlatma.

 3. Mac’iniz macOS Kurtarma’yı başlatacak.

 4. İstenirse dilinizi seçin.

 5. Seçiniz MacOS yükleyin (veya OS X’i yükleyin) itibaren Araçlar pencere.

 6. Seçiniz Devam et Mac’inize OS X veya macOS yüklemek için ekrandaki talimatları izleyin.

OS X Yosemite, OS X Mavericks, OS X Mountain Lion ve OS X Lion gibi önceki OS X sürümleri için önyüklenebilir yükleyiciler oluşturmak da mümkündür.