Skip to content

USB Sürücüyü Parola ile Koruma

17 de Mayıs de 2021

Dosyaları bir USB sürücüsünde saklamak genellikle onları buluta yüklemekten daha güvenlidir. Ekstra güvenlik için, bir flash sürücüyü veya SD kartı çalınması veya kaybolması durumunda nasıl parola ile koruyacağınızı bilmelisiniz. Bu makaledeki talimatlar Windows ve macOS için geçerlidir. Chrome OS, USB şifrelemeyi desteklemez.

Bir USB Sürücü Parola Koruma Aracı Kurun

MacOS kullanıyorsanız, herhangi bir üçüncü taraf şifreleme aracı kullanmanız gerekmez. Mojave (10.14) ile başlayarak, USB sürücü şifrelemesi Finder yardımcı programında yerleşiktir. USB sürücünüzü Windows’ta parola ile koruyabilmeniz için önce aşağıdaki araçlardan birini yüklemeniz gerekir:

 • Rohos Mini Drive: Rohos, bir USB sürücüde ayrı bir şifrelenmiş sürücü oluşturur.
 • USB Koruması: Bu uygulama, özel dosyalarınıza parola koruması eklemenizi sağlar.
 • VeraCrypt: Bu açık kaynaklı şifreleme aracı Windows, macOS ve Linux için mevcuttur.
 • SafeHouse Explorer: Bu dosya gezgini aracı, herhangi bir sürücüdeki dosyaların güvenliğini sağlamak için parolalar ve 256 bit şifreleme kullanmanızı sağlar.

Chromebook’lar için Rohos Mini Drive’ın bir sürümü bulunmamakla birlikte, programı Windows’a indirebilir ve Google Chrome profilinizi şifrelemek için kullanabilirsiniz.

Windows’ta USB Sürücüyü Parola ile Koruma

Çoğu USB şifreleme aracı, sürücünün tamamını şifreleyerek parola olmadan erişilemez. Bununla birlikte Rohos Mini Drive, USB’ye fazladan şifrelenmiş bir sürücü ekler. Bu şekilde, şifrelenmemiş alanı normal dosyalar için kullanabilir ve parola korumalı sürücüyü yalnızca hassas veriler için kaydedebilirsiniz. Rohos kullanarak bir USB sürücüsünü şifrelemek için:

 1. USB sürücüsünü bilgisayarınıza takın. Bilgisayar USB sürücüsünü algıladığında, Windows Gezgini’nde yeni bir sürücü olarak eşleştirilecektir.

 2. Rohos Mini Drive’ı başlatın ve seçin USB’yi şifrele sürücü.

  Rohos Mini Drive ana ekranında USB sürücüsünü şifrele

 3. Sürücünüzü şifrelemek için kullanmak istediğiniz parolayı ayarlayın ve Disk oluştur.

  Sürücünüzü şifrelemek için kullanmak istediğiniz parolayı ayarlayın ve Disk oluştur'u seçin.

 4. Yazılım şifrelenmiş sürücüyü oluştururken bir açılır pencere göreceksiniz. İşlem tamamlandığında bir onay mesajı göreceksiniz.

  Bir USB sürücüsünü koruyan şifreyle ilgili ekran görüntüsü

 5. Yeni sürücü, cihazınızda görünecektir. Bu bilgisayar diğer sürücülerinizin yanında (USB klasörünün içinde değil). Korumak istediğiniz dosyaları USB sürücüsünden yeni şifreli sürücüye taşıyın.

  Dosyaları şifrelemek için aktarma

 6. Flash sürücüyü çıkarın. Orijinal sürücüyü göreceksiniz ve şifrelenmiş sürücünün cihazınızdan kaybolduğunu göreceksiniz. Bu bilgisayar Klasör.

 7. Gelecekte şifrelenmiş dosyalarınıza erişmek için, herhangi bir bilgisayarda USB sürücüsünü açın ve Rohos Mini yürütülebilir dosya, ardından oluşturduğunuz parolayı girin.

  Rohos Mini exe dosyası

Mac’te USB Sürücü Nasıl Şifrelenir

Bu özellik Finder yardımcı programında mevcut olduğundan, bir Mac’te USB sürücülerinizi parolayla korumak daha da kolaydır:

 1. Bir USB sürücüsünü Finder ile şifrelemek için, sürücünün yalnızca GUID Bölüm Haritası olarak biçimlendirilmesi gerekir. USB sürücüsünü yeniden biçimlendirmeniz gerekirse, tüm dosyaları geçici olarak Mac’inize kopyalayın ve sürücüyü silmek ve yeniden biçimlendirmek için Disk İzlencesi’ni kullanın. İçinde Şema açılır menü, seçin GUID Bölme Haritası.

 2. Açık Bulucu ve USB sürücü simgesine sağ tıklayın, ardından Şifrele [drive name].

  "Sürücüyü Şifrele" komutu

 3. USB sürücüsünü şifrelemek ve parolayı doğrulamak için kullanmak istediğiniz parolayı girin. Parolayı daha sonra hatırlamak için bir ipucu da ekleyebilirsiniz.

  Şifre ve ipucu

 4. Seçiniz Diski Şifrele şifreleme işlemini tamamlamak için.

  Diski Şifrele düğmesi

Bir SD Kartı Parola ile Koruma

Kameralar veya diğer cihazlar için kullanılan bir SD kartı şifreyle korumak istiyorsanız, işlem aslında aynıdır. Bilgisayarınızda bir SD yuvası yoksa, harici bir USB flash kart okuyucusuna ihtiyacınız olacaktır. Kartı bilgisayarınıza taktığınızda, bilgisayar, normal bir USB çubuğu taktığınızda olduğu gibi, kartı başka bir sürücü olarak bağlayacaktır. Daha sonra parola koruması eklemek için yukarıda belirtilen yardımcı programlardan herhangi birini kullanabilirsiniz. Bir SD karta parola koruması eklerseniz, artık bir dijital kamerada çalışmayacaktır. Şifreleme, yalnızca verileri depolamak için kullandığınız sürücüler için tasarlanmıştır.