Skip to content

USB Flash Sürücüler Hakkında Sık Sorulan Sorular

28 de Mayıs de 2021

Taşınabilir USB flash sürücüler, mevcut en meraklı bilgisayar çevre birimlerinden biri olmaya devam ediyor. Bazıları bunların ne için kullanıldığını merak ederken, bazıları da bunların ne için kullanılamayacağını merak ediyor. Bu flash sürücü SSS, sık sık insanların anahtar zincirlerinden sarktığını gördüğünüz minyatür bellek çubuklarıyla ilgili temel soruları kapsar.

Maxim Trukhin / Getty Images

USB Flash Sürücü ile Normal Flash Sürücü Arasındaki Fark Nedir?

Flash sürücü, verileri çoğu bilgisayarda bulunan tipik sabit sürücüye benzer şekilde ancak hareketli parçalar olmadan depolayan katı hal sürücüsü (SSD) teknolojisidir. Flash sürücüler, harici depolama aygıtları, taşınabilir USB sürücüler ve bazı dizüstü bilgisayarlarda birincil depolama sürücüsü olarak dahil olmak üzere birçok biçimde gelir. USB flash sürücü, bir bilgisayara USB bağlantı noktası üzerinden bağlanan küçük, son derece taşınabilir flash sürücü için kullanılan endüstri terimidir. USB flash sürücüler o kadar küçüktür ki bazıları bir anahtarlığa takılacak şekilde tasarlanmıştır.

İnsanlar USB Flash Sürücüleri Ne İçin Kullanıyor?

Aşırı taşınabilirlikleri nedeniyle – çoğu ons veya daha az ağırlığındadır – USB flash sürücüler genellikle dosyaları farklı konumlardaki bilgisayarlar arasında aktarmak için kullanılır. Flash depolama kapasitesi arttıkça, USB flash sürücüler bir bilgisayarın sabit sürücüsünden önemli dosyaları yedeklemek ve dosyaları güvenli bir yerde saklamak için kullanışlı hale geldi.

USB Flash Sürücü Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

USB flash sürücüler günümüzde popülerdir çünkü bu depolama ortamı daha hızlıdır, kullanımı daha kolaydır ve diğer dosya aktarımı veya depolama yöntemlerinden daha uygundur.

USB flash sürücü ve birden çok USB bağlantı noktası arızası

kyoshino / Getty Images
Dosyaları bilgisayardan bilgisayara aktarmak karmaşık olabilir. Bazı durumlarda, iki cihazın yan yana olması gerekir. Bir USB flash sürücü ile bu gerekli değildir. Aktarım işlemi, flash sürücüyü bir bilgisayara takıp ardından dosya ve klasörleri sürükleyip bırakmak kadar basittir. Ardından, aynı flash sürücüyü farklı bir bilgisayara takın ve dosyaları istediğiniz yere sürükleyip bırakın.

Mbps Ne Anlama Geliyor ve Neden Önemlidir?

Mbps, saniyede megabit için bir kısaltmadır. Dosyaların iki cihaz (çoğu durumda bir USB flash sürücü ve bir bilgisayar) arasında aktarılma hızını ifade eder. Bir USB 2.0 flash sürücü, verileri maksimum 480 Mbps hızında taşır. Peşinde olduğunuz aktarım hızı ise, bir USB 3.0 flash sürücü arayın. USB 3.0 çok hızlıdır ve verileri saniyede maksimum 5 gigabit (Gbps) hızında aktarır. USB 3.0 flash sürücü, USB 2.0 flash sürücüden on kat daha hızlıdır. Büyük dosyaları veya tüm filmleri aktarırken hız önemlidir.

USB Flash Sürücülerde Ne Kadar Yer Var?

Sürücüler bugünlerde neredeyse yalnızca gigabayt aralığında mevcuttur. Eskiden 512 MB flash sürücü bulabiliyordunuz. Düşürülmüş maliyetler ve artan aktarım hızları nedeniyle, bu kadar küçük bir kapasite güncelliğini yitirmiştir. Boyutlar tipik olarak 8 gigabayttan büyük 2 terabayta kadar değişir ve bununla birlikte kayan bir fiyat ölçeği bulunur. Daha küçük kapasiteli sürücüleri 20 dolardan daha düşük bir fiyata alabilirsiniz, ancak 2 terabaytlık bir USB flash sürücü yüzlerce dolara mal olabilir.

Bir USB flash sürücü

USB Flash Sürücüler Nasıl Bu Kadar Küçük Olabilir?

USB flash sürücüler, verileri hareketli parçalar kullanmadan depolayan katı hal flash bellek teknolojisini kullanır. Yıllar geçtikçe, katı hal belleği, verileri depolamak için gereken boyutu birçok kez düşürdü ve bu da küçük bir bellek yongasında daha fazla belleğin depolanmasına neden oldu.

USB Flash Sürücüler Ne Kadar Güvenli?

İşiniz veya değerli telif hakkıyla korunan dosyalarınız hakkında önemli bilgiler depoluyorsanız, bu dosyaları meraklı gözlerden korumak için bazı USB flash sürücülerinde bulunan şifreleme özelliklerine ihtiyacınız vardır. Şifreleme, USB flash sürücülerinde standart bir özellik değildir, ancak kullanılabilir. Flash sürücüyü meşgul bir trende veya dolapta bırakırsanız çok değerli olabilir. Fiziksel olarak, USB flash sürücüler inanılmaz derecede sağlamdır. Hareketli parçalar olmadan, hafif flash sürücüler, dahili hasara maruz kalmadan itilip kakılmaya, düşmeye veya üzerine basılmaya dayanabilir. Çoğu ayrıca, bol miktarda kaba muhafazaya dayanabilecek sağlam bir muhafaza içinde gelir.